MALAYALI AKP'YE OYUNU HELAL EDECEKMİ ?

Acılı türküleri ile ünlü Arguvan’ın halkı daha çok “Off aman”la başlayan türküler yakacağa benzer. Eh, kendi düşen ağlamaz. Bizden söylemesi. Hem Alevisin, hem CHP’lisin, hem referandumlarda “hayır” dersin, sonra da “Yoncalı Barajı bitsin de topraklarımız sulansın” istersin.

MALAYALI AKP'YE OYUNU HELAL EDECEKMİ ?

İZLENİMLER

MİYASE İLKNUR/CUMHURİYET

‘Malatyalı AKP’ye oyunu helal edecek mi?’

Malatya gezimize geçen seçim de olduğu gibi deneyimli siyasi rehberimiz Mahmut Ali Kaşifoğlu ile başladık. Kaşifoğlu, Malatyanın köklü ailelerinden birine mensup. Bölgede uzun yıllar CHP ve sivil toplum örgütlerinde başkanlık, yöneticilik yapmış. Mahmut Ali Kaşifoğlunun SHP dönemindeki il başkanlığı hâlâ özlemle anlatılıyor Malatyada. Sol siyasetin hakkını alamamış emektarlarından. Eğer o gelmeseydi Deli Ahmeti rehber olarak katacaktık önümüze.

Deli Ahmet de Malatyanın fotoğrafını çekecek yeterlilikte Allah için. Siz bakmayın delilakabına, hepimizden daha akıllı aslında. Zekâ küpü olan Deli Ahmet, siyasetin ta göbeğinde. Okkalı küfürlerine katlanmanız şartıyla ondan her tür kulisi almanız mümkün. Hazmı zor küfürlerine onu tanıyanlar alışık. Eh biz de alıştık artık. Kılıçdaroğlunun Malatya mitinginde ortaya çıktı Deli Ahmet. Yeşilyurtta otobüsün camından halkı selamlayan Kılıçdaroğluna seslenen Deli Ahmet,Sana laf söyleyenlerin a…” deyince CHP otobüsündekiler, partililerden biri sanıp irkildiler. Durumu Mevlut Aslanoğlu, Yabancı değil, bizim Deli Ahmet diyerek düzeltti. Bu durumu not almak isteyen meslektaşlara açıklamak ise bize düştü: Ahmet, Kılıçdaroğluna seni sevmeyenler ayağını denk alsın, demek istedi ama tehdide girer diye vazgeçti.

Ahmeti bu kadar uzun anlatmamızın elbette bir gerekçesi var. Eğer Ahmet de CHPnin mitinglerine katılıp kendine has üslubuyla destek veriyorsa bunu hayra yormak gerek. CHP bu kez hem Kılıçdaroğlu rüzgârı, hem de listenin eğilim yoklaması sonucu belirlenmesinin verdiği rahatlıkla seçime giriyor.

Geçen seçimdeki liste kırgınlıklarını bu kez yaşamıyor. Eğilim yoklamasının genel merkez tarafından geç açıklanması örgütün yüreğini ağzına getirdiyse de merkezden bir müdahale olmaksızın ilan edilmesi yüreklere su serpti. İlk sırada Kaşifoğlu gibi bir örgüt emekçisi, eski il başkanı Veli Ağbaba var. Her seçimde önseçim yapılsın nolurdiye kendini paralayan Ağbaba, nihayet eğilim yoklamasında en çok oyu alarak ilk sıradan aday olmayı başardı. Demek ki, önseçim de önseçimdiye tutturan Ağbabanın örgütüne güveni varmış. İkinci sırada Ali Dağdelen, üçüncü sırada ise Dila Boztepe adında genç bir kadın aday var. Eğilim yoklaması sonucunda Alevi-Sünni, Türk-Kürt, kadın-erkek dengesi öyle güzel kurulmuş ki, bundan iyisi Malatyada kayısı. Bu tablo da gösteriyor ki, örgüt neylerse güzel eyler. CHPnin 29 ilde yaptığı önseçimdeHayda bu da nerden çıktıdiyebileceğiniz bir tek aday yok.

Malatyayı iki dönem TBMMde başarıyla temsil eden Mevlüt Aslanoğlu, bu kez İstanbuldan aday. Aferin ona Onun bu tavrı Veli Ağbaba gibi gençlerin önünü açtı.

Gelelim AKPye. Onlar da eğilim yoklaması yaptı. Ama adına eğilim yoklamasının Arapçası olan Temayül yoklamasıdiyorlar. İlginçtir; AKP listelerinde temayül yoklamasında ilk 10a giren tek bir isim yok. Sadece temayül yoklamasında 11inci çıkan avukat Hüseyin Cemal Akın listenin dördüncü sırasına konulmuş. Mevcut milletvekillerinden Mahmut Mücahit Fındıklı, Öznur Çalık ve Ömer Faruk Öz yeniden listede yer alırken Mehmet Şahin ve İhsan Koca liste dışı bırakılmış. İhsan Kocanın kırgın olduğu ve seçim çalışmalarına aktif olarak katılmadığı söyleniyor.

