4+4+4 BÖLÜCÜ PROJE

CHP’nin çağrısıyla Ankara’ya akan on binlerce yurttaş kesintili eğitime karşı Tandoğan Meydanı’nda buluştu. Kalabalığa seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminin ulusal dava olduğunu vurgulayarak “Çocuklarına ihanet eden siyasiler hesabını verecek” dedi. CHP lideri, mitinge gelen otobüslerin durdurulduğunu, Gökçek’in afişleri toplattığını ancak mesai günü olmasına karşın on binlerin buluşmasının engellenemediğine dikkat çekti.

4+4+4 BÖLÜCÜ PROJE
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tandoğan “grup” mitiginde on binlerce yurttaşa “4+4+4 bölücü proje, 1+8+4 Türkiye’yi çağdaş uygarlığa taşır. Eğitim milli davamız, çocuklarınızın geleceğine sahip çıkın” diye seslendi.

CHP grubu dün Tandoğan meydanında toplandı. Kılıçdaroğlu, konuşmasına başlarken grup toplantılarını engellemek için otobüslerin durdurulup, bayrakların indirildiğini, afişlerin toplatıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Mesai günü olmasına rağmen on binleri meydana topladık. Kafasının içinde beyin taşımayanlar kaba kuvvet uygularlar. Kaba kuvvete karşı da aklımızla, bilgimizle, demokrasi kültürümüzle direneceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

Arınç’a tepki: Grup toplantımızı Tandoğan Meydanı’nda yapmaya karar verince, bunun anayasaya aykırı olduğunu söyleyenlerden birisi de sözde hukuk fakültesinden mezunu. Kardeşim sen hukuk fakültesinin arka kapısından mezun olduysan günah benim mi? Allah bilir ya hukuk fakültesinden mezun olurken ağlama krizleri tutmuştur. “Sınıf geçirin de mezun olayım, ileride milletvekili, bakan olayım” diye. Televizyonları susturdular, TRT 3’ü kestiler. CHP’nin sözünü kesmek istiyorlar.

Milli dava: Milli eğitim sistemi ulusal davamızdır, milli davamızdır. Onun için buraya milli davamıza sahip olmak için geldik. Teklifi veren AKP’liler eğitimci değil. Komisyonda 25 maddelik görüşmeyi 20 dakikada sonuçlandırdılar. Baskıyla, şantajla sonuçlandırdılar bunu. Bu ülkede çocuklarına ihanet eden siyasiler elbette hesabını verecek.

Akılla barış Erdoğan: Ben Sayın Erdoğan’a elimi uzattım. Gelmedi. Benim önüme çıkması için önce adamda yürek gerekir. O yürek yok onda. Akılla barış Sayın Erdoğan, bilimle barış ayın Erdoğan, dedim. Cevabını bizim demokrasi tarihimize düşecek bir kara leke gibi verdi. Milletvekillerimiz tekmelendi, tartaklandı, komisyona sokulmadı. Milletin iradesi aşağılandı ve bunu yapan kafa Hitler kafasıdır.

Bölünme teklifi: Bu teklif 4+4+4 değildir, 8 bölü 2’dir. Eğitimi parçalayan bir yasadır. Eğer sekiz yıllık eğitimi de ikiye bölerseniz, onun sonu da yıkımdır. Bilim hırsızlığı yapan birisinden Milli Eğitim Bakanı yaparsanız sonuçta bu olur zaten.

Doktor Mengele zihniyeti: Başbakan, bizim yaptığımız düzenleme pedagojiktir, diyordu. Pedagojinin ne demek olduğunu bile bilmez o. Zorbalıkla ve baskıyla halkın iradesini görmezden gelerek milletvekillerini konuşturmayarak o yasa teklifini yapan zihniyet faşist bir zihniyettir. O zihniyettir, doktor Mengele’nin zihniyetidir.

Kindar ve münafık: CHP, dine saygılı bir partidir. nin karşı çıktığı kindarlar ve münafıklardır. Sen kindarsın, sen münafıksın. Kindar olan insan mümin olamaz. 


ECEVİT MİTİNGDE BAYKAL YOK

Tandoğan’da ilkler yaşandı

CHP’nin “şeklen” grup, “özde” miting; ya da tam tersi “şeklen” miting, “özde” grup olarak nitelendirilebilecek toplantısıyla TBMM’deki “4+4+4” muhalefeti meydanlara taşındı. Mitinge Rahşan Ecevit de katılırken, eski Genel Başkan Deniz Baykal yoktu. Meclis TV mitingi yayımlamadı. Tandoğan Meydanı’nda “ilk”ler yaşandı. “İlk” kez bir grup toplantısı meydanda yapılıyordu ve uzun zamandır “ilk” kez bir lider seçim dönemleri dışında meydanlara iniyordu. Üstelik, hafta içi ve mesai saatlerinde. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “2. yasama yılının 23. birleşimini açıyorum” diyerek grup toplantısını başlatırken “Çoğunluğumuz var mı” diye sordu. Alandan “Var” yanıtı yükseldi.

• Mitinge katılanlar alana CHP bayrakları değil, Türk bayrakları ile geldi. Alanda “10 yaşında meslek seçilmez”, “Anne, baba inanma, geleceğimi karartma”, “4+4+4=Sıfır”, “Ya hocaya, ya kocaya hayır” , “4+4+4= Karanlık. Teslim olmayacağız” “Geleceğinizden Çalmayın, Temel Eğitimi Kısaltmayın” yazılı pankartlar dikkati çekti.

• Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, çeşitli provokasyonlarla karşılaştıklarını, caddelere asılan duyuru afişlerinin dahi yırtıldığını, Ankara’nın dört bir yanından miting için gelen otobüslerin kente girişlerinin engellendiğini söyledi.

• Rahşan Ecevit “Türkiye’nin bir şeriat devleti olmaya doğru ilerlediğini hepimiz görüyoruz. Bunun önlenmesi için ben de arkadaşlarıma destek olmaya geldim” dedi. Mitinge son kurultayın tartışma yaratan ismi İsa Gök de katıldı.

• Alanda elinde fenerlerle dolaşan bir yurttaş da ağzındaki “Anne adalet çıplak” yazılı siyah bantla Sivas davasında zamanaşımı ve Deniz Feneri davası sürecini protesto etti.

• CHP’li Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nu “Yakın geleceğin başbakanı” diyerek takdim etti. Bu arada alanda “Geleceğimize sahip çıkalım” yazılı kırmızı beyaz balonlar uçuruldu. Kılıçdaroğlu konuşurken üç grup başkanvekili arkasında bekledi.Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56