MALATYA’DA ZİRVE YAYINEVİ’NDE ÖLDÜRÜLENLER ANILDI

Malatya'da Zirve Yayınevinde 18 Nisan 2007'de iki kişi ile birlikte boğazı kesilerek öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske, Malatya'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

 MALATYA’DA ZİRVE YAYINEVİ’NDE ÖLDÜRÜLENLER ANILDI
Malatya'da Zirve Yayınevinde 18 Nisan 2007'de iki kişi ile birlikte boğazı kesilerek öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske, Malatya'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
       Malatya'daki Ermeni Mezarlığı'nda mezarı bulunan Tilmann Ekkehart Geske için anma töreni düzenlendi. Tilman Ekkehart Geske'nin Malatya’nın Kiltepe Mahallesi'ndeki Ermeni Mezarlığı'ndaki mezarı başında düzenlenen anma törenine, Geske'nin eşi Susanne ile kızları Michal (14), Miriam (10) ve oğlu Lukas (12); yakınları, Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Tanyor ile çeşitli illerden gelen Hıristiyanlar katıldı.

           Törene, katılımcılar toplu halde gelirken, İncil'den ifadelerin yazıldığı mezarın üzerine Zirve Yayınevi'nin çiçeği kondu.
                DİN, SUİİSTİMAL EDİLMEYE AÇIKTIR

          Mezar başındaki anma töreninde, İncil'den bölümler okunup ilahiler söylendi. Törene İzmir'den gelerek katılan Protestan Kiliseler Derneği Başkanı Zekai Tanyor:
           "Nedense insanlar inancı belli ülkelere bağlıyorlar. Hristiyanlığı Batı dini gibi göstermeye çalışıyorlar. İnsanların kefenlerine pasaport ve nüfus kimliği konduğunu görmedim. Alman'dır Hıristiyan'dır, Türk'tür Müslüman'dır. Birileri inançlarını ve inançlarını ifade etme özgürlüğünü yargılamaya kalktı. Birkaç genci kışkırtarak, sonra geriye çekilen bazı insanlar, aslında katliamı yapan gençlerin de hayatını mahvettiler.
           Ben tanrıyı sevebilirim, ülkemi de seviyorum. Bu ikisi zıt bir şey değil. Eğer yasalara karşı geliyorsam yargılanmaya açığım. Eğer yasalara karşı gelmiyorsam, benim vicdanımı ve inancımı bırakın da tanrı yargılasın. Bu Avrupa'da yaşayan bir Türk için de geçerli, başka bir ülkede yaşayan Budist için de geçerli, Türkiye'de yaşayan bir Hıristiyan için de geçerli. Biz bugün burada durup ne İslamiyet'i ne de başka bir şeyi suçlayabiliriz. Çünkü Hıristiyanlık tarihine de baktığımız zaman bir sürü katliam var. Din, suiistimal edilmeye her zaman açıktır." ifadelerini kullandı.

          Törene katılanlar, duaların ardından mezara karanfil bıraktılar.

                     GESKE'DEN VATANDAŞLIK BAŞVURUSU
     
          Alman Tilmann Ekkehart Geske'nin eşi Suzanna Geske, mezarlıktaki tören sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada Susanne Geske, başından beri olayın geri planına bakılmasını istediklerini ifade ederek:
          ''Yeni gözaltıların olması bizi mutlu etti. Biz bunları biliyorduk, ama delil yoktu. O çocukları kullandılar. O çocuklara acıyorum.

          Ben adalete güveniyorum. Tanrı, zaten gerekli cezayı verecektir. Malatya'dan ayrılmayı düşünmüyorum. Vatandaşlık için son bir kez daha müracaatta bulunacağım.

          Aslında her zaman söylediğim gibi bu beş kişinin olayı yapmadığını, biz hep söyledik. Onların yaptığını hiç düşünmedik. Ondan dolayı hep arka tarafta başka güçler var, diye söyledik. Şimdi çıktığı için biz çok sevindik. Adlarını biliyorduk ancak kanıt yoktu. Şimdi ortaya çıktı. İman ediyorum, devamı çıkacak ve adalet yerini bulacak." dedi.

          Geske, davanın bitiminden sonra cezaevindeki sanıkları ziyaret etmeyi düşündüğünü söyledi.

          Suzanna Geske, Türkiye vatandaşı olmak için başvurduğunu ve başvurusunun reddedildiğini ve bir kez daha başvurarak gelişmeleri takip edeceğini söyledi.
          Tören alanına bu yıl ilk kez basın mensupları da alındı.
 
Sultan KILIÇ- Malatya 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56