OKULLARIMIZ

Okul denilince herkesin aklına ilk gelen eskiden ilkokuldu. Şimdi ise ilköğretim okulu gelir. Nedense ilkler unutulmaz. Sohbet sırasında “bizim zamanda defter kalem kimin elline geçerdi” diyenlere çok tanık olmuşuzdur. Okumak öyle kolay değildi tabi ki. Günün koşulları öylede olsa okuyan herkes en azından bir iş sahibi olur, daha öğrenciyken dahi itibar görürdü. Şimdi koşullar değişti. Devlet taşımalı sistemle okulları ayakta tutmaya çalışsa da her okulun bir yığın sorunu var. YİBO (Yatılı Bölge Okulları) sorunları olanca açıklığıyla gündemde. Bunun yanında taşıma sistemi kısmen de olsa belli bir kolaylık sağlıyor. Yinede yolunuz okula düştüğünde öğretmenlerle sohbet ettiğiniz zaman nelerin eksik olduğunu anlamak zor değil. Eğitimde ki eşitsizliğin her alanda olduğu gibi aynı merkezdeki iki okul arasında da olabiliyor. Arguvan Atatürk İlköğretim Okulun ile Arguvan Cumhuriyet İlköğretim okulu aynı imkanlara sahip değil. Atatürk İlköğretim Okuluna, hayırsever bir iş adamı projeksiyon cihazı aldı.Cumhuriyet İlköğretim okulu, projeksiyon cihazı alabilmek için hayırsever  bir iş adamı bulmak zorunda kalacaktır.
 
Çağımızda bilgiye  ulaşmanın en kolay yönü teknolojiliye sahip olup, onu en iyi şekilde kullanmaktan geçer. Fırsat eşitliği de eşitsizliği de burada saklı. Artık çağımızda her sınıfta bir bilgisayar ve projeksiyon cihazı zaruri bir ihtiyaç olarak karşınıza çıkar. Devlet bu olanağı sağlamadığı zaman, çağdaş bir eğitimden yana düşünen öğretmenin, öğrenci velisine gitmekten başka şansı kalmıyor. Arguvan gibi geri kalmışlığın gerisinde kalan (ekonomik olarak) bir ilçede kaç veli bu isteğe olumlu bakacak durumdadır. Okumanın çok güzel ve anlamlı olduğunu bilse de imkanları ona engel olacaktır. Öğretmenin azimli olması ekonomik ve teknolojik açığı dolduramayacaktır. Okullarda zaman zaman fotoğraf çekmeye gittiğimde çocukların gözlerinde ki ışık hep bana umut vermiştir. İşte bu ışığın yarınlara taşınması için hayırsever insanlarımızın duyarlılık göstermesi gerekiyor. Devletin bölgeye bakış açısı herkes tarafından az çok bilinmekte. Bu konuda fazla bir şey söylemeye gerek kalmıyor. Çocuklarımızın çağdaş bir eğitim görmesi ve yarışmaya haylı geriden başlıyor olması, belki de bu teknolojik destek sayesinde biraz olsun giderilmiş olacaktır.
 
Atatürk İlköğretim Okulu dışında Arguvan’da eğitim veren diğer okulların ihtiyacı olan eksiklikler hemen, hemen aynı. Cumhuriyet İlköğretim okul Müdürü Ali Alman ile görüştüğümde, şu anda ihtiyacımız olan malzemeleri şöyle sıraladı:
 
- 8 adet projeksiyon .
-18 adet bilgisayar,
-Törenlerde ve öğrencilerin yapacağı etkinliklerde kullanılmak üzere ses cihazı ve takımı. (mikrofon,özelikle yakalık mikrofonlar)
-Okula bir Atatürk köşesi yapılması (Yaklaşık 2000 TL.)
-Okulda kütüphane olmadığında bir odanın pimapenle bölünerek kütüphane ve arşiv odası oluşturulması. (Tahmini maliyet 2500-3000 TL.)
-Okulun çevre düzenlenmesi için bahçe kilit taş ile kaplanması (yaklaşık 2000 Metrekare.) Nakit yardımı yapmak isteyenler için Ziraat Bankası Arguvan Şubesi
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Hesabı: 46713843-5001
İBAN:TR 12 0001 0005 4546 7138 4350 01 olup duyarlı hayırseverlere duyurulur.
 
Tabi ki diğer okullarında bir yığın sorunu okul müdürlerini ve öğretmenleri beklemekte. İsteyen istediği okul yöneticileriyle iletişim kurarak yardımlarını aktarabilirler. Gerek Yazıbaşı İlköğretim Okulu olsun, gerek Atmalılar İlköğretim Okulu olsun, bütün okulların benzer desteklere ihtiyacı olduğu kesin. Burada sadece Cumhuriyet İlköğretim Okulunu örnek olarak yazmış olsam da yöremizde ki diğer okulların sorunları da farklı değil. Atmalılar İlköğretim okulu için yolla çıktığımızda soluğanımız şuydu. “BİR ÇOCUK DEĞİŞİR DÜNYA DEĞİŞİR” idi. Dünyayı değiştirecek bu çocuk kim bilir belki de Arguvan’dan çıkacaktır.
 
                                                                                                       
12 Mayıs 2010
                                                                                                       
MERSİN.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56