MALATYA’DAN HAYKIRIŞ: HOPA DA BİZ DE EŞKİYAYIZ

Hopa’da hayatını kaybeden Emekli Öğretmen Metin Lokumcu’yu andı. Metin Lokumcu’nun ölümüne sebep olanların bulunarak yargılanmasını istediler.

MALATYA’DAN HAYKIRIŞ: HOPA DA BİZ DE EŞKİYAYIZ

Malatya merkez postanesinin önünde toplanan sivil toplum örgütleri ve kimi partiler, Hopa’da hayatını kaybeden Emekli Öğretmen Metin Lokumcu’yu andı. Metin Lokumcu’nun ölümüne sebep olanların bulunarak yargılanmasını istediler.

Postanenin önündeki meydanda, basına açıklama yapan Özgürlük ve Dayanışma Partisi Malatya İl Başkanı Hasan Kaya, hükümeti eleştirerek şunları söyledi: “

Ülkemizin çözüm bekleyen işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, Kürt soronu, Alevi yurttaşların eşit yurttaşlık sorunu, azınlıkların sorunları, demokratikleşememe, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, sosyal devlet olamama, özgür eşit bir anayasaya kavuşamama, zorunlu din derslerinin zorunluluktan çıkarılmaması, %10 barajına endeksli hazine yardımı soygunculuğu, YSK’nın basit gerekçelerle istediği partiyi seçime sokmaması, bağımsız adaylık harcını 450 liradan 8 bin liraya çıkarma kepazeliği, bağımsız adayları birleşik oy pusulasında toplama kalleşliği sorunları… Tüm bu sorunlar, seçimin meşruluğunu sakatlayan sebeplerdir.

Başbakan, kendisi gibi düşünmeyen partilere, derneklere, sendikalara; herkese düşman. Dışlayıcı, ötekileştirici bir üslup ve dil kullanmaktadır. İşte asıl diktatörlüğe; başkanlık sistemine bunun için hevesleniyor. Bizler, insanın öldürülmediği, düşüncelerin yasaklanmadığı, yok sayılmadığı, kardeşçe yaşayabileceğimiz bir demokrasi istiyoruz.” dedikten sonra sözü Hopa’da yaşanan olumsuz olaylara getirdi.

  Topluluk, hükümet aleyhinde ve Hopalıları, Metin Lokumcu’yu sloganları sık sık seslendirdi. ÖDP İl Başkanı Hasan Kaya sözlerine: “Bunun en son örneğini HES mücadelesi yürüten; derelerin, ormanların, çevrenin tahribine karşı ‘insanca mücadele eden’ 54 yaşındaki Eğitim Sen’li ÖDP dostu Emekli Öğretmen Metin Lokumcu’ya sıkılan biber gazı, cop kullanılması sonucu Metin Lokumcu’nun yaşamını kaybetmesini asla kabul etmiyoruz. Bunu şiddetle kınıyoruz. Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Sorumluların derhal yargılanmasını istiyoruz.

Bizler özgür, eşit, demokratik bir Türkiye yaratmak ve bir arada yaşamı savunmaya kararlıyız. Biliyoruz ki başka bir yaşam mümkün. Başka bir Türkiye mümkün. Başka bir dünya mümkün. Hopa halkı yalnız değildir. Hepimiz Metin’iz, hepimiz eşkiyayız.” diyerek başbakanın Hopa halkına eşkiyalar, demesine de gönderme yaptılar.

Basın açıklamasına katılan ÖDP, BDP, EMEPİ ESP, İHD, KESK VE Malatya Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyeleri, sloganlarla yürüyüşe geçti. Turan Emeksiz Caddesi’ndeki AKP il binasının önüne gelen topluluk burada da Hopa’da yaşananlardan sorumlu tuttuğu hükümet aleyhinde sloganlar attı. AKP il binasının kapalı kapısına siyah bez bağlayan topluluk, binanın önünden olaysız ayrıldı.

Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56