PSAKD MALATYA ŞUBESİ, GAZİ KATLİAMI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMSI YAPTI

Üzerinden tam 16 yıl geçti. Peki, ne oldu? Gazi katliamı, hâlâ aydınlatılmayı bekliyor.

PSAKD MALATYA ŞUBESİ, GAZİ KATLİAMI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMSI YAPTI
12 Mart 1995’te Gazi Mahallesi’nin kahvehanelerinin ve cem evinin otomatik silahlarla taranmasının yıl dönümünde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, bir basın açıklaması yaptı.
Saldırının, Alevilerin örgütlenme bilincinin arttığı Gazi Mahallesi’ni hedeflediğini, örgütlenme bilincine darbeyi amaçladığını söyleyen Songül Canpolat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazi Mahallesi’ne yönelik saldırıyı protesto etmek isteyenlere yönelik şiddet kullanılması sonucu, Gazi ve Ümraniye 1 Mayıs Mahallelerinde 22 kişinin öldüğü, 155 kişinin yaralandığı, bu katliam sonucunda 7 kişinin polis kurşunuyla öldürüldüğü tespit edildi.
Üzerinden tam 16 yıl geçti. Peki, ne oldu? Gazi katliamı, hâlâ aydınlatılmayı bekliyor.
Otopsi raporları, öldürülenlerin tümünün, arkadan tek kurşunla gerçekleştirildiğini açığa çıkardı.
Hedef seçilen yerleri Alevi yurttaşlar işletiyordu. Hedeflerin arasında cem evinin bulunması, muhtemelen Kahramanmaraş katliamı gibi bir sonuç elde etme amaçlı olduğunun işaretini vermekteydi.
Bu katliamın izleri sürüldüğünde Sivas’a, Çorum’a, Maraş’a çıktığı açıkça görülecektir. Katliamı yapanların aklanması konusunda gösterilen çaba da bunu kanıtlar niteliktedir.
Gazi- Ümraniye katliamlarının ucu; Uğur Mumcu ve Hrant Dink cinayetlerine kadar uzanmaktadır. Bir dizi faili meçhul cinayet ve katliam; benzer yöntemlerle yapılmış. Esas katillerin bulunup toplumun önüne çıkartılması, yargılanması bilinçli ve sistemli olarak savsaklanmıştır.
Bundan 16 yıl önce gerçekleştirilen Gazi- Ümraniye katliamlarını, perde arkasından organize edenler ile tetikçilerini kınıyoruz. Katliamın arkasındaki gerçek güçlerin ve sorumluların açığa çıkarılarak cezalandırılmasını istiyoruz. AİHM kararlarına uyularak yeniden yargılamanın yapılmasını bekliyor ve bu talebimizin takipçisi olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz.” dedi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56