18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜNDE TÖRENLER DÜZENLENDİ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde törenler düzenlendi.Şehitleri Anma Günü Çanakkalede ‘AKP Günü’ne dönüştü.

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜNDE TÖRENLER DÜZENLENDİ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ‘AKP Günü’ne dönüştü. Çanakkale’ye otobüslerle getirilen partililer, AKP atkılarıyla tribünlerden Erdoğan’a tezahürat yaptı. Bazı yurttaşlar, tepkilerini törenlerin yapıldığı stadı terk ederek gösterdi.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü Çanakkale 18 Mart Stadyumu ve Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi önünde yapılan törenlerle kutlandı. Şehitler Günü dolayasıyla yurt genelinde de törenler yapıldı.

Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı AtatQürk Anıtı önünde düzenlenen töreninin sona ermesiyle hep bir ağızdan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okundu.

18 Mart Stadyumu’ndaki törenlerde “AKP’nin siyasi şovu” yaşandı. Tribünlerden “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratları yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından AKP’li belediyelerin kiraladığı özel otobüslerle Çanakkale’ye getirilen partililer, ellerinde turuncu ve mavi renkli AKP kaşkollarıyla tezahüratlarını törenler boyunca aralıksız sürdürdü. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan’ın konuşma yaptığı sırada dahi “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan” tezahüratlarını kesintisiz sürdüren AKP’lilerin bu tavrına bazı yurttaşlar tepki göstererek protestolarını stadyumu terk ederek gösterdi. Arınç, buradaki konuşmasında Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü anmazken “Çanakkale haksızlığa karşı vermiş olduğu kutsal bir var oluş öyküsüdür” dedi.

Bir tek başkan andı

Çanakkale’nin CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise konuşmasında sık sık Atatürk’e atıfta bulundu. Nâzım Hikmet’in “Yine de iyimserlik” şiirinden alıntıya da yer veren konuşmasında Gökhan, “Bugün dikta rejimlerinin halk tarafından bir bir devrilmeye çalışıldığı, insanların yıllarca biat ettikleri liderleri tarafından katledildiği, hukuksuzluğun, insan hakları ihlallerinin kol gezdiği Ortadoğu’dan neden bu denli farklı olduğumuzun cevabı işte burada, bu topraklarda, Çanakkale’de yatmaktadır. Atatürk, yirminci yüzyılın başında çağdaş bir cumhuriyet kurmasa, demokrasiye, laikliğe, çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşmaya yönelmeseydi, Türkiye bugün Ortadoğu’da örnek alınan, onun gibi olmak istenilen bir ülke olamazdı. İşte bizim 18 Mart’larımız, 29 Ekim’lerimiz, 23 Nisan’larımız, 19 Mayıs’larımız tüm bu nedenlerle çok önemlidir” dedi.

Atatürk’ü 2. törende hatırladı

Kutlamalarının sabahki bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anmayan Arınç, öğleden sonra Şehitler Abidesi’ndeki törende 6 kez “Mustafa Kemal Atatürk” dedi. Buradaki törene Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de katıldı. Özel, şeref çadırında Arınç ile birlikte oturdu. 2. Kolordu Komutanlığı’nın organizasyonunda gerçekleşen Şehitler Abidesi’ndeki törenlerde asker, partilileri tören alanına yaklaştırmadı.

Şehitler Abidesi’ndeki tören şeref defterinin imzalanması, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı hücumbotların Boğaz’daki gösterisi ve Türk Yıldızları uçaklarının gösterileriyle sona erdi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56