19 MAYIS KUTLAMALARINA SINIRLAMA GETİRİLDİ

19 Mayıs kutlamalarına da sınırlama getirdi. MEB’den milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda Başkent dışındaki il ve ilçelerimizde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadelerine yer verildi

19 MAYIS KUTLAMALARINA SINIRLAMA GETİRİLDİ

Törenlere kısıtlama getirmeye çalışan MEB, bunun gerekçesini, ‘eğitim öğretimin aksaması, öğrencilerin hastalanması’ olarak açıkladı

Van depremini gerekçe göstererek Cumhuriyet Bayramı’nın okullarda kutlanmasını yasaklayan AKP, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın statlardaki kutlamalarına sınırlama getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda “havanın soğuk olması, öğrencilerin derslere ilgisinin azalması ve velilerin okullarla olan ilişkilerinin bozulması” gerekçesiyle Ankara dışında törenlerde “değişik renk ve nitelik arz eden” gösteri ve fon çalışmalarının yapılmaması, kutlamaların okullarda ve öğrencilerin katılımıyla icra edilmesi istendi. Bu durum Ankara dışındaki illerde törenlerin stadyumlarda yapılmaması olarak yorumlandı. Tepkiler üzerine açıklama yapan MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, öğrencilerin katılımına ilişkin kısıtlama getirmediklerini savundu.

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 93. yılı olan 19 Mayıs 2012’de kutlanacak19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na hazırlıklar başlamadan önce MEB yayımladığı genelgeyle kutlamaların coşkusuna gölge düşerecek kararlar aldı.

MEB Müsteşarı Emin Zararsız tarafından bakan Ömer Dinçer adına il milli eğitim müdürlüklerine gönderdilen yazıda, “kutlamaların yasa ve yönetmelikte yer almayan bazı içeriklerle gerçekleştirildiğinin görüldüğü” ifade edildi. Yazıda, ilgili mevzuatta “kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir hükmün bulunmadığı” belirtilerek şöyle denildi: “Törenlerin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan velilerin okullarla ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır.”

Yazıda, il ve ilçelerde yapılacak törenlerin, yönetmelik hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla ve eğitim öğretimin aksatılmamasını teminen, mevzuatında belirtildiği gibi tüm gençliğin dahil edileceği bir formatta gerçekleştirilmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Bununla birlikte, günün anlam ve önemi ile uygun kutlamaların okullarımızda ve öğrencilerimizin katılımıyla icra edilmesine devam edilecektir. Başkent dışındaki il ve ilçelerimizde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi hususunda gereğini rica ederim.”

Cumhurbaşkanlığı’nda çalışma

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği başkanlığında 12 Ocak 2012’de yapılan toplantıda ulusal bayramların törenlerine ilişkin çalışma yapılıyor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56