YAMA DAGI ETEKLERİNDE KUZU SESLERİ YÜKSELMEYE BAŞLADI

Koyunların kuzulama dönemi başladı. Yaz aylarında gebe kalan koyunlar 5 ay karınlarında taşıdıkları yavrularını sahiplerinin yardımıyla dünyaya getiriyor.

Malatya'da koyunların kuzulama dönemi başladı. Yaz aylarında gebe kalan koyunlar 5 ay karınlarında taşıdıkları yavrularını sahiplerinin yardımıyla dünyaya getiriyor.
Arguvan yakınında bulunan Yama Dağı eteklerindeki köylerde, kuzular, doğum için ayrılan özel bölmelerde dünyaya gözlerini açıyor. Hava akımının olmadığı sıcak bir bölmede doğan kuzular, doğumun ardından anneleri tarafından temizlenerek emzirilmeye başlanıyor. İlk olarak ağız sütü beslenen minik hayvanlar, yarım saat içinde ayakları üzerinde durmaya başlıyor.
Malatya İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 2011 yılının ilk kuzulama döneminin başladığını bildirdi. Koyun yetiştiriciliğinin kuzulama döneminde hassasiyet gerektirdiğinin altını çizen Akın, "Her anlamda kuzulama dönemi çok koyun üretiminde özen isteyen bir aşamadır. Yetiştiricilerimiz bu dönemde koyunlarımızla birebir ilgileniyorlar. Bazen gece bile başlarında bekliyorlar. Doğum sonrası problemler çıkmaması için bu yapılması gerekiyor. Kuzuların doğumu da tıpkı bir bebeğin dünyaya gelmesi gibi her anı dikkatle izlenen bir olaydır." dedi.
Arguvan ilçesine bağlı Bozburun (Parçikan)köyünde yaşayan Ramazan Kaymaz, yıllardır hayvancılıkla geçindiklerini belirtti. Üretici olarak en fazla su sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Kaymaz, bu nedenle hayvancılıkla uğraşan kişi sayısının her yıl düştüğünü kaydett
Yazıhan ilçesine bağlı Hamidiye köyünde yaşayan koyun yetiştiricisi Ali Aslan, hayvancılık işinin kolay bir meslek olmadığını ifade etti. Hayvan üretiminin zor olmasına karşın emeğin tam anlamda karşılanmadığını anlatan Aslan, şunları dile getirdi:Hayvancılık zor bir meslek. Gece gündüz hayvanların başında durmamız gerekiyor. Buna rağmen geliri beklentilerimizi tam manasıyla karşılayamıyor dedi.

CHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56