PSAKD MALATYA ŞUBESİ, FETHİYE KIZILDELİ’DE SEMAHA DURDU

Bir grup Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi, Malatya’nın Yazıhan ilçesinin Fethiye beldesindeki Kızıldeli (Seyit Ali Sultan) dergâhını ziyaret ettiler.

PSAKD MALATYA ŞUBESİ, FETHİYE KIZILDELİ’DE SEMAHA DURDU
            Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi, kültürel etkinlik için bu kez dernek binasının dışında bir yer seçti.
Bir grup Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi, Malatya’nın Yazıhan ilçesinin Fethiye beldesindeki Kızıldeli (Seyit Ali Sultan) dergâhını ziyaret ettiler.
PSAKD üyelerinden Murat Üstün, Kızıldeli hakkında bilgi verdi:
“Anadolu’da ve Rumeli’de inanç önderleri söz konusu edildiğinde başta Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlânâ, Yunus Emre olmak üzere; Abdal Musa, Hacım Sultan, Said Emre, Balım Sultan, Eşrefoğlu Rumî, Kaygusuz Abdal, Muhyiddin Abdal gibi pek çok ulu kişi hatırlanır. Bunların arasında Kızıldeli namıyla bilinen Seyit Ali Sultan’dan da mutlaka söz edilir.
Kızıldeli’nin hayatı hakkında birbiriyle uyuşmayan bilgiler vardır. Hayatına ait bilgileri; bazı yazılı kaynaklarda, Seyyit Ali Sultan Vilayet-nâmesi'nde ve çeşitli söylentilerde bulabilmekteyiz. Doğumu, hayatı ve özellikleriyle ilgili bilgilerde çelişkiler vardır.
Kızıldeli’yi, Alevi-Bektaşi kültüründe önemli kılan faktörler vardır. Buna sebep olarak kerametleri, Bektaşilik inancı doğrultusunda yaptığı büyük gayret ve hizmetleri gösterilebilir. Kızıldeli, buna bağlı olarak ölümünden sonra Bektaşi edebiyatı içinde haklı olarak kendisine yer bulabilmiştir.
Kızıldeli’nin Hacı Bektaş-ı Veli’nin aşçı postnişinlerinden olduğu bilinmektedir. Demotoka’da bulunan dergâhı ve tekkesi, Hacı Bektaş’a bağlı dört halifelik makamlarından birisidir.
Diğer Alevi- Bektaşi erenleri gibi Seyit Ali Sultan (Kızıldeli)’ın da Anadolu’nun ve Trakya’nın pek çok köyünde türbesi vardır. Halk, inanç önderlerini benimseyerek bağrına basmıştır. İşte Malatya’nın Yazıhan ilçesine bağlı Fethiye beldesindeki Seyit Ali Sultan; yani, Kızıldeli ziyareti de bunlardan biridir.”
 
Sabah yola çıkan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, Fethiye halkının sıcak ilgisiyle karşılandı. Fethiye halkının da katılımıyla kısır cem (on iki hizmetin bir kısmının yapıldığı cem) gerçekleştirildi. Alevi dedesi; Alevi felsefesi, dürüstlük, erdem, birlik, temizlik, çalışkanlık gibi insani değerler konularında bilgiler verdi. Deyişler söylendi, Hakk’ka semaha duruldu. Birlik lokması yendi.
PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, bu konuda şunları söyledi:
 “Her şey çok düzenli oldu. Kızıldeli (Seyit Ali Sultan) türbesi, cem evi, mutfağı, lokma dağıtım ve ikram yerleri oldukça bakımlı ve temiz. Katılımcılarımız bu etkinlikten memnun ve mutlu döndüler. Fethiye halkı, bizleri çok sıcak karşıladı, buraya daha sık gelmemizi istedi.
Biz de bundan sonraki ziyaretlerimizde kültürel ağırlıklı ziyaretler gerçekleştirmeyi istiyoruz. Etkinliğimizin kapsamında, Seyit Ali Sultan (Kızıldeli) ve Alevi felsefesi ile ilgili söyleşilerin de yer almasını istiyoruz.
Bugünden itibaren de 2 Temmuz’da yakılarak öldürülen canlarımızı anma etkinliklerinin hazırlıklarına başladık. Sivas’a gitme hazırlıklarını planlıyoruz. Bize katılmak isteyen duyarlı insanlarımızı, derneğimize bekliyoruz.” dedi.
Sultan KILIÇ - Malatya
 
  
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56