SAVCI, SÜRGÜ’DE DELİL BULAMAMIŞ

Sürgü beldesinde alevi bir yurttaşın evine saldıran 500 kişiden 48’i hakkında soruşturma başlatan savcılık delil yetersizliği gerekçesiyle dosyayı kapattı.

SAVCI, SÜRGÜ’DE DELİL BULAMAMIŞ

Alevi aileye linç girişimine takipsizlik

Sürgü beldesinde alevi bir yurttaşın evine saldıran 500 kişiden 48’i hakkında soruşturma başlatan savcılık delil yetersizliği gerekçesiyle dosyayı kapattı.

Doğanşehir ilçesinin Sürgü beldesinde bir Alevi aileyi linç etmek, evlerini yakmak isteyen kırk sekiz saldırgan hakkında Doğanşehir Savcılığı “delil yetersizliğinedeniyle takipsizlik kararı verdi. Savcının takipsizlik kararı Evli ailesini şok etti.

28 Temmuz gecesi ramazan davulcusu Mustafa Evşi ile Evli ailesi arasında yaşanan tartışma sonrasında yaklaşık beş yüz kişi Evli ailesine saldırmış, ailenin evini taşlamış, yakmaya çalışmıştı. Davulcu Mustafa Evşi ifadesinde, Dava benim davam değil, İslamın davası” demiş, belli bir süre gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Olay kamuoyunda geniş yankı bulurken beldede Evli ailesi dışlanmış, aileye yönelik sataşma ve taciz boyutuna varan saldırılar sürmüştü. Yaşanan olayların ardından Doğanşehir Savcılığı kırk sekiz kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmasını tamamlayan savcılık delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verdi.

Servet Evli takipsizlik kararına itiraz edeceklerini belirttiği açıklamasında iç hukuk bittikten sonra olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşıyacaklarını belirtti. Evli, gazetemize yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: O gece bize beş yüz kişi saldırmıştı. Video kayıtları, ses kayıtları vardı, çekilen fotoğraflar vardı. Bütün bunlar nasıl olur da delil olmaz. Tanıdıklarımızın isimlerini savcılığa vermiştik. Bize saldıran bu adamdır’ diyoruz, bu nasıl delil olmuyor? Kırk sekiz kişinin savcılıkta ifadesi alındı. Doğanşehir Savcılığı delil yetersizliği nedeniyle takipsizlik kararı verdi. Olayı bireyselleştirecekler ve olayı davulcunun üzerine yıkacaklar.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56