4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ BAŞLIYOR

AKP hükümetinin eğitimi dini esaslara dayandırma çabasının bir ürünü olan 4+4+4 sistemi; çocuk psikolojisini dikkate almadan 66 aylık 5.5 yaşındaki minikleri okullu yaptı.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ BAŞLIYOR
4+4+4 sisteminin ilk uygulaması bugün başlıyor. Okula başlama yaşının 5.5 yaşa indirilmesiyle okula başlayacak olan minik öğrenciler için “okula alıştırma” programının ilk uygulaması bugün. Artan öğrenci sayısı nedeniyle okullardaki sınıf yetersizliği hâlâ sürüyor, ikili eğitim yapan okullarda öğrenciler günün ilk ışıklarıyla okula gidip, karanlıkta eve dönecek. 5.5 yaşındaki çocuğunu okula göndermek istemeyen ancak raporda alamayan veliler ise tedirgin. Okullarda, daha da minikleşen öğrencilerle ilgili sınıflarda tahta ve sıra yüksekliği, tuvaletlerde lavabo boyu gibi sıkıntılar, yeniden düzenleme çalışmaları yapılmadığı için sürüyor.

Okula uyum ve alıştırma programı 14 Eylül’e kadar sürecek. Tüm eleştirilere rağmen hükümetin geri adım atmayan tavrı nedeniyle okullarda büyük karmaşa ve sıkıntı yaşanacak. Bunlardan bazıları şöyle:

• Sınıflar yetersiz Dersliklerin yetersiz olması nedeniyle öğrenciler, bazı okullarda 50-60 mevcutlu sınıflarda eğitim almaya çalışacak. Bazı okullar, zorunlu olarak ikili eğitime (sabahçı-öğlenci) geçecek. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, birinci sınıfların yaş gruplarına göre ayrı ayrı düzenleneceğini açıkladı. Ancak zaten sınıf sayısının yetersiz olması nedeniyle bu durumun daha büyük sıkıntılara yol açacağına dikkat çekiliyor.

• Karanlıkta eğitim: Seçmeli dersler nedeniyle ders saatlerinin artması sonucu sabahçı öğrenciler 7.00 sularında derslere başlamak zorunda kalacak. Öğlenci olanlar ise sabahçıların sınıfları geç boşaltacak olması nedeniyle derslere geç başlayıp akşam 19.30’a kadar ders yapacak.

• Veliler tedirgin: Veliler, henüz anaokulu çağında olmasına karşın birinci sınıfa gitme zorunluluğu ortaya çıkan çocuklarının tuvalet, temizlik ve yazı yazmak için el becerisinin okul çağı için uygun olmadığından gelişmemesinden endişe duyuyor.

• Okulların donanımı eksik: Okul çağında yaşın düşürülmesiyle birlikte daha da minikleşen öğrenciler için sınıflarda sıra ve tahta, tuvaletlerde lavaboların yüksekliği sorun yaratıyor. Okulların büyük bölümünde bu konuda bir çalışma yapılmaması nedeniyle minik öğrenciler için ilk yılın büyük sıkıntı yaratacağına dikkat çekiliyor

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56