23 NİSAN TUTUKLU

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 92. yıldönümü cezaevindeki vekillerin gölgesinde kutlanıyor. Halkın seçtiği 8 milletvekilinin tutuklu olmasının 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nı coşkuyla kutlamalarının önünde engel teşkil ediyor, “Demokrasimiz üzerindeki en büyük ayıbın bir an önce kaldırılması gerekiyor.

23 NİSAN TUTUKLU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halkın seçtiği 8 milletvekilinin tutuklu olmasının 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramını coşkuyla kutlamalarının önünde engel teşkil ettiğini belirterek, Demokrasimiz üzerindeki en büyük ayıbın bir an önce kaldırılması lazımdedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyete verdiği özel demeçte 23 Nisan ve tutuklu vekiller konusunda şu değerlendirmeleri yaptı:

Demokrasi üzerinde en büyük ayıp: 23 Nisan, ulusal bağımsızlık savaşımızın halkın iradesiyle yapıldığını ve egemenliğin kayıtsız şartsız halkta olduğunu simgeleyen bir gündür. Geldiğimiz süreçte tutuklu milletvekillerinin olması, bu bayramı coşkuyla kutlamamızın önündeki en büyük engeldir. Parlamento halkın iradesiyle oluştuğuna göre en büyük güç ondan geldiğine göre, milletvekillerini hapiste tutmak demokrasimizdeki en büyük ayıp olarak durmaktadır.

Önce Çiçekin sorunu: Tutuklu milletvekilleri sorunu her şeyden önce Meclis Başkanının sorunudur. Meclis Başkanı sadece üzüntülerini dile getiren konumda olmamalıdır. Yemin süreciyle başlayan ve gelişen olaylar Meclis Başkanının bu konuda görevini tam yerine getirmediğini göstermektedir. Belli konularda samimiysek ve gerçekten de tutuklu vekillerin hallerinden şikâyet ediyorsak yapmamız gereken ilk iş bu ayıba son vermek için net tavır almaktır. Sayın Çiçekten beklediğimiz budur.

Karayılan istese şimdi de yararlanır: Biz CHP olarak üstümüze düşeni yaptık. Kanun teklifi istediler onu da yazıp verdik. Şimdi şöyle bir aldatmaca ile halkın önüne çıkıyorlar: Biz bunu kabul edersek Karayılan da milletvekili olur.Eğer Karayılan sistemden yararlanacak diye korkuyorlarsa, istese bugün de yararlanır. Ancak önündeki askerlik engeli bugün de yarın da olacaktır. Halkın önüne çıkarken doğru söylemlerle çıkmak siyasetçinin görevidir. Milli irade feda edilemez.

Türkiyenin ötesine taştı: Bu mesele Türkiyenin olayı olmanın çok ötesine taştı. Dünyanın meselesi oldu. Başbakan hangi demokratik ülkeye giderse bu sorun kendisine sorulacaktır. Hangi gerekçeyle tutuyorsunuz seçilmiş milletvekillerinidiye. Üstelik bu adamlar adam öldürmedi, ihaleye fesat karıştırmadı. Seçilmelerinde hiçbir yasal engel yok. Hangi anlayış parlamentoya gelip yemin etmelerini engelliyor? Ancak ortaçağ anlayışı engeller.

Sorun demokrasi sorunu: Tutuklu vekil sorunu sadece CHPnin MHPnin ve BDPnin sorunu değil. Bu demokrasi sorunudur. Cumhurbaşkanının da, Başbakanın da, HSYKnin de, Meclis Başkanının da bu süreci görmezlikten gelme hakları yoktur. Sayın Başbakanın partisi yüzde 34 oy aldığı zaman CHP demokrasiye duyduğu saygının gereği parlamentoya girişinin yolunu açtı. Bu süreçten geçen bir Başbakan, tutuklu vekillerin içeride kalmasına sesini çıkarmıyorsa demokrasiyi içine sindirebilmiş biri değildir.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56