SARIYER MALATYALILAR DERNEĞİ GECESİ YAPILDI

İstanbul’da 04 Aralık 2010 tarihinde Dr. Metin Kavuk’un başkanlığını yaptığı Sarıyer Malatyalılar Derneği Maslakta bulunan Sheraton Hotelde geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

SARIYER MALATYALILAR DERNEĞİ GECESİ YAPILDI
İstanbul’da faaliyet gösteren Sarıyer Malatyalılar Derneği, üniversite öğrencilerine burs vermek amacıyla düzenlediği gece büyük ilgi gördü.

İstanbul’da 04 Aralık 2010 tarihinde Dr. Metin Kavuk’un başkanlığını yaptığı Sarıyer Malatyalılar Derneği Maslakta bulunan Sheraton Hotelde geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. Geceye Adalet Eski Bakanı Seyfi Oktay, Eski Senatör ve Şişli Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Emin Sungur, MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu, CHP Malatya Millet Vekili Mevlüt Aslanoğlu, İstanbul Millet Vekili Mehmet Sevigen, DP MKYK Üyesi Melih Devecel, Pütürge Belediye Başkanı Dr. Nejdet Ayaydın ve MEV Yönetim Kurulu Üyelerinden iş adamı Abdulkadir ERİŞ ve Elektrik Yüksek Mühendisi Bilgin AKBAL ile birçok Dernek temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Gecede Devlet Sanatçısı ünvanı alan Selahattin Alpay'ın yanı sıra birçok Malatyalı sanatçı sahne alıp halaylar çekerken, Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu davulu boynuna asarak davul çaldı.
Sarıyer Malatyalılar Derneği Başkanı Metin Kavuk, öğrencilere burs vermek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti.
 
Gecede masaları dolaşan ve mikrofonu eline alan Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu Sarıyer Malatyalı Öğrenciler için çok kısa bir zamanda önemli miktarda burs parası topladı. Malatya Valiliğinin öncülüğünde ve Malatya İşadamları Derneği,ni,nde desteğiyle oluşturulan Eğitim Bursu Platformunun çalışmalarınında anlatıldığı gecede yaklaşık 8 bin öğrencinin burs almak için başvurduğu ifade edildi.
 
Daha çok öğrenciye burs vermek amacıyla yapıldığı belirtilen gecede Malatya ve İstanbul’da kurulu bir çok dernek ve vakfın burs vermekte olduğunu ve bunların birbirlerinden kopuk halde çalışmaları nedeniyle öğrencilerin burs alamadıkları, yada bir öğrencinin birden fazla yerden burs alarak diğer alamayan öğrenciyi mağdur ettiği anlatıldı. Bir Vakıf ve Dernelten burs alan öğrenci, başka bir yerden burs alamayacak. Ayrıca öğrencilerden ayrı ayrı evrak istenmesi de artık olmayacak.
 
Eğitim Bursu Platformu her öğrenci için ayda 150 TL olmak üzere 8 aylık bir eğitim yılını kapsayacak şekilde toplam 1.200 TL yıllık burs verecek. Bunun için öğrenciler www.malatyaegitimbursu.com internet adresinden burs talep kayıtlarını yaparak burs talebinde bulunacak. Burs talebinde bulunan öğrencilerin internet üzerinden doldurmuş oldukları kişisel bilgilerden; ailenin sosyal güvenlik durumu, ailesinin aylık gelir seviyesi, kardeş sayıları, daha önce burs alıp almadıkları, okudukları sınıflara göre dağılım, okuduğu üniversitelere ve dallara göre dağılım, Malatya’nın ilçelerine göre tasnif edilerek sistemden istatistiki bilgiler alınacak. Ayrıca bu bilgiler Malatya Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından denetlenerek, yanlış beyan edilen bilgiler sistemde düzeltilerek burs dağıtım kriterlerine göre puanlama yapılacak.
 
AYLIK 150 TI. BURS VERİLECEK
Burs verenler; ister her öğrenci için 1200 TL yıllık bağışı, kendi ilçesindeki bir öğrenciyi veya Malatya genelinde istediği bir öğrenciyi seçerek burs verebilecek. Veya sisteme kayıtlı Dernek ve Vakıflardan birini seçerek bursiyer seçimini belirleyeceği Dernek veya Vakfa bırakabilmektedir.
 
Burs verenin yapacağı bağış miktarı yıllık 1200 TL altında da olabilmektedir. Bu durumda da bir havuz oluşturularak toplanan paralar yine her örgenci için 150 TL aylık (Yıllık toplam 1200 TL) burs parası öğrenci için açılan hesaba 8 ay boyunca yatırılacaktır.
 
Vergi avantajları dolayısıyla Malatya Valiliği bünyesinde kurulu bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı kanalı kullanılarak toplanıp, dağıtılacaktır. Malatya Eğitim Bursu Yönetiminin her yıl sistemde iyileştirmeler yaparak sistemi tüm Türkiye’deki Malatyalılar için yaygınlaştırmayı hedeflemişlerdir.
 
Malatyalı hemşerilerimizin sosyal dayanışma adına ortaya koymuş oldukları bu proje ile Üniversite de okuyacak öğrencilerimize büyük destek sağlayacaklardır.


Vahap Güner

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56