TONİLERİ CONİLERİ BU TOPRAKLARDAN KOVACAĞIZ

Malatya’dan Kürecik’e giden grupla Kürecik Çarşak tepesinin yanında kurulan Füze Karşıtı Eylem Platformunun 140. gününü tamamlayan çadırın önünde buluşan Kürecikliler, burada hükümeti protesto ettiler.

TONİLERİ CONİLERİ BU TOPRAKLARDAN KOVACAĞIZ
Hani Vatan Bölünmezdi?
Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan başta olmak üzere CHP’li 9 kadın milletvekili ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba bugün Malatya Kürecik bölgesine giderek, burada kurulan Füze Kalkanı Sistemi Radar Üssü’nü ziyaret etmek istediler.
CHP Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, İstanbul Milletvekilleri Sabahat Akkiraz, Binnaz Toprak, Melda Onur, Sedef Küçük, Ayşe Eser Danışoğlu, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, İzmir Milletvekili Hülya Güven, Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz bu sabah CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’ın evsahipliğinde Füze Kalkanı Sistemi’nin Türkiye ayağını oluşturan Kürecik Radar Üssü’nü ve Amerikan askerlerinin üsse yerleştirilmesini protesto etmek amacıyla Kürecik’e gitti.
“Birileri Vatanın Bağrına Dayamış Hançerini”
Malatya’dan Kürecik’e giden grupla Kürecik Çarşak tepesinin yanında kurulan Füze Karşıtı Eylem Platformunun 140. gününü tamamlayan çadırın önünde buluşan Kürecikliler, burada hükümeti protesto ettiler.
“AKP, Kürecik’i kaça sattın? “ sloganlarıyla hükümete sert sloganlar yollayan Kürecikliler ve Malatya’dan Kürecik’e gelen partililer, Çarşak tepesine doğru yürüyüşe geçti.
Jandarmanın defalarca engellemesi, grubun direnişiyle ötelendi. NATO- ABD işbirliğiyle oluşturulan füze kalkanı radar üssünün ana kapısına kadar ilerleyen grup, burada jandarma yığınağıyla engellenerek üsse sokulmadı.
Radar Üssü’ne girerek üsteki Türk yetkililerle görüşmek isteyen CHP’li 10 milletvekilinin üsse girişi, üs çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan askerler tarafından engellendi. Ancak CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın ısrarlı tutumu sonucunda CHP Milletvekilleri üs kapısına kadar ilerledi ve burada Amerikan askerlerinin Kürecik’e yerleştirilmesi sert konuşmalarla protesto edildi.
Vatandaşlar: “Burada Türk bayrağı dalgalanıyor, biz burayı vatanımız sanmıştık. Vatanımızı bölmüşler, bu bölüme ayak basamıyoruz. Artık, nerede bayrak görsek arkasında bize ihanet olduğunu mu düşüneceğiz bunların yüzünden? Halkımızı püskürtmek için Amerika, İsrail’i korumak için yine halkımızın çocuklarını, Mehmetçiklerimizi kalkan olarak kullanıyor; çok yazık! Birileri Vatanın Bağrına Dayamış Hançerini…” diyerek üzüntülerini ve tepkilerini seslendirdiler.

 “Tonileri, Conileri Bu Topraklardan Kovuncaya Kadar …”

Burada bir konuşma yapan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kürecik’e gelmeden önce Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan üsse giderek buradaki Türk personel ile görüşmek için izin istediklerini belirtti. Ağbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst düzeydeki bu üç makamı, üsse giriş için izin verme yetkileri olmadığını bildirdiler bize. Peki, biz kimden izin alacağız kendi topraklarımıza girmek için? ABD’den, Pentagon’dan mı izin isteyeceğiz? AKP Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını böyle mi koruyor?’ diye konuştu.

