PROFESÖR DOKTOR SEZAİ YILMAZ, KARACİĞER NAKLİNDE DÜNYA İLE YARIŞIYOR

Arguvan- Karahüyüklü Profesör Doktor Sezai YILMAZ, Başarıya Doymuyor.Karaciğer naklinde Malatya birinciliği yetmiyor.

PROFESÖR DOKTOR SEZAİ YILMAZ, KARACİĞER NAKLİNDE DÜNYA İLE YARIŞIYOR
Arguvan- Karahüyüklü Profesör Doktor Sezai YILMAZ, Başarıya Doymuyor.Karaciğer naklinde Malatya birinciliği yetmiyor. Prof. Dr. Sezai YILMAZ, dünya ülkeleriyle yarışıyor. Karaciğer nakillerinde 2010 yılı rakamları açıklandı.
 
   TÜRKİYE’NİN KARACİĞER NAKLİ LİDERİ YİNE MALATYA
 
Karaciğer nakilleri konusunda Malatya İnönü Üniversitesi birinci sırada yer alıyor. Devlet üniversiteleri arasında ilk dörde sadece bir üniversite girebildi, o da Malatya İnönü Üniversitesi oldu.Malatya’da aynı anda üç ayrı hastaya karaciğer nakli operasyonu yapabilecek ekip çalışıyor. Bu ekibin Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Ünitesi Başkanı da Prof. Dr. Sezai YILMAZ.

Avrupa ve Amerika’da en fazla karaciğer nakli yapılan merkezlerden birisiyiz. Başarı oranımız yüzde seksen beştir. Bu yılki hedefimizse yüzde doksandır.Türkiye’de 2010 yılı içerisinde toplam 707 karaciğer organ nakli gerçekleştirilirken, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, bunun 175 tanesi tek başına gerçekleştirerek sıralamada birinci olmuştur.
Karaciğer nakilleri konusunda 2010 verileri ortaya çıktı. 2008 yılında 153; 2009 yılında ise 108 karaciğer nakli ile sıralamada birinci olan Malatya İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, 2010 yılında da 175 karaciğer nakli operasyonu ile yine birinci oldu. Sıralamada ilk dört merkez arasında devlet üniversiteleri arasında sadece İnönü Üniversitesi yer aldı.
 
             KARACİĞER NAKİLLERİNDE KİMLER YER ALDI?
 
Karaciğer nakillerinde 175 operasyonla İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi birinci sırada yer alırken 152 operasyonla Özel İzmir Kent Hastanesi ikinci sırada, 108 operasyonla da İstanbul Florence Night Hastenesi üçüncü sırada yer almaktadır. İstanbul Memorial Hastanesi 87 karaciğer nakli ile dördüncü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi 41 karaciğer nakliyle beşinci, Başkent Üniversitesi 25 nakille altıncı, Akdeniz Üniversitesi 23 nakille yedinci, İstanbul Çapa Hastanesi 18 nakille sekizinci, Antalya Medikal 17 operasyonla dokuzuncu, İbn-i Sina ise 12 nakille onuncu sırada yer almıştır. Gaziantep Üniversitesi’nde sekiz karaciğer nakli, Ege Üniversitesi’nde altı, Adana Çukurova Üniversitesi’nde beş, Gazi Üniversitesi’nde beş, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde dört, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde üç, Hacettepe Hastanesi’nde üç, GATA’da iki ve İstanbul Koşuyolu Hastanesi’nde de bir karaciğer nakli gerçekleştirilmiştir.

  MALATYA’YA AVRUPADA DA AMERİKA’DA DA RAKİP YOK
 
Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Ünitesi Başkanı Prof Dr. Sezai YILMAZ: “2010 yılı, Turgut Özal Tıp Merkezi açısından karaciğer nakli çok yoğun yaşandı. Yaptığımız karaciğer nakli 175 oldu. Bu, ülkemiz açısından oldukça önemli bir sayıdır. Ülkemizde 2010 yılında yapılan karaciğer nakli sayısı toplamda 707’dir. Bunun 175 tanesi, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleştirildi. Son üç yıldır liderliği elden bırakmadık. Avrupa’da ve Amerika’da en fazla karaciğer nakli yapan merkezler arasındayız. Canlı vericili karaciğer nakillerinde zaten rakibimiz yok, diye düşünüyorum. “ dedi.
             
AYNI ANDA ÜÇ AYRI KARACİĞER NAKLİ YAPABİLECEK EKİBİMİZ VE DONANIMIMIZ VAR

Prof. Dr. Sezai YILMAZ
: “Bu hız, artarak sürmektedir. 2011 yılında ümit ediyorum ki 175 sayısını aşacağız. Çok ciddi bir hasta akışı var. Ekibimiz çok iyi konumda. Aynı anda üç tane canlı vericili karaciğer nakli yapabilecek hem ekibimiz hem de teknik alt yapıya sahibiz. Çalışmalarımız her geçen gün artarak sürmektedir. Bu yılki karaciğer nakillerinde bizim yüzde 85 oranında bir başarımız var. Bu başarımızın 2011 yılında yüzde 90’ın üzerine çıkacağı kesin. 2011 yılının ilk ayı bitmeden şu ana kadar 11 karaciğer nakli gerçekleştirdik. Sadece bir küçük çocuğumuzu kaybettik. Onun kaybı da karaciğer nakliyle ilgili değildi. Sonuçların, bu yıl yüzde doksanların üzerine çıkması kaçınılmazdır.” dedi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya


 

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56