ÖĞRENCİLER, MESLEK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ortaöğretim 9. ve 10 sınıf öğrencilerinin sancılı karar sürecinde meslek seçiminde yollarını aydınlatmak amacıyla üniversite öğrencileriyle liseliler bir araya getirildi.

ÖĞRENCİLER, MESLEK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Ortaöğretim 9. ve 10 sınıf öğrencilerinin sancılı karar sürecinde meslek seçiminde yollarını aydınlatmak amacıyla üniversite öğrencileriyle liseliler bir araya getirildi.
 Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen etkinlik ile üniversite öğrencileri ve okul öğrencileri bir araya geldi.
Ortaöğretim alan belirleme ve meslek tercihi aşamasındaki genç öğrencilerin tercihlerine yön vermek maksadıyla gerçekleştirilen söyleşide; Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi öğrencileri, üniversiteli ağabey ve ablalarıyla okulun konferans salonunda buluştu.
Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Süleyman Özdaş, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Öğrenciler, tıp öğrencisi olmanın ne olduğunu, mesleğin artılarını eksilerini, üniversite ortamının bireye kazandırdıklarını, ÖSS’ye hazırlık ve sınav sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmeye çalıştılar.
Öğrenciler, tıp fakültesinin tercih sebepleri, sınava nasıl hazırlanılması gerektiği, hekimlikten neler beklendiği, hekimin mesleğinden neler beklediği, hekimliğin güçlükleri ve albenili yönleri konularında pek çok soruya yanıt buldular.
Öğrenci velisi Hunat Kazanç da meslek seçiminde öğrenci ile velilerin kimi zaman isteklerinin karşıt yönlerde olabildiğini ve bunun çatışma ortamı yarattığını belirtti. Bu durumlarda öğrencinin yetenekleri, birikimi, sevgisi dikkate alınarak ailenin de isteğinin göz ardı edilmemesi ve uzlaşmacı bir yol izlenmesi gerektiği üzerinde duruldu.
Samimi ve içten paylaşımların gerçekleştiği etkinlik sonucunda lise öğrencileri, üniversiteli ağabey ve ablaları ile kurdukları ortak paylaşım ve yaşantı sayesinde yeni kazanımlar elde ettiler. Öğrencilerin konuşmacıları sık sık alkışlamaları, coşkuyla sorular sormaları, aldıkları yanıtlardan memnuniyetleri görülüyordu.
Özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Ali Seydi Yılmaz, daha önce de meslek seçiminde rehber, örnek olması amacıyla İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir’in konukları olduğunu, öğrencileriyle deneyimlerini paylaştığını… Sosyal ve kültürel etkinliklerinin meslek seçimi rehberliğiyle sınırlı olmadığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“ Mayıs ayı içerisinde Mehmet Akif Ersoy konulu okullar arası bilgi yarışması düzenleyeceğiz. Hazırlıklarımızı tamamladık. TUBİTAK proje yarışmasında öğrencilerimiz Malatya birincisi, bölge ikincisi oldular. Kutlu Doğum Haftası’nda Malatya birincisi oldular. Malatya, Maraş, Adıyaman ve Sivas’tan toplam 52 okulun katıldığı İngilizce Olimpiyatlarında öğrencilerimiz, başarılarını kanıtladılar.
Her yıl 9. sınıf öğrencilerimizi Çanakkale’ye götürüyoruz. Yakında dört günlük Çanakkale gezimiz olacak. Çanakkale’deki kahramanlık, özveri ve zafer bedellerinin ruhunu yaşatmayı amaçlıyoruz.” dedi.
Okulun Rehber Öğretmeni Özgür Ateş de: “Meslek seçiminde velilerin de özlemlerini dikkate alarak öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda sevdikleri mesleği seçmelerini önemsiyoruz. Bunun için mesleğinin okulunda okuyan üniversite öğrencileri ve mesleğinde çalışan kişileri öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimiz böylece yaşam boyu sürdürecekleri mesleklerini yaşayanlardan öğrenerek bilinçli seçim yapabiliyorlar.” şeklinde konuştu.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56