Geçen dönem Malatyalıların iktidardan mütevazı talepleri vardı. Bunları anımsatmak gerekirse, vagon onarım fabrikasının yeniden ekonomiye kazandırılması, Beylerderesi Köprüsünün tamamlanması, sulama amaçlı 5 barajın tamamlanması, Pütürgede kaçak olarak faaliyet gösteren profilit ocaklarının çevre köylere zarar vermesinin önlenmesiydi.

Bu taleplerinin gerçekleşmesi için iktidara oldukça cömert davrandı Malatyalı seçmen. İlin altı milletvekilinden beşini AKPye birini de CHPye verdi. Ancak gelin görün ki, bu taleplerinden sadece Beylerderesi Vadisine köprü yapımı gerçekleştirildi. Köprünün yapımı aslında 4 ay önce bitti. Ancak açılış için Başbakan R. Tayyip Erdoğanın Malatyaya gelişi bekleniyordu. Beyler Deresinin zorlu virajlarında yıllardır meydana gelen trafik kazalarından sonuncusu önceki hafta dört kişinin ölümüyle sonuçlanınca, köprü başbakanın gelişi beklenmeden apar topar açıldı.

Barajlara ödenek yok

Malatyada yeterli ödenek verilmediği için yapımı tamamlanmayan beş barajın açılışı bir sonraki seçime inşallah. 10 yılı aşkın süredir 10-20 milyar gibi komik ödeneklerle bu barajların açılışını daha çok bekler Malatyalı. Hele hele Arguvanın topraklarını sulaması planlanan Yoncalı Barajını hiç beklemesinler. Arguvanlılar CHPye oy yağdırdığı, referandumlarda yüksek hayır oyları verdikleri sürece o baraja ödenek ayrılmaz. Acılı türküleri ile ünlü Arguvanın halkı daha çokOff amanla başlayan türküler yakacağa benzer. Eh, kendi düşen ağlamaz. Bizden söylemesi. Hem Alevisin, hem CHPlisin, hem referandumlarda hayır dersin, sonra daYoncalı Barajı bitsin de topraklarımız sulansın istersin.

İlde yıllardır atıl bir şekilde duran vagon onarım fabrikası için yok Polonyadan yok Çinden heyetler geldi gitti; ama nafile. Öylece duruyor orda. Pütürgedeki profilit fabrikasına çevre için önlem alındı mı dersiniz? Yoo o da zehir saçmaya devam ediyor.

Kebapçı Halis Dayı derdi

Peki, bu durumda Malatyalı seçmen AKPlilere Oylarım zehir zıkkım olsunder mi? Pek ihtimal veren yok. Bir tek Malatyanın ünlü kâğıt kebapçısı Halis Aslantürk sağ olsaydı, derdi. Malum 1977de CHPde önseçime giren Halis Dayı, delgeler kendisine oy versin diye onları bir ay boyunca kâğıt kebabıyla beslemiş ama önseçimde ancak 32nci olmuştu. O da Turan Emeksiz heykelinin kaidesine çıkıp Ula heppize zehir zıkkım olsun yedirdiğim kebaplardiyerek içini boşaltıp rahatlamıştı. Bakalım Malatyalılar bu seçimde nasıl rahatlayacak.

Bir zamanlar CHPnin oyların yüzde 56sını aldığı Malatyada bu kez AKP, aynı oranda oy alıyor. 70lerin iddialı partisi MHP, geçen seçimde yerlerde sürünmüştü. Bu kez öğretim üyesi adayı Hasan Tunçtan umutlular. MHPnin yüksek oranda oy alması CHPyi rahatlatır. CHPli adaylar Veli Ağbabaya O milletvekili biz adayız diye takılıyorlar. Ağbaba ise Pes etmek yok, MHP bu kez yüksek oy alacak biz iki çıkaracağızdiye moral veriyor.

BDPnin Malatya adayı sinemacı Gani Rüzgâr Şavata. Dirican aşiretinden olan Şavata hayli renkli bir kişi. Seçilme şansı olmasa da seçim sürecine keyif katacağı muhakkak. Malatyada herkes onun hikâyelerini anlatıyor. Özellikle de Başbakan Erdoğanın bindiği attan düşmesinden sonra söylediklerini: Başbakan kim ata binmek kim. Gelip benden ders almadan ne diye ata biner ki? At bizim işimiz. Gelseydi ben ona üç derste ata nasıl binilirmiş gösterirdim.

Geçen dönem Kürtlerin oyuna talip olan İbrahim Aksoyun aldığı oy oranı ortada. Şavata, Dirican aşiretinin oylarının tamamını alsa dahi seçilebilir mi? Zor dostum zor. Görünen o ki, geçen seçimde Malatyanın 7 olan milletvekili sayısı 6’ya düştü ve bu durumda AKPnin 6 yerine 5 milletvekilliği CHPnin ise 1 milletvekilliği garanti. Tabii sürpriz olmazsa...

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56