RIZA PARLAK'TAN TARİHE NOTLAR...

 Rıza Parlak'ın 2009 yılında Arguvan Yolu dergisinde "Arguvan Anıları"  başlığı altında yayınlanan yazıları kitaplaştı.

"Arguvan Anıları Anlatıları" adlı kitapta bölgede yaşanan ve kuşaktan kuşağa anlatılan olaylar yer alıyor.Rıza Parlak'ın daha önce  "Duyguların Rengi" ve "Boynu Bükük Nergis" adlı iki şiir kitabı yayımlanmıştı. Rıza Parlak aynı zamanda özellikle Arguvan yöresine ait fotoğraflarıyla da tanınıyor. Parlak'ın fotoğraflarından oluşan "Fesli Kadınlar" fotoğraf sergisi de Malatya'da yoğun ilgi görmüştü.

Rıza Parlak, kitabın girişinde yer alan yazısında şunları söylüyor: "Bu paylaşımların hepsi yaşanmış, gerçek olaylardan alınmıştır. İnsanları rencide edecek kavramlardan uzak kalarak, olayın komik yönünü öne çıkarmayı amaçlamaktayız. Bunların yöremiz insanının zekasını yansıtan birer değer olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Kimi oldukça saf ve temiz, kimi kurnaz ve zekice olan bu anlatımlar Arguvan türküleri gibi bizim özdeğerlerimiz olup, sahiplenmelilyiz"
Uzman Antrapolog Hüseyin Şahin de Rıza Parlak'ın "Arguvan Anıları Anlatıları" için yazdığı yazıda, "Önerimiz ve beklentimiz sonuç olarak; bir an önce yöredeki fıkra türü anlatılar, masal, efsane, türküler vb. sözlü kültür içinde yer alan halkkültürü ürünlerinin kayda geçirilmesi, gelecek kuşaklara bu büyük birikimin aktarılması yönünde çalışmaların artmasıdır," demiş.

Kitabı okuyanlar mutlaka tanıdık isimlere rastlayacaklardır; Kenan Amca, Karael, Kör Sadık, Şeyho Amca, Alo Dayı, Hacı Halil, Veysel Kabakçı, Tırşo Kemal, Ali Dayı (Hurpan) ve Güzo gibi...

Kitapta tam 7 anlatı/anıda adı geçen Kenan Amca'dan bir anıyla devam edelim..

ATIN PALANI EŞEĞE OLMAZ
Arguvan'da, Kenan amca esprili olduğu kadar hazırcevaptır.
Bir gün, bir delikanlı Kenan amcanın sırtındaki güzel paltoyu görünce, "Kenan amca bu paltoyu bana versen ne iyi olur" der.
Kenan amca, "Olur delikanlı, ama biliyorsunki atların palanı eşeklere uymaz, yoksa senin canın sağolsun" der.


Rıza Parlak'ın "Arguvan Anıları Anlatıları" adlı kitabını okumanızı öneririm... Mutlaka size birşeyler hatırlatacak, belki güldürecek belki de hüzünlendirecektir.

Bu kitap için Rıza Parlak'ın verdiği emek de gözardı edilmemeli... Bu kitaptaki anılar yazıya dökülüp  kitaplaştırlmasaydı belki de unutulup gidecekti.

 Kitabın hazırlanması ve yayınlanmasında emeği geçenlere teşekkürler...

*Rıza Parlak'ın  "Arguvan Anıları Anlatıları" kitabını edinmek isteyenler İstanbul'dan Ali Parlak ile 0535 362 60 37 nolu telefondan iletişim kurabilirler.

Kitabı Malatya'da ise Kışla Caddesinde bulunan Sina Kitabevinden edinebilirsiniz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56