SENE SENEYE ÇUNDU DENMEMELİ ARTIK//

      Savaşı bitmeyen yani ( canlı katletmeye planlanan dünya düzeninde) giden yılı hep gelen yılda arattırdılar…

       Bunun asıl anlamını demeye gerek yok da, ben yine de en açık bir dille ‘’geçmişte daha çok kullanılan, bu sözden kısaca söz  edeyim istedim..

       Bu çok eskilerde  kullanılan  bir köylü  sözüdür:.  Yaşamları içinde bir yıl sora zorluk ve yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı ‘’bu yıl geçen yılı arattı derlerdi..’’

        Neydi bu sözün asıl anlamı; köylü ekin eker o yıl kurak gider yağmur yağmaz, ekinler kuraklıktan emek korutmayacak kadar bir ölçüde oluşur,  kıt kanaat az maz demeden, ah vah la elle derip toplayıp elde  kalanla seneyi atlatmaya çalışırlar. İkinci sene ekin baş aldığında yağmur beklenirken üstüne bir dolu düşer ‘’ çoluk çocuk hep birlikte ağlattırır köylüyü..

       Ben bunları bir köylü çocuğu olarak aklım yete ve bilerek yaşadım. Sonuç ‘’Allah’ım  seneyi seneye çundurttun derlerdi..                

         Günümüzde de olduğu gibi, ‘’devletten habersiz ve desteksiz, kendi kaderine terk edilmiş sadece ‘’vergi ödeyen ve askerlik yapmaya çağrılan yoğun ve gariban köylü yurttaşlardır bunlar..     

         Son y. yıla yakın bir süredir, ‘’vicdanını sakızlı yapışkan çamurla sıvamış birilerini adam üstü adam kabul ettirmek için, her yıl insan ve doğayı katlederek ,kendilerden olmayan ‘’vicdanı sevgi dolu ve insancıl çarpan yüreklilerin üstüne üzerine gitmekte yoğunlaştılar…

        Hemen yakın tarihimizde, ellili yıllarda emperyalizmi dünyaya hakim kılmak için, Kore ye fakır fukaranın çocuklarını topladı gönderip o uğurda savaştırdılar.. Ölenlere ‘’şehit kalanlara da kahraman gazi demekle herkesi kandırıp rahatlamışlardı bile’’ ve günümüzde de aynı kandırmaca devam etmektedir..

        Daha da ne kadar devam edecekse, onun hesabını da sevgili Geziciler yapacaklar…     

        O günden günümüze ‘’tamı tamına tüm dünyayı teslim aldı  işi bitirebildiler mi?, hayır o oyunlarla  bitiremezler de.. O dedikleri ve uyguladıkları insan kıyımına noktayı yukarda da sözünü ettiğimiz yürekleri sevgi yüklü barış deyip Gezi meydanında  gaz somurttukları canlarımız koymaya kararlılar ve koyacaklardır aktır…    

        Dünyada ‘’sömürü adına, kıyım ve katliamların olmadığı ülke ve bölge kalmış mıdır?, adlarını saymaya da gerek var mıdır canlar..

        Hemen daha da çok  gerilere gitmeden, 1950 den günümüze dek, her aklı yetik yaş insanı ‘’can düşmanları tarafından olup bitenleri yaşadı ve yaşıyorlar da..

        Tüm dünya halklarını yanlarında ve taraflarında bulan ‘’Gezi Park  yiğitleri, bunun ışığını yiğitçe tüm dünyaya yaktı ve o ışığı söndürmeye de, kimselerin gücü de parası da yetmeyecek  diyoruz ve seneyi seneye de çunduramayacaklar  (imrendiremeyecekler) diyoruz. Sömürü ve savaşa da pes ‘’yetti denilecektir artık.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56