ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILMALI

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, dernek binasında yaptığı açıklamada velilere çağrıda bulundu. Okul müdürlüklerine dilekçe vererek çocuklarınızın zorunlu din dersinden muaf olmasını isteyin diyerek AKP’nin sinsi asimile politikalarına kanmıyoruz, dedi.

ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILMALI
PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, dernek binasında yaptığı açıklamada velilere çağrıda bulundu. Okul müdürlüklerine dilekçe vererek çocuklarınızın zorunlu din dersinden muaf olmasını isteyin diyerek AKP’nin sinsi asimile politikalarına kanmıyoruz, dedi.
PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bilindiği gibi AKP Hükümeti, Alevi Açılımı kapsamında Haziran 2009’da başlatıp Ocak 2010 ‘da bitirdiği bir dizi Alevi Çalıştayı yapmış, bu çalıştayların sonuç raporunda zorunlu din derslerinin kaldırılması yerine bu derste Aleviliğe de yer vereceğini belirtilmişti.
                       ALEVİLERLE ALAY EDEN AKP
 Çalıştayların ilkine katılan toplam 35 Alevi kurumu, zorunlu din dersinin kaldırılması yönünde görüş bildirmişti. AKP, bu görüşleri dikkate almayıp, toplantılara çağırdığı ilahiyatçı ve kendine yedeklemiş olduğu sözde Alevi temsilcileri ile bu kararı almıştır.
    Aleviliğin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabına konulmasıyla Alevi toplumu ile alay edilmektedir. Çünkü bizim talebimiz, Aleviliğin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabına girmesi değil, bu dersin zorunlu olmaktan çıkarılmasıdır.
               ALEVİLERİN KATLİ VACİPTİR, DİYENİ ÖVEN AKP
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Alevilikle ilgili bilgiler çarpıtılmıştır. Her fırsatta Aleviliğe hakaret edip, mezhep siyaseti yapan, Cem evlerine ‘cümbüş evi’ deyip, Alevilerin katli vaciptir’ diyen  Ebu Suudd’u öven AKP Hükümet’nin,  Aleviliği tanımlamasına  ihtiyacımız yoktur.
 Aleviliği, Alevi yolunun velileri, ermişleri, mürşitleri, pirleri, dede ve rehberleri, tarih boyunca halkla birlikte yaşatarak tanımlamışlardır. Bu tanımı, Alevi toplumu yol ve erkânında, cemlerinde, deyiş ve gülbanglarında yaşamakta ve yaşatmaktadır.
Cem evi cümbüş evidir diyenler, şimdi kitaplarda Cem Evi’ni, Alevilerin ibadet yeridir diye tanımlıyor. Oysa çıkarmış oldukları çalıştay raporunda, cem evini ibadet yeri olarak görmüyorlardı. Bu samimiyetsizliktir, göz boyamaktır. Bu, AKP Hükümetinin bu ülkenin farklılıklarını asimile etmek için yürütmüş olduğu sinsi politikalardan biridir.
Din Kültürü dersine Aleviliğin de konulmasındaki amaç ‘Bakın Aleviliği ders kitaplarına koyduk, daha ne istiyorsunuz’ demek ve AİHM’nin kararlarını bypassa etmek içindir. Bu, yasak savmaktan başka bir şey değildir.
SÜNNİLER İÇİN DAYATMA; ALEVİLER İÇİNSE İŞKENCE
Şu anda okutulmakta olan ‘Din Dersi’ Aleviler için zorunlu bir işkence olmaya devam edecektir. Sünniler için ise sorunlu bir dayatmadır. İslam tarihi ve inancını anlattığını iddia edilen din dersinde, devletin resmi ideolojisi tarafından şekillendirilen ‘Resmi Türk Hanefiliği’ anlatılmaktadır.
Biz Aleviler öncelikle Anayasanın, 24. Maddesinin 4. fıkrasında yer alan ‘Din Kültürü ve Ahlak öğretimi ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır’’ hükmünün kaldırılmasını; bu uygulamanın Türkiye’nin onayladığı uluslararası sözleşme hükümlerine aykırı olduğunu gerekçe göstererek bu dersin zorunlu olmaktan çıkarılmasını, bu aykırılığı tespit eden AİHM, İdare Mahkemeleri ve Danıştay kararlarına uyulmasını talep ediyoruz.
Bu nedenlerle çocuklarımızın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olması için başlatmış olduğumuz, okul müdürlüklerine dilekçe verme kampanyasına bu eğitim ve öğretim yılında da devam edip, zorunlu din dersleri kaldırılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. “  dedi.
 
Sultan KILIÇ                                           
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56