2000'DEN FAZLA GÖZALTI OLUNCA TÜRKİYEDE OHAL'Mİ VAR SORUSU GÜNDEME GELDİ

Türkiye’nin her yanında yapılan sayısız operasyon, ‘Türkiye’de OHAL mi var’ sorusunu gündeme getirdi.Okmeydanı’nda Grup Yorum üyelerinin de aralarında bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı.

2000'DEN FAZLA GÖZALTI OLUNCA TÜRKİYEDE OHAL'Mİ VAR SORUSU GÜNDEME GELDİ
29 Nisan: BDPnin gençlik yapılanması DYGye yönelik Mardin ve ilçelerinde 5i çocuk 16 kişi gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Vanda da DYG operasyonlarında 50den fazla kişi gözaltına alındı. İzmirde BDPnin sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında Çankayada kurduğu çadıra düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 41 kişi serbest bırakıldı

BDP ve DTK’nin anadilde eğitim, KCK tutuklularının serbest bırakılması, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması ve yüzde 10luk seçim barajının kaldırılması talepleriyle 24 Mart’ta başlattığı ‘Demokratik Çözüm Çadırı’ adı altındaki oturma eylemlerinin faturası ağır oldu.

Son 1.5 ayda yapılan operasyonlarda çok sayıda çocuk ve kadın da gözaltına alındı.

BDP ve DTK’nin 24 Martta Diyarbakırdan başlatıp bölge kentlerine ve bazı batı illerine yaydığı Demokratik Çözüm Çadırı adı altındaki oturma eylemlerine hükümetin yanıtı, tam anlamıyla gözaltı furyası oldu. Aralarında BDPli seçilmişler ile yöneticilerin de bulunduğu 2 binden fazla kişi gözaltına alındı.

24 Mart: Operasyonlar 24 Marttan itibaren yoğunlaşmaya başladı. BDPnin gençlik yapılanması olan DYG üyesi 5 kişi, olaylara karıştıkları iddiasıyla Vanda gözaltına alındı. Diyarbakır’da kalp, astım ve romatizma hastası olan 65 yaşındaki BDP üyesi bir kadın, terör örgütü PKK’ye adam kazandırdığı iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

28 Mart: Şırnakın Silopi ilçesinde gözaltına alınan 11 kişiden BDP üyesi 10 kişi örgüte üye oldukları iddiasıyla tutuklandı.

1 Nisan: Şanlıurfanın Suruç ilçesinde BDPli Belediye Meclis Üyesi Hülya Demir’in evi örgütsel propaganda malzemesi bulunduğu iddiasıyla yapılan ihbarla basıldı.

5 Nisan: Vanda gözaltına alınan 10 kişiden 6sı tutuklandı. Şanlıurfada 5 kişiden 3ü örgüt üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandı.

6 Nisan: BDP Ergani ilçe binası gece saat 01.00de basıldı. İlçe başkanı Halil Yaman gözaltına alındı. Şırnakın İdil ilçesinde gece saat 02.00’de BDP ilçe yöneticisi Adil Yalçının evine baskın düzenlendi ve örgütsel faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Hakkâride 12, kent merkezine bağlı Bay köyünde ise 13 kişi gözaltına alındı. DYG üyesi olduğu belirlenen 7 kişi tutuklandı. Hatay Hassa ilçesinde PKKlilerin öldürülmesi üzerine düzenlenen protesto eylemlerinde Bismilde 11, Şırnakta 2 kişi Cizrede 12 kişi gözaltına alındı. Erzurum Atatürk Üniversitesinde ülkücü olduğu belirtilen bir grubun saldırısına uğrayan 3 öğrenci tedavi olmak için gittikleri hastane çıkışında, arkadaşları 5 öğrenci de okullarında gözaltına alındı. Mardinde Azadiya Welat gazetesi çalışanı 3 çocuk annesi Yasemin Yılmaz sabaha karşı gözaltına alındı. Şırnakta BDP üyesi Adil Yalçın PKK mensubu olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

8 Nisan: Vanın Bahçesaray ilçesinde bir kişiyi tehdit ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 BDP ilçe yöneticisi tutuklandı. BDP Muradiye eski ilçe başkanı Osman Başakın evi basıldı. Azadiya Welat gazetesi Batman Bürosuna düzenlenen baskında gözaltına alınan DİHA Batman muhabiri Erdoğan Altan, DİHA Diyarbakır Bölge Bürosu Temsilcisi Kadri Kaya tutuklandı.

15 Nisan: Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Diyarbakırda gözaltına alındı. Bingölde BDP Gençlik Meclisi üyesi Muhammed Bazzencir tutuklandı.

17 Nisan: Cizre’de KCK davasında yargılananlara destek olmak için yapılan yürüyüş sonrasında çıkan olaylarda BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Şırnak İl Genel Meclis üyesi Hasan Atak ve çoğu parti yöneticisi olan 26 kişi gözaltına alındı. Tekman’da 2 BDP ilçe yöneticisi gözaltına alındı.

18 Nisan: Diyarbakırın Bağlar ilçesinde Özgür Yurttaş Derneği basıldı ve 12 kişi gözaltına alındı. YSKnin veto kararının ardından çıkan olaylarda ise Diyarbakırda 2, Cizrede 24 BDP’li gözaltına alındı.

