TAŞHORAN ERMENİ KİLİSESİ’NİN DUVARI DELİNDİ

Malatya’nın Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin duvarı delindi.

TAŞHORAN ERMENİ KİLİSESİ’NİN DUVARI DELİNDİ
Malatya’nın Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin duvarı delindi. Kültür Müdürlüğünce tescilli tarihi kilisenin kuzeyinde bulunan, ana yapıya ekli, ana yapıdan daha alçak olan bölümünün duvarındaki taşlar sökülmüş. Kiliseyi koruma amacıyla taşlarla örülmüş olan duvardan, birkaç taş sökülerek çıkarılmış. Sökülerek açılan boşluktan, bir insan rahatlıkla geçebiliyor.
Tarihi kilisenin, define avcılarından, sarhoşlardan, gayri meşru yaşayanlardan korunması için kapı ve pencerelerinin taşlarla örüldüğü söyleniyor. Mahalle Muhtarı Sayın Mustafa Şahin’i ziyaret ettim bu sabah. Kiliseyi korumak için kapı ve pencereleri, harç ve taşlarla bizzat kendisinin kapattırdığını söyledi. Duvarda açılan gedikten söz ettim. İlgileneceğini söyledi.
Muhtar Mustafa Şahin: “ Bu kilise, aslında benim sorumluluğumda değil. İbadethane olması bir yana, bize dert oldu. Açılmıyor, korunmuyor; ama hesabı bizden soruluyor. Hesabının sorulması bir yana, bu güzel ibadethaneye kıyamıyoruz. Çavuşoğlu halkı, Taşhoran Ermeni Kilisesi’ne sahip çıkıyor. Kilise, başka bir yerde olsaydı, şimdiye kadar çoktan yıkılmış olurdu. Kiliseden bir tane taş bulamazdınız. Kapı ve pencerelerini, harç ve taşlarla ördük ki içeriye defineciler, sarhoşlar girmesin. Tarihi esere kimse zarar vermesin. Herkes, kilisenin açılmasını istiyor. Yetkililer de açılmasını isteriz, diyorlar. Hani nerde? Hiç kimse gayret göstermiyor, Taşhoran’ın açılması konusunda benim umudum tükeniyor. Bu yüzden dert sahibi olduk. “ dedi.
Bu muhteşem Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin içinin ve dışının fotoğraflarını çektim. Başbakanlığa da internet üzerinden dilekçe gönderdim. Muhtar Mustafa Şahin’i de konudan haberdar ettim. Kilisenin duvarının açılan bölümünün yeniden taşlarla ve harçla kapatılmasını rica ettim.
Şimdi sesleniyorum: Ey Kültür Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi, Malatya Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Malatya Müze Müdürlüğü, KUDEP ve ÇEKÜL yetkilileri neredesiniz? Neredesiniz, Taşhoran yaralandı, Taşhoran ölmek üzere, Taşhoran artık yaşamak istiyor.
 
Sultan KILIÇ      


     

                         

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56