PSAKD MALATYA ŞUBESİ ZORUNLU DİN DERSLERİ UYGULAMASINA SON VERİLSİN BOYKOTU

Bizler, zorunlu din derslerinin kaldırılması için 9 Ekim 2010 Cumartesi günü, Ankara Güven Park’ ta 24 saatlik oturma eylemi yapacağız. Hükümet, çağrımıza cevap vermezse, okullarda bu dersi boykot edeceğiz.

PSAKD MALATYA ŞUBESİ  ZORUNLU DİN DERSLERİ UYGULAMASINA SON VERİLSİN BOYKOTU
Hükümeti AİHM kararını uygulamaya davet ediyoruz. Zorunlu din dersi uygulamasına, derhal son verilmelidir.
12 Eylül 1980 darbesinin bir ürünü olan ve bu uygulamadan dolayı Fethullah Gülen tarafından cennetlik ilan edilen, darbe şefi Kenan Evren’in bir asimilasyon aracı olarak devreye soktuğu zorunlu din dersi uygulaması devam ediyor.
Alevi ailelerin İstanbul, İzmir, Antalya gibi illerde açtığı davalarda Bölge İdari Mahkemelerinin aldığı kararlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Ekim 2007’de bu ders uygulamasının, dersin içeriğinin sadece İslam’ın Sünni yorumuna dayandığı için eğitim hakkının ihlali olduğu yönündeki kararı AKP hükümetince görmezden geliniyor.
Din kültürü dersinde, dinler hakkında bir genel kültür verilmemektedir. Din kültürü adı altında, Sünnilik eğitimi ve öğretimi yapılmaktadır. Bu eğitim, üstelik on yaşındaki çocuğa zorla verilmektedir. Çünkü Anayasa, bu eğitimi zorunlu dersler arasında saymaktadır. Yine AKP hükümetinin göz boyamak ve kendisini AB’ye karşı savunabilmek için din dersi kitaplarının sayfalarına serpiştirdiği sözde Alevilik bilgileri de Alevileri ve Aleviliği asimile etme amacına dönük şekilde yazılmıştır. Bizler, Aleviliğin de devlet eliyle zorla okutulmasına karşıyız.
Din kültürü adı altında, bir inancın zorla öğretilmesi, ülkemizde nüfusu 20 – 25 milyonu bulan Alevi Bektaşileri asimile etmeye yönelik bir uygulamadır.
Zorunlu din derslerinde yapılan eğitim ile çocuklarımıza, bilimsellikten uzak, biat kültürü verilmektedir. On yaşından itibaren biat ettirilen, tartışamayan, sorgulayamayan, evet efendimci bir nesil yetiştirilmektedir.
Çağdaş toplumlarda devlet, din işlerine karışmaz. Dini finanse etmez. Din eğitimi yapmaz. Dini şekillendirmeye kalkışmaz. Yurttaşlarının dini inanç ve felsefelerine karışarak onları, değiştirmeye ve dönüştürmeye çalışmaz. Sadece her yurttaşının, inancını özgürce ve herhangi bir baskıya uğramadan yaşamasının şartlarını yaratır.
Çağımız “insanın” ve “insan haklarının” öne çıktığı bir çağdır. Bu bağlamda, her türlü hümanist düşünce ve inanç, serbestçe örgütlenmeli; inancın gerekleri yerine getirilmelidir. Artık “tekçi” anlayış ve uygulamalar terk edilmelidir.
Sadece Alevilerin değil, Türkiye’ nin sorunu olan zorunlu din dersine karşı Alevi örgütlerinin, yıllardır verdikleri hukuk ve demokrasi mücadelesi, örgütlülüğümüzden aldığı güçle sürmektedir.
Bizler, zorunlu din derslerinin kaldırılması için 9 Ekim 2010 Cumartesi günü, Ankara Güven Park’ ta 24 saatlik oturma eylemi yapacağız. Hükümet, çağrımıza cevap vermezse, okullarda bu dersi boykot edeceğiz.
Demokrat kamuoyunu; laik, çağdaş yaşamdan yana olanları; çocuklarını, başta dinsel baskı olmak üzere, her türlü baskıdan arınmış, özgür bir ortamda yetiştirmek isteyen herkesi 9 Ekim’ de Ankara Güven Park’ ta yapılacak olan 24 saatlik oturma eylemine davet ediyoruz.
3 Ekim 2010
Songül CANPOLAT
PSAKD Malatya Şube Başkanı


SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56