MESLEK SEÇECEK ÖĞRENCİLER, DİKKAT!

Ortaöğretim 9. ve 10 sınıf öğrencilerinin sancılı karar sürecinde yollarını aydınlatmak amacıyla, üniversite mezunlarıyla liseliler bir araya getirildi.

 MESLEK SEÇECEK ÖĞRENCİLER, DİKKAT!
Ortaöğretim 9. ve 10 sınıf öğrencilerinin sancılı karar sürecinde yollarını aydınlatmak amacıyla, üniversite mezunlarıyla liseliler bir araya getirildi.
 Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen etkinlik ile üniversite mezunları ile bu okulun öğrencileri bir araya geldi.
Ortaöğretim alan belirleme ve meslek tercihi aşamasındaki öğrencilerin, tercihlerine yön vermek amacıyla gerçekleştirilen söyleşide; Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri, mesleğe adımını atan insanlarla okulun konferans salonunda buluştu.
Malatya İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunu Selen Pekaslan, öğrencilerin sorularını yanıtladı.
       KPSS haksız, dayanaksız barikat…
Öğrenciler, üniversite ortamının bireye kazandırdıklarını, ÖSS’ye hazırlık ve sınav sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmeye çalıştılar. Nasıl ve ne kadar süre ders çalışmaları gerektiğini, meslek seçerken ana babalarla gençlerin çatışmalarını, sonrasındaki KPSS sürecini Selen Pekaslan’a sordular.
Bireylerin farklılıklarının, onların ders çalışma sürelerini, oranlarını, yöntemlerini farklılaştıracağını… Bu nedenle herkese ortak, kalıp bir çalışma programı verilemeyeceğini… Meslek seçerken sevdiğiniz meslekle becerebileceğiniz mesleğin örtüşmesinin önemli olduğunu… Ana babanın deneyimlerini göz ardı etmeksizin; kendi kapasitemize, ilgi ve becerimize, sevgimize uygun meslek seçmemizin asıl olduğunu… KPSS’nin de mesleğe başlayacak insanların önündeki haksız, dayanaksız bir barikat olduğunu vurgulayan Selen Pekaslan, lise öğrencileriyle sıcak diyalogunun ardından sözü, öğrenci velisi Hunat Kazanç’a verdi.
Öğrenci velisi Hunat Kazanç da meslek seçiminde öğrenci ile velilerin, kimi zaman isteklerinin çatışma ortamı yaratabildiğini belirtti. Bu durumlarda öğrencinin yetenekleri, birikimi, sevgisi dikkate alınarak ailenin de isteğinin göz ardı edilmemesi ve uzlaşmacı bir yol izlenmesi gerektiğini vurguladı.
Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi’ndeki içten paylaşımların gerçekleştiği söyleşide öğrencilerin, konuşmacıları sık sık alkışlamaları, coşkuyla sorular sormaları, aldıkları yanıtlardan memnuniyetleri görülüyordu.
Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Özgür Ateş de: “Meslek seçiminde velilerin de özlemlerini dikkate alıyoruz. Öğrencilerimizin istikrarlı çalışmalarını önemsiyoruz. Bu arada sosyal etkinliklere katılmalarını da ihmal etmiyoruz. Çanakkale gezisinden yeni döndük.
 Öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda sevdikleri mesleği seçmelerini önemsiyoruz. Bunun için mesleğinin okulunda okuyan üniversite öğrencileri, üniversite mezunlarını ve mesleğinde çalışan kişileri öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimiz böylece, yaşam boyu sürdürecekleri mesleklerini yaşayanlardan öğrenerek bilinçli seçim yapabiliyorlar. Bu zor kararda, gençlerin sağlam adım atmalarına yardımcı olmaya çabalıyoruz. ” şeklinde konuştu.
 Sultan KILIÇ - Malatya
 


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56