SÜRGÜDE ÖGRENCİLERE BAŞINI ÖRT BASKISI

4+4+4 dayatması Alevi Evli ailesine ramazanda linç girişimiyle gündeme gelen Sürgü de bu kez de kız ögrencilere kapanma baskısı haberi geldi.

SÜRGÜDE ÖGRENCİLERE BAŞINI ÖRT BASKISI
Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, daha önce Alevi olan Evli ailesinin linç edilmek istendiği Sürgü beldesindeki çok programlı lisede kasım ayı boyunca okul rehber öğretmeninin odasında kız öğrenciler çağrılarak türban dağıtıldığını, okul müdürünün başı açık olan kız öğrencilere türban takmaları için baskı yaptığını belirtti.

Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Baytemur, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Kasım ayı boyunca okul rehber öğretmeninin odasına kız öğrenciler çağrılarak başörtüleri dağıtılmıştır. Başörtülerinin alımı için erkek öğretmenlerden 50 lira bağış aldığı iddia edilen okul müdürünün, bağışın nerede kullanılacağını soran öğretmenlere, Yakında görürsünüzşeklinde yanıt verdiği bir başka iddiadır.Okul müdürü bazı öğretmen ve yöneticilerin itirazı ve eleştirilerine rağmen, bu uygulamayı ısrarla yaptığı, öğrencilere siyah, bordo, lacivert vb. renk seçenekleri sunarak bunlar arasından lacivert renk başörtüsü tercihi yapmıştırdedi.

Seçmeli derslerde de zorlama var

Okul müdürünün başı açık öğrencilere türban takmaları konusunda baskı yaptığı yönünde velilerin şikâyetleri olduğunu vurgulayan Baytemur, şu ifadeleri kullandı:

Bu baskılar sonucu bazı kız öğrencilerin başlarını örttüğü yönündeki ifadeler dikkat çekicidir. Ayrıca veliler ve öğrencilerin sene başında seçmeli derslerin tercihi sırasında okul müdürlüğü tarafından belirlenen seçmeli dersleri seçmeye zorlandıkları ve seçmek zorunda kaldıklarını söylemeleri, 4+4+4 eğitim sistemine yönelik eleştirilerin haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin başörtüleriyle derslere girmeleri okul yöneticileri ve il-ilçe milli eğitim yöneticileri tarafından görmezden gelinmekte ve hatta teşvik edilmektedir. Sürgüde yaşananların tesadüfi olmadığı, bu ve benzeri uygulamalardan cesaret alan yönetici ve insanların bilinçli çabalarının bir sonucu olduğunu o gün birçok kurum açıklamıştı. Bugün bunun doğruluğunu Sürgü Çok Programlı Lisede görmekteyiz.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56