18 Nisan: YSK protestolarında Diyarbakırda en az 120 kişi gözaltına alındı. Vanda 80, Hakkâride en az 52, Kızıltepede 5, Siirtte 5, Nusaybinde ise 5 kişi daha emniyete götürüldü. Nevruz kutlamalarında yasadışı slogan attıkları belirtilen 6 kişi gözaltına alındı.

20 Nisan: PKKye yönelik operasyonların protesto edilmesi sırasındaki olaylarda bölge genelinde 500 kadar kişi gözaltına alındı.

24 Nisan: Hakkâri’deki KCK operasyonu kapsamında gece birçok ev ve eylem çadırına baskın düzenlendi. Baskınlarda BDP İl Başkanvekili Orhan Koparan, Belediye Başkanvekili Nurullah Çiftçi, Merkez İlçe Başkanı Kenan Kaya, eski BDP Merkez İlçe Başkanı Fahri Kurt’un da aralarında bulunduğu 35 kişiyi gözaltına aldı. Batmanda 14, Diyarbakırda 8 kişi tutuklandı.

26 Nisan: Çadır baskınları başladı. Kamu güvenliğini tehdit ettiği belirtilen çadırlar, 22 kentte eşzamanlı olarak basıldı ve yüzlerce kişi gözaltına alındı. Gaziantepte BDP Şehitkamil İlçe Başkanı Davut Dalsav, BDP merkez Şahinbey İlçe Yöneticisi Salih İnce ile Adem Uygun, Sultan Amaç, Enver Bozkurt, Halil Yıldırım, Emin Kavak, Halil Kaplan Iğdırda BDP yöneticisi Abdurrahman Aliç ve eski BDP Halfeti Belde Örgütü Başkanı Ömer Sefa gözaltına alındı. Mardin Belediye Meclis Üyesi Güneş İpek ile Mahmut Aktay, ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı.

Okmeydanı’nda Grup Yorum üyelerinin de aralarında bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla Okmeydanı’nda yasadışı DHKP-C örgütüne yönelik 3 ayrı adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı. Grup Yorum üyelerinden 2’si dün gece savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Grup Yorum’un üyelerinden İnan Altun, Operasyonun ardında 12 Haziran seçimlerinden önce muhaliflere gözdağı vermek yatıyordedi. Avukat Taylan Tanay da Grup Yorum’un konserlerine on binlerce kişinin katılmasının AKP’yi rahatsız ettiğini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan kararla terörle mücadele şube müdürlüğüne bağlı polisler, Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi, Gençlik Federasyonu Derneği ve Haklar ve Özgürlükler Derneği’nin bulunduğu adreslere gece saat 02.00 sıralarında eşzamanlı operasyon düzenledi. Çevik kuvvet ve terörle mücadele polislerinin katıldığı operasyonda kültür merkezi ve derneklerin kapılarının açılmaması üzerine içeri gaz bombası atılarak koçbaşıyla çelik kapılar kırıldı. Bu sırada İdil Kültür Merkezi’nde bulunan Grup Yorum üyelerinden Ali Aracı, Ali Papur ve Caner Bozkurtla birlikte 9 kişi gözaltına alındı. Gençlik Federasyonu Derneği ile Haklar ve Özgürlükler Derneği’nde sabah saat 10.00’a kadar aramalarını sürdüren polisler bilgisayar harddiskleriyle birlikte broşür ve bildirileri çuvallara koyarak sivil araçlarla emniyete götürdü. Burada da gözaltına alınan 37 kişi sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’ndeki terörle mücadele şubesine götürüldü. Gözaltına alınanların polis araçlarına bindirilirken Haklıyız kazanacağız sloganları atarak gözaltılara tepki gösterdiği görüldü.

Operasyonda gözaltına alınanların avukatlarından Taylan Tanay, arama yapılan yerlerden İdil Kültür Merkezi’nin basılmasının özel bir anlamı olduğunu belirterek Arama kararında Grup Yorum elemanlarına yönelik herhangi bir karar yok. Grup Yorumun çalışmalarını sürdürdüğü bu yerin tek gerekçesi bazı kimselerin burada bulunma ihtimali. Grup Yorumun on binlerce kişiyi bir araya toplayarak verdiği konserler AKP iktidarını rahatsız etmiştir. Bu açıkça muhalefeti sindirme operasyonudurdedi.

Grup Yorum elemanlarından İnan Altun ise İdil Kültür Merkezi’nden 9 kişinin gözaltına alındığını vurgulayarak Son derece başarılı güçlü konserlerin ardından AKPnin bir hazımsızlığı söz konusu. Bunun devamında da gözdağı verilmek isteniyor. Bu operasyonlar bizi yıldıramaz. Bizler bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğizdiye konuştu.

Grup Yorum üyelerinden Cihan Keşkek ise Bizlerin 30 binleri, 100 binleri toplaması AKPyi rahatsız etti. Türkülerden korktular. Bizler sosyalizm türkülerinin bayrağını taşıyoruz. Onlarsa karanlığın bayrağını taşıyorlar dedi.

Gözaltına alınan Grup Yorum üyelerinden Ali Aracı ve Caner Bozkurt dün gece savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56