4+4+4 TASARISINI GERİ ÇEKME ÇAĞRISI YAPILDI

28 sivil toplum örgütü, AKP iktidarının eğitim sistemine getirmek istediği 4+4+4 modeline karşı ortak bir açıklama yaparak, hükümeti bu “dayatmayadan vazgeçmeye” çağırdı. CHP grubu da saat 13.30’da Tandoğan Meydanı’nda toplanacak.

4+4+4 TASARISINI GERİ ÇEKME ÇAĞRISI YAPILDI

28 sivil toplum örgütü, iktidara 4+4+4 tasarısını geri çekme çağrısı yaptı:

Çocuklarımızı siyaset tezgâhına sokmayın

Ankara ve İstanbul barolarınında arasında bulunduğu 28 sivil toplum örgütü, AKP iktidarının eğitim sistemine getirmek istediği 4+4+4 modeline karşı ortak bir açıklama yaparak, hükümeti bu “dayatmayadan vazgeçmeye” çağırdı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

4 Eğitim, asla siyasi ve ideolojik kavgalara, hırslara ve iktidar oyunlarına feda edilemez. Siyasi iktidarın ansızın gündeme getirdiği, alelacele kanunlaştırmak için dayattığı 4+4+4 sistemi, eğitimi ulusal ve bilimsel bir konu olmaktan çıkarmakta, siyasi bir projeye dönüştürmektedir. Oysa çocuklarımız, siyasi projelere kurban edilemeyecek kadar değerlidir. 12 milyon evladımızı ve ailelerini, yarım milyondan fazla öğretmeni, bütün bir ulusun geleceğini ilgilendiren böylesine bir ‘dönüşüm’, uzmanların görüşü alınmadan, bilim çevrelerinde tartışılmadan, geçici oyçoğunluğuna dayanılarak, parmak hesabıyla yapılamaz.

4 Hiçbir siyasi iktidar böylesine önemli bir konuda, bilimsel verileri ve uzman görüşlerini bir yana bırakarak, salt kendi siyasi tercihine göre hareket edemez. İktidar olmak, keyfi biçimde her istediğini yapabilmek değildir. Bir oldu-bittiyle, eğitim-öğretim birliği paramparça edilerek eğitimde kesintili bir model benimsenmesinin, ilkokulun 4 yıla indirilmesinin, ortaokulun fiili meslek okuluna dönüştürülmesinin bilimsel hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Çocuklarımız, 9-10 yaşında meslek seçmeye zorlanmakta, körpe yavrularımız siyasi bir şekillendirmenin tezgâhına sokulmaktadır. Özellikle kız çocuklarının okumalarını engelleyecek, çocuk gelinler, çocuk işçiler ve mutsuz nesiller yaratacak böyle bir sistemin uygulanmasının telafisi yoktur.

4 Eğitim sistemi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin temel yapı taşlarıyla oynamak, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğiyle oynamaktır. Herkes kendi kendine sormak zorundadır: Bu acele ve ısrar neden? Çocuklarımız siyasi bir projenin denekleri yapılamaz. Siyasi iktidarı bu dayatmadan vazgeçmeye davet ediyoruz. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun bütün anne babaları, ülkesini seven herkesi, çocuklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için demokratik-meşru haklarını kullanmaya çağırıyoruz.

Açıklamanın altına şu kurumlar imza attı: Ankara Barosu, İstanbul Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Eğitim-İş Sendikası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Belediye-İş, Petrol-İş, Türk Hukuk Kurumu, Ziraat Mühendisleri Odası, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Sanatçılar Girişimi, Dil Derneği, Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası, Tüketici Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Mülkiyeliler Birliği, TOBAV, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Ulusal Eğitim Derneği, Engelliler Konfederasyonu, 68’liler Derneği, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği, Ankara Kadın Ressamlar Derneği, Ankara Cumhuriyet Okurları, Bilim ve Ütopya Kooperatifi, Türkiye Gençlik Birliği.

CHP'den Tandoğan’a davet

İktidar bugün TBMM Genel Kurulu’na 4+4+4 yasa önerisini getirmeye hazırlanırken; CHP grubu da saat 13.30’da Tandoğan Meydanı’nda toplanacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “hangi siyasi görüşten olursa olsun, çocuklarına ve ülkesine sahip çıkmak isteyen herkesi” Tandoğan’a çağırdı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56