Füze Kalkanı Sistemi’nin gerçekte İsrail Kalkanı olduğunu ve İsrail’in çıkarlarına hizmet etmek üzere kurulduğunu ifade eden Ağbaba: ‘Füze Kalkanı bir emperyalizm oyunudur. ABD yazdı, AKP oynuyor. Biz, Türkiye’yi adım adım savaşa sürükleyecek bu pis oyunları bozacağız. Tonileri, conileri topraklarımızda kovacağız. Kâğıttan delikanlılar, yani AKP, emperyalizme teslim olmuştur. TBMM’nin iradesi yok sayılmış, seçilmiş milletvekillerine o üsse giriş izni verilmemiştir. Milli irade ayaklar altına alınmıştır. Kürecik ABD’nin malı değil, bizim topraklarımızdır ve izin verilmese de biz oraya gireceğiz. Mücadelemiz devam edecek, sonunda biz kazanacağız. Direnişin başkenti Kürecik’ten bağımsızlık mücadelesine gönül verenlere selam olsun!’ dedi.

Tarhan: “AKP Ortadoğu’da Emperyalizmin Postacıbaşılığını Yapıyor”

140. gününü kar altında tamamlayan ve direnişi sürdüren Direniş Çadırı önünde toplanan halka konuşan CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan ise: ‘AKP hükümeti ABD askerlerini Kürecik’e yerleştiriyor; ama bu halkın oyları ile seçilmiş biz milletvekillerine bu izni tanımıyor. Burada bir pankart var, ‘AKP Kürecik’i Kaça Sattın?’ diye yazıyor pankartta. Şimdi ben de aynı soruyu soruyorum, hem de altını kalın çizgiyle çizerek. Bundan sonra da her yerde bu soruyu sormayı sürdüreceğim.’ şeklinde konuştu.

Radar üssünün Kürecik’e kurulması ve ABD askerlerinin buraya yerleştirilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının başka ülkelere devredildiğini söyleyen Tarhan: ‘Milli irade diyerek çığlık atanlar, Amerikan askerlerinin Malatya’ya yerleştirilmesi için sizden izin aldılar mı? Hayır, size sormayı asla düşünmediler bile. ABD askerlerini burnumuzun dibine getirdiler, konuçlandırdılar. Bu kalkan kimi, neyi koruyor? Türkiye’yi korumadığı çok açık. Öyleyse kimi koruyor, Amerika’yı mı yoksa arkasındaki bir başka ülkeyi mi? AKP Ortadoğu’da emperyalizmin savaş taşeronluğunu yapıyor. Postacıbaşılığını yapıyor. Biz kadınlar olarak dünyada savaş değil barış istiyoruz. Bu ülkenin kadınları olarak topraklarımızda savaş değil barış istiyoruz. Barış için burdayız.’ şeklinde konuştu.

Milletvekilleri daha sonra üzerinde ‘Füze Kalkanına Hayır’ sloganı yazılı önlükler giyerek basın mensupları ile birlikte üssün bulunduğu Çat Dağı’nın Çarşak tepesine doğru yola çıktı.

Sizi Dinlemeyeceğiz Emre İtaatsizlik Yapacağız

Direniş Çadırı’ndan üsse giden 3 km’lik yolun bir bölümünü araçla giden milletvekilleri, üs girişine yaklaşık 1 km. uzaktan araçlardan inerek yürümeye başladı. Ancak, milletvekillerinin üsse yürüyüşü Malatya İl Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Ayas komutasındaki 100’ü aşkın askerin kurduğu barikatla yaklaşık her yüz metrede bir engellenmeye çalışıldı.

