68'LERİN DEVRİMCİ GENÇLİK KÖPRÜSÜ YENİDEN AÇILIYOR

68 kuşağının öğrenci gençlik hareketi tarafından Hakkâri’de yapılan ve daha sonra tehlike yarattığı gerekçesiyle yıkılan “Devrimci Gençlik Köprüsü” aynı yerde yeniden inşa edildi.

68'LERİN DEVRİMCİ GENÇLİK KÖPRÜSÜ YENİDEN AÇILIYOR

68 kuşağının öğrenci gençlik hareketi tarafından Hakkâri’de yapılan ve daha sonra tehlike yarattığı gerekçesiyle yıkılan Devrimci Gençlik Köprüsüaynı yerde yeniden inşa edildi. 1 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek açılış törenine aralarında aydın, gazeteci, yazar, sanatçı ve üniversite öğrencilerinin bulunduğu çok sayıda kişi katılacak.

Hakkâri Zap Suyu üzerinde inşaa edilen Devrimci Gençlik Köprüsünün açılışı ile ilgili dün Taksim’deki Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (TAREM) yazar Cezmi Ersöz, Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu, dönemin Yüksekova Kaymakamı Fikret Toksöz, yazar Ragıp Zarakolu’nun katılımı ile basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Ersöz, köprünün doğu ile batının birleşmesi amacıyla öğrenciler tarafından yapıldığını anımsatarak köprünün barış için ilk adım olmasını temenni ettiklerini söyledi. 1969 yılında kolluk kuvvetleri tarafından yıkılan Devrimci Gençlik Köprüsünün yıkık kalmasına demokratik kitle örgütlerinin, öğrencilerin gönlünün razı olmadığını belirten Ersöz, köprünün altına Lütfen bir daha bombalamayınyazısı asarak bir mesaj vereceklerini söyledi.

Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ise köprünün solun mabeti olduğunu ifade ederek Anadoluda kimsesiz fakir, biçare durumda olan halka uzatılan bir eldi. Şimdi o el yeniden uzatılıyor. Artık bu kavganın bitmesini istiyoruz. Askere çocuğunu yollayan ailelerin çocuklarının dönüşlerini korku ile beklemesini istemiyoruz. Bu köprü değerlendirilsin, bu son şans sabote edilmesindiye konuştu.

Nerede o devrimci gençler

Yazar Ragıp Zarakolu da köprünün devrimci refklekslerin birleşmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Şişli Belediye Başkanı Yardımcısı Kahraman Eroğlu ise inşaat sırasında kameraya çekilen görüntüleri izlediğini belirterek Bugün 70-75 yaşlarındaki köylüler Deniz Gezmişler için ‘Nerede o devrimci gençler’ diyerek sitem ediyorlar. Galiba oraları çok ihmal etik. Şişli Belediyesi olarak katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruzdedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56