10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü 99 gazeteci cezaevinde kutlayacak. Basın özgürlüğü 51 yıl öncesinden daha kötü durumda. Tutuklu Gazete’nin ikinci sayısı da bugün piyasaya “Terörist değil gazeteciyiz” manşetiyle çıkacak.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
Bugün “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”. Ancak gazeteciler, bugünü buruk kutluyor. Çağdaş Gazeteciler Derneği’ne (ÇGD) göre, “Bugün Türkiye’de kutlanacak bir gün yok. Çünkü Türkiye’de, basın ve ifade özgürlüğü, 51 yıl öncesinden daha kötü durumda.”

ÇGD Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada 10 Ocak 1961 tarihinde çıkan yasaya vurgu yapılarak, “Aradan geçen 51 yıl sonra bugün, gazetecilerin hukuki ve fiili kazanımları budanmış, sendikalaşma neredeyse sıfırlanmış, son olarak da AKP iktidarı tarafından ‘yıpranma hakkı’ ortadan kaldırılmıştır. Medyada iş güvencesi ortadan kalkmış, sigortasız çalıştırma, işten çıkarmalar günlük olaylar haline gelmiştir (...) ÇGD geçmişte olduğu gibi bugün de mesleğimize, meslektaşlarımıza uygulanan baskılara karşı mücadelesini, ödünsüz sürdürecektir” denildi.

Gazetecilerin haklarını “fikir işçisi” olarak düzenleyen yasanın 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmesiyle kabul edilen “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü 99 gazeteci cezaevinde kutlayacak.

Basılmamış kitapların toplatıldığı, yazarının tutuklandığı bir ortamda “muhalif” gazeteci olmak her an tutuklanmayı göze almayı da gerektiriyor. Siyasi iktidara muhalif basın kuruluşlarında çalışan gazeteciler, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü değerlendirerek, yaptıkları haberlerden dolayı kimi zaman tutuklandıklarını, haklarında dava açıldığını, kimi zaman da izledikleri haberlerde eylemcilerin sözlü ya da fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

Tutuklu Gazete’nin ikinci sayısı da bugün piyasaya “Terörist değil gazeteciyiz” manşetiyle çıkacak. Aydınlık, BirGün ve Evrensel gazetelerinin eki olarak tüm bayilerde okuyucuyla buluşacak Tutuklu Gazete’yi Atılım gazetesi de 14 Ocak’ta yayımlanacak sayısında ek olarak verecek.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56