ÖĞRENCİLER MALATYADA YİNE SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER

Malatya'da yüzlerce öğrenci, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru kitapçığında şifreleme yapıldığı iddiaları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

ÖĞRENCİLER MALATYADA YİNE SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER
                      Malatya'da yüzlerce öğrenci, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru kitapçığında şifreleme yapıldığı iddiaları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.
Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği öğrenci grubu, ellerindeki pankart ve dövizlerle slogan atarak Kız Meslek Lisesi önünden İnönü Caddesi boyunca ıslık ve düdük çalarak, sloganlar atarak eski belediye meydanına kadar yürüdü. İşte o sloganlardan bazıları:
“Bizlere kalem, silgi; onlara şifre
Eşit, parasız, şifresiz eğitim
Bizim zamanımızda mod-medyan yoktu, FıSTıKÇıŞaHaP vardı
ÖSYM ağacına da yaslanmayasın öğrenci, aman aman
Bir bilen, bir de GÜLEN var
Ali Demir istifa, Çubukçu istifa
Malatya uyuma, öğrencine sahip çık
Sehven şifre yetenek ister, yetenek-siz-siniz
ÖSYM, bizi de tatmin etsene
Benim hiç şifrem olmadı abi
Şifre@ÖSYM.com – Yeni dönem şifreler sitemizdedir
ÖSYM tesadüfleri sever; tesadüfen buradayız”
Kız Meslek Lisesi'nin önünde toplanan yüzlerce öğrenci, burada yolun bir bölümünü trafiği kapatarak yürüyüşe geçti. Emniyet görevlilerinin uyarısına karşın, eyleme katılanlar yoldan çıkmadı. Eylemcilerin Kışla Caddesine yürümesi ihtimali üzerine de Çevik Kuvvet Polisi, Ziraat Bankası’nın önünde barikat kurdu. Polisin önlemini gören eylemciler, eski belediye binası meydanından geçerek Emekliler Parkı’na giriş yaptı. Yüzlerce öğrenci sık sık slogan atarak önce oturma eylemi yaptı.

             Polislerin çevrede yoğun güvenlik önlemi aldığı alanda öğrenciler adına açıklama yapan Kader Harran, sınavla ilgili yaşanan gelişmeler nedeniyle ÖSYM ve sınav sistemine güvenin tamamen bittiğini ileri sürdü.
Öğrenci temsilcisi Kader Harran: ''Okullarda verilen eğitim
adaletsiz sınav sistemi için yeterli değildir. Ailelerimiz kazandıkları 3 kuruş parayla bizleri dershaneye gönderiyor. Sizler ise, öğrencilere 'geleceğinize bakın, canınızı sıkmayın' diyorsunuz. Bu sınavı, geleceğimizin merkezine siz koydunuz. Şimdi de geleceğinize bakın, diyorsunuz. Size soruyoruz, bu yüzsüzlük değil de nedir?
Uygulanan bilimsellikten uzak, ezberci, anti demokrat, paralı eğitim sistemi, bu tür skandallarla da biz halk çocuklarına eğitim kapılarını tamamen kapatıyor.
Bunca yaşanan sorunlar gösteriyor ki artık, ÖSYM’nin güvenilirliği kalmamıştır. KPSS skandalının üstü nasıl örtülmeye çalışıldıysa YGS skandalının da üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Bizler, bu olayların peşini bırakmayıp skandallar aydınlatılıncaya kadar haklı mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.
 Öğrencilerin gösterisine destek veren Eğitim Sen Malatya Şubesi Başkanı Ali Ekber Baytemur da, öğrencilerin yanında olduğunu ifade ederek, yetkililerin ikna olmasının kendilerinin de ikna olacağı anlamına gelmediğini söyledi.
    
YGS iddiaları ile ilgili olarak yapılan konuşmaların ardından eyleme katılanlar, davul zurna eşliğinde halaylar çektiler.
Sultan KILIÇ - Malatya


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56