1 MAYIS KUTLAMALARININ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Başta DİSK ve KESK olmak üzere emek örgütleri 1 Mayıs’ın öncelik Taksim’de olmak üzere ülke çapında kitlesel ve coşkulu bir şekilde kutlanması için kolları sıvadı.

1 MAYIS KUTLAMALARININ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Başta DİSK ve KESK olmak üzere emek örgütleri 1 Mayıs’ın öncelik Taksim’de olmak üzere ülke çapında kitlesel ve coşkulu bir şekilde kutlanması için kolları sıvadı.

DİSK’in, işçi konfederasyonları, kamu emekçileri konfederasyonları ve meslek örgütleri başkanlarına yaptığı çağrıyla başlayan 1 Mayıs 2012 kutlama çalışmalarının ilk toplantısı 30 Mart 2012 Cuma günü Ankara’da yapılmıştı.

Türk-İş Genel Başkanı’nın mazeret bildirerek katılmadığı toplantı sonrasında; çalışmaların öncelikle İstanbul Taksim olmak üzere ülke çapında kutlamalara yönelik hazırlıkların başlatılması, 1 Mayıs’ın amacına uygun bir biçimde kitlesel katılımlarla kutlanması için her türlü çabanın yürütülmesi kararlaştırılmıştı.

Önceki gün Türk-İş’in çağırısıyla bir araya gelen konfederasyonlar, 1 Mayıs bildirisi konusunda uzlaşmazlığa düşmüştü.

Gelişmeler üzerine bilgi veren DİSK Başkanı Erol Ekici, “Türk - İş’in çağrısıyla gittiğimiz için onların bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Kumlu’nun çağrısıyla Türk-İş Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya DİSK, Türkiye Kamu-Sen, KESK, Birleşik Kamu-İş, TMMOB, TTB, Hak-İş ve Memur-Sen genel başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantıda 1 Mayıs 2012 kutlamalarının Taksim başta olmak üzere ortaklaşılabilecek tüm alanlarda birlikte kutlanması yönünde ilke kararı alındı” dedi.

Bu yıl için birliktelik konusunda uzlaşmaya varılamasa da Ekici, kutlamanın Taksim’de olacağını yineledi.

KESK Başkanı Lami Özgen de geçen yılki ortak kutlamaya katılmamış bir kurumun Kamu-Sen’in, bu yıl geçen yılki metin üzerinden tartışmaya girmesinin baştan yanlış olduğunu dile getirerek “Ancak, Kamu-Sen’in ortak kutlamalarda olmasında Türk-İş ısrarlı gibi görünüyor. Emekçilerin ülke sorunlarına karşı duyarsız kalması mümkün değil. Bazı konfederasyonlar Meclis’teki toplu iş ilişikleri yasası nedeniyle aktif görünmek istemeyebilir” diye konuştu.

Özgen, Kamu-Sen’le yalnız Kürt meselesi ve cezaeveleri konusunda değil, Suriye konusunda da tartışma çıkabileceğine dikkat çekti. Özgen, emek güçlerinin savaştan değil barıştan yana olduğunu belirtti.


Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56