12 EYLÜL'DE GÜLENLERE 12 EYLÜL'DE HAYIR

Sendikalar, siyasi partiler, kitle örgütleri ve sanatçılar, “12 Eylül’de Gülen’lere Hayır” dedi

12 EYLÜL'DE GÜLENLERE 12 EYLÜL'DE HAYIR

Sendikalar, siyasi partiler, kitle örgütleri ve sanatçılar, “12 Eylülde Gülenlere Hayırdedi

İşçi sınıfı unutmadı

Taksim’de 12 Eylül Anayasasına da AKP Anayasasına da Hayır. Ne unuturuz, ne affederiz pankartı açan topluluk adına açıklama yapan DİSK Başkanı, “Bizler 12 Eylül Anayasasını değiştiriyormuş gibi yaparak her şeyi olduğu gibi bırakan AKPnin anayasa paketine hayır diyoruz. Mezardan çıkıp evet deyin diyen Gülenlere karşı işçi sınıfının cevabı nettir dedi.

Sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, sanatçılar, aydın ve yazarlar, 12 Eylül Anayasasına hayır demek için dün İşçi sınıfı unutmadı. 12 Eylülde Gülenlere 12 Eylül’de Hayıradıyla eylem yaptı.

DİSK üyesi sendikalar, KESK şubeleri, TMMOB, Belediye-İş, Deri-İş, Harb-İş, Hava-İş, Kristal-İş, Petrol-İş, Tek Gıda İş, Tezkoop-İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Tüm Bel-Sen, CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, CHP Parti Meclisi üyesi ve gazetemiz yazarı Mehmet Faraç, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Sacid Yıldız, ÖDP, TKP, EMEP ile sanatçı Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Rutkay Aziz, Bedri Baykam, Altan Erbulak, Genco Erkalın da bulunduğu çok sayıda sanatçı, aydın, siyasi, sivil toplum örgütü temsilcisi dün Taksim tramvay durağında bir araya geldi.

12 Eylül Anayasasına da AKP Anayasasına Hayır. Ne unuturuz, ne affederiz pankartı açan topluluk, AKPden hesabı emekçiler soracak”, “Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız sloganları attı. Grup adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 12 Eylüle 12 gün kaldığını belirterek 12 gün sonra Türkiye yeniden sandık başına gidecek ve daha önce 9 kez orasından burasından değiştirilen 12 Eylül Anayasasına yeni bir yama daha eklenecek dedi.

12 Eylülde idam edilenlerin fotoğraflarının sergilendiğini anımsatan Çelebi, Şimdi soruyoruz. 12 Eylülde idam edip, işkencelerde ve cezaevlerinde öldürülen ve ailelerine bildirilmeden defnedilen hangi insanın mezarını buldunuz? Sizler 12 Eylülün nimetlerinden yararlanarak tahtınıza kurulurken, bugüne kadar 12 Eylüle karşı dişini tırnağına takarak mücadele eden ve her türlü bedele göğüs gerenler bizlerdik diye konuştu. AKP hükümetinin temel hak ve özgürlükleri genişleten anayasal değişiklik yapmasına inanmadıklarını vurgulayan Süleyman Çelebi, şöyle devam etti: Onların yaptığı şey anayasayı değiştiriyormuş gibi gösterip özünde ise 12 Eylül anlayışını ve serbest piyasa ekonomisini kalıcılaştırarak savunmaktır. Devletin yapısına ilişkin düzenlemeler yürütme organının ağırlığını arttıracak ve tek adam yönetimi ile polis devleti görünümünü yoğunlaştıracak bir nitelik taşımaktadır. Bizler 12 Eylül Anayasasını değiştiriyormuş gibi yaparak aslında her şeyi olduğu gibi bırakan, 12 Eylül Anayasasını ayakta tutmaya çalışan AKPnin anayasa değişikliği paketine hayır diyoruz. Mezardan çıkıp evet deyin diyen Gülenlere karşı işçi sınıfının cevabı nettir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56