Albay Recep Ayas, radar üssüne daha fazla yaklaşılmasına izin verilemeyeceğini belirtince CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan: “Biz terörist değiliz. Elimizde silahımız da yok. Dolayısıyla kimseye zarar vermek için de burada değiliz. Amerikan askerlerini bu topraklara sokuyorsunuz da bizi hangi hakla engelliyorsunuz? Biz sadece topraklarımızda Amerikan askeri istemiyoruz. Yani savaş istemiyoruz. Biz, CHP milletvekilleri olarak bunu ifade etmeye geldik. Hangi gerekçeyle bizi üsse sokmuyorsunuz?’ dedi.
“Emre İtaatsizlik Yapacağız”
İl jandarma komutan: ‘Siz Ankara’da ziyaret için başvurularda bulundunuz; ama izin verilmedi. Biz de buna dayanarak sizin talebinize olumlu cevap veremiyoruz.’ şeklinde cevap verince Tarhan: ‘Biz sizi dinlemeyeceğiz: Emre itaatsizlik yapacağız.’ karşılığını verdi.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da, üsse girişlerine izin vermeyen komutana ‘Siz ne yaparsanız yapın, biz üsse çıkacağız.’ dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın ısrarlı tutumunu gören Albay Ayas, Malatya Valisi Ulvi Saran’ı arayarak durumu anlattı ve nasıl bir tutum takınılması gerektiğini sordu. Vali Saran ile görüşmesinden sonra komutan, CHP Milletvekillerinin üs kapısına yakın bir noktaya kadar yürümesine ve burada açıklama yapmalarına izin verdi.

Ancak, milletvekilleri üsse yakın bir noktada değil, en kötü ihtimalle üssün kapısına kadar giderek burada açıklama yapmak konusundaki kararlılıklarını bildirince, askerler yolu açarak milletvekillerinin üs kapısına kadar ulaşmalarının önündeki barikatı kaldırdı. Askerler, milletvekilleri ile birlikte gelen diğer sivillerin içeriye girişini engellemek için üs kapısı önüne tel örgü çekip daha fazla jandarma yığarak güvenlik önlemlerini güçlendirdi.

“ İşte, bu radar üssü de taşeronluğun simgesidir. “

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba üs kapısında birer konuşma yaptı.

Tarhan konuşmasında çok sert ifadelerle AKP hükümetini eleştirdi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının kimlere devredildiğini görüyorsunuz. Amerikan askerleri bu topraklara yerleştiriliyor; ama biz kendi topraklarımıza sokulmuyoruz. AKP Ortadoğu’da emperyalizmin savaş taşeronluğunu yapıyor. Bu radar üssü de taşeronluğun simgesidir.” şeklinde konuştu.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise: ‘Buraya, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu topraklarına, halkın iradesi ile seçilmiş milletvekilleri giremiyor. Biz üsse girmek için devlet makamlarından izin istedik; ama onlar bize ‘Yetkimiz yok’ dediler. Bunun anlamı, bu topraklar ABD’ye soruluyor demektir. Bize meydanlarda ‘cazgır’ diyen, bu konunun önemini anlamak istemeyen bazı cahiller var. Biz şimdi burada kendi askerimizle karşı karşıya getiriliyoruz. Ama şu unutulmasın ki bu radar üssü kapatılıncaya kadar CHP olarak her zaman halkın yanında olacağız, mücadelemize devam edeceğiz.’ dedi.

Ağbaba, üsse girişlerine izin verilmemesini salı günü TBMM’de gündeme getireceklerini de vurgulayarak ‘Mücadelemiz her yerde. Kürecik’te Malatya’da, İstanbul’da, Ankara’da TBMM’de devam edecek. 25 Mart’ta İstanbul Kadıköy’de yapılacak olan protesto eylemine de katılacağım, duyarlı olan herkesi İstanbul’daki füze kalkanı karşıtı eyleme davet ediyorum.’ diye konuştu.

Basının yoğun ilgi gösterdiği füze kalkanı radar üssünü protesto eylemi, radar üssünün ana kapısının önünden yeniden direniş çadırına dönşle noktalandı. Burada bir değerlendirme konuşması yapıldıktan sonra grup, Malatya’ya döndü. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 8 Mart Düya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlama etkinliklerine katılımla bugünkü eylem burada kutlamayla sürdü.
Bu kutlamanın ardından da Malatya Şeker Fabrikasına kadar yürüyen kalabalık grup, şeker fabrikasının yok pahasına satılmasını protesto etti.
Sultan KILIÇ    


    
    


       
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56