“ON BİNDEN AŞAĞISI İNSAN DEĞİL Mİ?”

“ON BİNDEN AŞAĞISI İNSAN DEĞİL Mİ?”

 Süleyman ÖZEROL

 Arguvan’da hastane yok…

Arguvan’da hastane yok… Konuyla ilgili basında yer alan birkaç haberin başlığını paylaşalım.
 
“ Ağbaba, “13 ilçenin 6’sında devlet hastanesi yok”
“Malatya’da 5 ilçeye yeni hastane yapılacak Arguvan listede yine yok…”
“Yolsuz hastanesiz Arguvan”  (Bülent Kutlutürk)
“Arguvan’a bir itfaiye aracını ve bir hastaneyi çok görmeyin” (Ramazan Taştaş)
“Arguvanlı gençlerden Arguvan'a hastane yapılması için imza kampanyası”
 
Arguvan'a Hastane İstiyoruz!
 
Hülya Yükaekol, yıllardır Almanya’da yaşayan Arguvanlılardan biri. Arguvan’da nüfusun hızla yaşlandığını, hastalıkların yaşlılarda daha çok görüldüğünü ve Arguvan’da bir hastane olmayışının büyük bir eksiklik olduğunu, bu nedenle kamuoyu oluşturmak amacıyla bir şeyler yapmaya karar verir. Facebook’ta “Arguvan’a Hastane İstiyoruz” adlı bir de grup kurar. Bakalım Almanya’da Arguvan’a hastane yapılması konusunda neler yapmış, neler yapmayı düşünüyor?
 
Ekim sonunda Tarık Akan’nı anma etkinliğinde görevli olarak yer alır ve etkinlikte Köln CHP Derneği Başkanı Günay Çapan Beye Arguvan’ın sorunu anlatır.
“Malatya’nın birçok ilçesinde hastane olmasına rağmen Malatya merkeze 70 km uzak olan Arguvan ilçesinde neden Hastane yok? Çoğunluğu CHP’li ve Alevi olduğundan dolayı mı?” diye düşünür;  birilerine boyun eğmeyen Arguvan halkı mağdur edilemez, her ilçe gibi Arguvan’ında hastaneye ihtiyacı var, CHP’nin sahip çıkmasını istiyorum” der.
Aylar önce Süleyman Özerol tarafından hazırlanan ve Arguvan Haber sitesinde yayınlanan Metin
Ocak ayında Nazım Hikmet Vakfı ile CHP Köln Derneği Gençlik Kollarının ortaklaşa düzenledikleri, “'Nazım Hikmet 114 Yaşında” kültür etkinliğinde Sayın Kılıçdaroğlu’na, AABF İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede ve bir kaç sanatçıya vermesine karşın cevap gelmez.
Süreçte yaptığı görüşmelerde ‘yanlış başladığı’ belirtilir. Parti olarak değil de bu sorunu ‘Bir iş adamı arsa alır-bağışlar, bir diğeri hastane yaptırabilir’ denilir. Almanya Malatyalılar İşadamları Derneğiyle görüşmenin daha mantıklı olacağı önerilir. Köln CHP Dernek Başkanı Günay Çapan bu sorunun çok önemli olduğunu, neticede halkın sağlığı söz konusu olmasından dolayı kendisinin ilgileneceğini söyler. Ayrıca cumhuriyet sevdalıları dostları, sevenleri, milletvekilleri, basın emekçileri, sinemacı ve sanatçıların katılacağı Tarık Akan Anma gecesinde konuyu basın emekçileri ve milletvekilleriyle görüşmesini de önerir.
Yükaekol,  konuyla en çok ilgilenen Ağbaba ile görüşür. Ağbaba’nın Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ile görüşmesi önerisi üzerine, başkan ile görüşür. Belediye Başkanı Kızıldaş, nüfusun 10 binin altında olması nedeni ile hastane talebinin daha önceki başvuruda da kabul edilmediğini, sağlık ocağını yenilemek için başvuru yaptığını söyler.
 
“On binden aşağısı insan değil mi?”
 
Kayıtlı nüfusun 7 bin dolayında olduğunun bilindiğini belirten
Hülya Yükaekol, “Hastaneye maddi destek sağlayacak iş adamı olup olmadığının da bilinmediğini, birileri destek olsa da özel sektör olarak yürürlüğe giren hastane ücretli olacaktır. Bu da demektir ki fakir yoksul çiftçi para ödeyemeyecek ve halk sağlık konusunda mağdur olacak. Yenilenmesi planlanan sağlık ocağında uzman doktorlar olmayacağından Devlet Hastanenin öneminin çok büyük” olduğunu belirtiyor ve “10 binden aşağısı insan değil mi?” diye soruyor. Geçenlerde Arguvan’da CHP Gençlik Kolu Başkanının eşinin hastane olmadığından ilkyardım yeterince yapılamadığından vefat ettiğinden de söz edildiğini belirtiyor.
29 Ekim 2016 günü Tarık Akan anma gününde Yüksekol, Hürriyet Gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu, Sözcü gazetesi yazarı Özlem Gürses ile de görüşür. Özlem Gürses, Veli Ağbaba ile konuşup konuşmadığını sorar. Yükaekol da, “Özellikle şunları dile getirmek isterim; önce heyelan bölgesi denildi, rapordan sonra nüfus bahane edildi. Diğer bir konu zemin etüt çalışması… Zemin etüt çalışmaları da tamamlandı ve sağlam raporu verildi. Cami, İmam Hatip Okulu ve AKP Kadınlar Kolu Derneği binaları yapılırken heyelan konusu, zemin etüdü konusu yok muydu? Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti bu ara birçok sorunların içinde olsa da size Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hatırlatayım;’Köylü milletin efendisidir!’diyerek yanıt verir.
Sözcü gazetesi yazarı Özlem Gürses bunun üzerine konu ile ilgili yayınlanacak olan haberleri kendisine ulaştırmasını ve bu konuyla ilgileneceğini söyler. Zülfü Livaneli de daha önce Nazım Hikmet Anma etkinliğinde verdiği metini hatırlar, Arguvan ilçesinin hastanesi olmaması insanların sağlık konusunda mağdur edilerek can kaybı vermesine üzüldüğünü belirtir. Yükaekol, “Hepsi umut veren, yollarından şaşmayan, dik duran mükemmel insanlar” olarak nitelendirdiği Rutkaz Aziz, Genco Erkal, Sunay Akın gibi sanatçılarla da görüşür.
 
Arguvan’da büyük bir eksik…
 
Yükaekol,  Arguvan Vakfı, Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu, Halpuzlular Kalkındırma ve Dayanışma Derneği, AA Arguvan Temsilcisi Ramazan Taştaş’ın da hastane yapılması konusunda destek verdiklerini belirtti.
“CHP genel başkanı Türkü festivalinde Arguvan’a kültür evi yapacaklarını söz vermişlerdi, henüz bir gelişme yok” diyerek bir başka eksiği de anımsatarak halkı duyarlı olmaya çağırdı.
“Duyarlı hemşerilerimiz ve bizler sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek gerekli çalışmalara başlayabiliriz. İnanın mücadelemi yitirmedim. Arguvan denilince nerede olursak olalım atalarımızın yasadığı topraklar ve bu toprakta yeşeren kültürümüzü unutmadım.  Geçmişine sahip çıkamayan nesiller geleceğine de sahip çıkamaz…”
Ocak veya Şubat ayında büyük bir etkinlik planlandığını ve burada da Arguvan’da büyük bir EKSİK olan Hastane konusunu açacağından ve gerekirse bu sorunu basına yansıtmaya çalışacağından söz etti.
 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56