AÇLIK GREVİNDEKİ 64 KİŞİNİN DURUMU KRİTİK

12 Eylül’de başlatılan açlık grevi 50. gününü geride bıraktı

AÇLIK GREVİNDEKİ 64 KİŞİNİN DURUMU KRİTİK
12 Eylülde başlatılan açlık grevi 50. gününü geride bıraktı

Altı sivil toplum örgütünün oluşturduğu Ankara Cezaevleri İzleme Heyeti, Adalet Bakanlığı’na başvurarak cezaevlerindeki açlık grevlerini yakından takip etmek ve incelemelerde bulunmak amacıyla izin istedi. Örgütler adına ortak açıklama yapan Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Özden Şener, 51. güne girilen açlık grevlerinde “çok kritik günlerin” yaşandığını belirterek “Cezaevlerinden her an tabutlar çıkabilir” uyarısında bulundu. Şener “Sadece su, tuz ve şekerle beslenme şimdiden iç organlarında geri dönülmez komplikasyonlara, sakatlıklara, bozulmalara yol açabilir. Bazı hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalar riski daha da artırıyor. Bu hapishanelerde açlık grevine girenler tek kişilik hücrelere atılıyor, su, tuz, şeker ve B1 vitamini verilmiyor, musluk suyuyla açlık grevi yapıyorlar. Kiminde kusma, bulantı, ishal, iç organlarda kanamalar, halsizlik, algılama güçlüğü vb. baş göstermiş. Kan kusanlar, vücudu artık sıvıya dahi intolerans gösterenler var” dedi.

Basın toplantısına, açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerin anneleri de katıldı. Oğlu açlık grevinde olan Sakine Avcı çocuklarına sahip çıkılmasını isterken, “Bir çocuğumuzun ölüsü çıkarsa, cezaevinin önünde kendimizi yakarız. Hiç affetmeyiz. Çocuklarımız orada açlıktan ölüyor, Tayyip Erdoğan, “Onlar yalan söylüyor” diyor. Bu nasıl bir vicdan? Çocuklarımız erimiş bir halde” diye konuştu.

‘Ne yapalım Allah bizi Kürt yaratmış’

Hakkâri Yüksekova’dan gelen Perişan Geylani de iki çocuğunun Diyarbakır Cezaevi’nde açlık grevinde olduğunu belirterek “Oğlum, Kürtlere uygulanan zulüm ve zorbalığa karşı bu eylemi yapıyor. Ne yapalım Allah da bizi Kürt olarak yaratmış” dedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56