3. BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI YAPILDI

Büyük Alevi Kurultayı’nda Kürt sorununun çözümü ve yeni anayasa süreci konuşuldu. “Devletçi barıştan ziyade toplumsal barışı savunuyoruz” denilen kurultay bildirgesinde bunun da ancak uzlaşma temelinde yapılmış de- mokratik, eşitlikçi ve laik bir anayasa ile gerçekleşeceği vurgulandı. Reyhanlı’daki saldırının kınandığı kurultayda, akil insanlara katılan İzzettin Doğan ise “çürük elma” olarak nitelendirildi

3. BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI YAPILDI
Anlarada düzenlenen 3.Büyük Alevi Kurultayı, “Devletli değil, toplumsal barış” sloganıyla gerçekleşti. Reyhanlı’da 46 kişinin öldüğü saldırıların kınandığı kurultayda Akil İnsanlar Heyeti’ne seçilen Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’a tepki vardı. Kurultaya Alevi Bektaşi Federasyonu ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin katılmaması dikkat çekti. Barış sürecine destek verilen kurultay sonunda hazırlanan bildiride Abdullah Öcalan’ın İslam birlikteliği vurgusu endişeyle karşılandı. Geçen yıllara göre daha az katılımın olduğu kurultaya, ABF ve PSAKD’nin katılmadığı gözlendi. Bunun nedeninin ABF ile kurultayın organizasyonunu yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı arasında yaşanan görüş ayrılığından kaynaklandığı öğrenildi.

Alevi dedesi Mehmet Turan ve İbrahim Erzincan’ın çerağ yakıp, gülbeng okumasıyla başlayan kurultayda, Maraş’ın Narlı beldesinden gelen ekip de semah döndü. Açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Dergâhı postnişini Veliyettin Ulusoy, Alevi örgütleri arasındaki bölünmüşlük sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Hükümetin yürüttüğü çözüm sürecine değinen Ulusoy, çözümle ilgili yapılan ilk açıklamalarda Alevilerin adının ağza alınmadığını vurguladı. Ulusoy Kürt siyasi hareketinin bugüne kadar ağır bedeller ödediğini ifade etti. Hükümetin, Alevileri yok sayan ve asimile eden bir siyasi akımın temsilcisi olduğunu belirten Ulusoy, taleplerini “İnsanlar arasında dine, milliyete, siyasi görüşe göre ayrımcılık yapmayan eşit yurttaşlık temelinde demokratik ve laik bir yönetim/anayasa arzuluyoruz” şeklinde özetledi.

‘Çürük elmaları ayıklayacağız’

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, konuşmasının başında Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ve Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’a tepki gösterdi. Geçmez, “Aleviler asla iktidarların güdümünde olmayacaktır. İzzettin Doğan, sen her iktidar çarkının adamısın. Bu da senin ikiyüzlülüğündür. İçimizdeki çürük elmaları göreceğiz ve bunları bir daha aramıza almayacağız” dedi. Salondakiler de Doğan’ı yuhaladı. Geçmez, şöyle konuştu:
“Barış ve eşitlik, ancak toplumsal uzlaşma temelinde yapılmış demokratik ve eşitlikçi bir anayasa ile gerçekleşir. Laik ve demokratik anayasa kimseyi ötekileştirmeyen, kimlikleri sorgulamayan, herkesi kardeşçe kucaklayan bir anayasadır. Bu ülkede barış gelecekse Roboski’deki Madımak’taki, Çorum’daki annelerin, Cumartesi Anneleri’nin gözyaşlarının öncelikle dinmesi gerekir.”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Reyhanlı’daki patlamanın ardından Alevi katliamı yaşanacağına ilişkin duyumlar aldıklarını belirterek, “Sayın Başbakan’ın bu işe el atmasını istiyoruz” dedi. Demir, “Anayasa taslağına Alevilerin talepleri girmeli. Kimin Alevi dostu olduğunu o zaman göreceğiz” diye konuştu. Önümüzdeki günlerde Başbakan ve siyasi parti liderleriyle görüşüp taleplerini anlatacaklarını açıklayan Demir, “Eğer taleplerimiz karşılanmazsa demokratik hakkımız olarak eylem yapacağız” ifadesini kullandı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56