SÜRGÜDE NE SORUŞTURMA VAR NEDE GÖZALTI

Sürgü beldesinde Alevi aileye yönelik linç girişiminin üzerinden 48 saat geçmesine karşın ne soruşturma açıldı ne de tek bir kişi gözaltına alındı.

SÜRGÜDE NE SORUŞTURMA VAR NEDE GÖZALTI
Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde Alevi aileye yönelik linç girişiminin üzerinden 48 saat geçmesine karşın ne soruşturma açıldı ne de tek bir kişi gözaltına alındı. Vali Ulvi Saran, olayın mezhep çatışması olmadığını savunarak “Büyütülecek bir mesele yok. Abartılı yorumlar yapılıyor” derken Doğanşehir İlçe Kaymakamı, Doğanşehir ilçe ve Sürgü belde Jandarma komutanları da tayini çıkarak gittiği için yerlerine vekilleri ve alt rütbeli askerler bakıyor. Linç girişimine uğrayan Evli ailesi ise korkudan evlerine hapsolurken Alevilere yönelik tehdidin sürdüğü bildirildi.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinin Sürgü beldesinde bir davulcu ile Alevi ailenin tartışmasının linç girişimine dönüşmesi yürekleri ağza getirdi. 48 saat geçmesine karşın ne soruşturma açıldı ne de tek bir kişi gözaltına alındı. İlçede bunlar yaşanırken Doğanşehir İlçe Kaymakamı yıllık izinde, Doğanşehir ilçe ve Sürgü belde Jandarma komutanları da tayinleri çıktığı için yerlerine alt rütbeli askerler bakıyor. Olayı değerlendiren Vali Ulvi Saran ise “Büyütülecek bir mesele yok. Bu olay çok basit kişisel bir tartışma. Sürgü beldesinde insanlar çok uzun bir süreden beri barış ve kardeşlik içerisinde yaşıyorlar. Tabii ki ramazanda sinirler gergin olabilir. İnsanlar oruç tutabilir, tutmayabilirler. Türkiye’nin değişik yerlerinde bazı çevreler sanki bir mezhep çatışması varmış gibi ya da oruç tutanların, tutmayanlara karşı bir baskısı varmış gibi abartılı yorumlarla durumu yansıtıyor. Bunların aslı astarı yok” diye konuştu.

AKP Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Mustafa Şahin ile AKP İl Başkanı Bülent Tüfenkçi’den oluşan AKP heyeti ile CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Eskişehir Milletvekili Kâzım Kurt, İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve CHP İl Başkanı Enver Kiraz’dan oluşan heyet önceki gece Sürgü beldesinde yurttaşlarla görüşüp saldırıya uğrayan Evli ailesini ziyaret etti. AKP’li Şahin, olayın basında abartıldığını söyleyince CHP’li Aygün “Burada dinleyin, ferman vermeyin” dedi. Şahin de Aygün’e “Hüseyin Bey sen Tunceli’den gelmişsin ben Malatyalıyım. Bundan nemalanan insanlar olabilir. Ama biz hiçbir zaman buna müsaade etmedik, etmeyeceğiz” diye yanıt verdi. Mağdur aileden Hüseyin Evli de AKP’li Şahin’e “Sen olayın üstünü kapatıyorsun” diye tepki gösterdi. Doğanşehir İlçe Müftüsü Şehmuz Tanrıverdi de beldedeki yurttaşlarla görüşerek sağduyu çağrısı yaptı.

CHP heyetinden sağduyu turu

CHP heyeti dün de yurttaşlarla birlikte AKP’li belde Belediye Başkanı Faruk Taşdemir ile görüştü. Taşdemir yaşanan olayların kendilerini oldukça üzdüğünü, güvenlik güçlerinin olaylara karışanları tespit etmesi gerektiğini söyledi. Taşdemir, beldede yaklaşık 900 Alevi’nin yaşadığını, beldede Alevi-Sünni gerilim olmadığını savundu. Görüşmeye katılan yurttaşlar da Doğanşehir Kaymakamlığı, Doğanşehir Jandarma Komutanlığı ile Sürgü Jandarma Komutanlığı’na atama yapılmamasına, olayların ardından soruşturma açılmamasına tepki gösterdi. CHP heyeti ramazan davulcusu Mustafa Efşin’i de evinde ziyaret etti.

Validen itiraf: Önlem alabilirdik

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, beldede otorite sorunu yaşandığını vurgularken jandarma ve valiliği de ziyaret ettiklerini belirten CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Sayın Valimiz güvenlik zaafiyetini dile getirdi. ‘Gerekli önlemleri alabilirdik’ dedi. Bu durum olayın boyutunu ortaya koyuyor. Bir gün önce Sayın Vali olayın büyütülecek yanının olmadığını söylüyordu. Sayın Vali 40 kadar kişinin savcılığa sevk edilebileceğini söyledi. Vali Bey’in açıklaması güvenlik zaafiyetini gösteriyor” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Kâzım Kurt da “Olay iki aile arasında kavga gibi gösterilip geçiştirilmek isteniyor. Mağdur olan ailenin can güvenliği sağlanmalı” dedi. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de “Bu kıvılcım tutuşursa, Türkiye bunun altından kalkamaz. Bu Türk-Kürt ya da Alevi-Sünni çatışması değildir. Bu bir provokasyondur” dedi.

Jandarma: Dışarı çıkmayın

Saldırıya uğrayan aileden Hasan Evli ise davulcuyla yaşadıkları tartışmanın ardından jandarmanın kendilerini arayarak evden dışarı çıkmamalarını söylediğini anlattı. Evli, gece sahur sırasında kalabalık bir grubun evlerine doğru tekbir getirerek yürüdüklerini, jandarmanın güçlükle grubu engellediğini anlattı. Sağduyulu davrandıklarını ve kimseye zararlarının olmadığını belirten Leyla Evli de “Burada kalmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin karışmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Tacizler sürüyor

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, gerginliğin sürdüğünü belirterek “Alevi aileye ve Alevilere yönelik saldırı ve tacizler sürüyor. Tekbir sesleri ile yürüyorlar. Sadece küçük bir grubun işi değil. Sürgü’de yaşayan Sünniler bu saldırılara katılıyor. Sürgü verimli topraklar üzerinde yer alıyor. Alevilerin kenti terk etmesinin istenmesinde, Alevilerin yaşadığı her katliamda olduğu gibi bu tür bir ince hesap da göze çarpıyor” dedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56