8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde Türkiye’de kadına şiddet hâlâ gündemde.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde Türkiye’de kadına şiddet hâlâ gündemde
 
Türkiye’de iktidarlar ve politikaları kadınları koruma konusunda yetersiz kalırken şiddetin önlenmesi için hazırlanan yasal düzenlemeler de keyfi olarak uygulanmıyor. Bu kapsamda devlet şiddete maruz kalan kadının, mağdur olduğu aileye ya da tecavüzcüsüne geri dönmesine göz yumuyor. Türkiye’deki kadın mücadelesinin ardından oluşan bilinçlenmeyle, iktidarın topluma dayatmaya çalıştığı “muhafazakâr ataerkil yapının çatışması sonucu” birçok kadın şiddete maruz kalıyor. Şiddeti önlemek için hazırlanan yasalar uygulanmıyor.Türkiye’deki bu dehşet verici artışın en önemli nedenlerinden biri devlet politikaları. Kadınlar ne yazık ki haklarının diyetini canlarından olarak, sakat kalarak, evlere hapsedilerek ödüyor. 
 
Dünya emekçi kadınlar gününün kısa tarihçesi
 
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, çalışan kadınlara baskı yapılması ve hemen arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. Kadın işçilerin böylesine haksızca ölmeleri ABD ülkesinde geniş tepkiler aldı. Hazırlanan cenaze törenine 10.000 den fazla kişi katıldı.
 
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı ) Almanya Sosyal  Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" ( International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü ) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
 
Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekânlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 21:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56