ADALETİN GELDİĞİ NOKTAYI DENİZ FENERİ DAVASI GÖSTERDİ

Gazeteciler, öğrenciler, milletvekilleri, askerler yıllardır içeride tutulurken terörün zirveye çıktığı dönemde Deniz Feneri’nin ‘asıl failleri’ ‘tutukluluğun cezaya dönüşebileceği’ gerekçesiyle bırakıldı

ADALETİN GELDİĞİ NOKTAYI DENİZ FENERİ DAVASI GÖSTERDİ
Uygun’ zaman ‘uygun’ karar Deniz Feneri soruşturmasında, son 3 aydaki gelişmeler “Türkiye’nin yaşadığı önemli olaylarla perdelenerek” şüpheliler açısından çözüldü. Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 6 şüpheli, ‘tutukluluğun cezaya dönüşebileceği, kaçma şüphesinin olmadığı ve delillerin yok edilmesi ihtimalinin ortadan kalktığı’ gerekçeleriyle tahliye edildi.

‘Asıl failler’ serbest

Almanya bağlantılı Deniz Feneri e.V. soruşturmasında asıl faillerolarak gösterilen ve 102 gündür tutuklu bulunan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Karahanın aralarında bulunduğu 6 şüpheli tahliye edildi. Mahkeme gerekçesinde, Yaklaşık 4 aydan fazla tutukluluğun cezaya dönüşebileceğini belirtirken şüphelilerin, kaçma şüphesinin olmadığını, delillerin toplandığını ve yok edilmesi ihtimalinin de ortadan kalktığınısavundu. 3 yıl önce başlatılan Deniz Feneri soruşturmasında, son 3 aydır yaşanan olaylar şüpheliler açısından meyvelerini verdi. Zanlıların avukatları daha önce 15 kez çeşitli mahkemelere tahliye talebinde bulunurken her defasında suç işlediklerine dair kuvvetli delillerin bulunmasıile delil karartma ihtimallerigibi gerekçelerle ret kararı verildi. Son olarak Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi, tahliye taleplerini reddetti. Zanlıların avukatları, karara karşı bir üst mahkeme olan Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesinde itirazda bulundu. 16. başvuru anlamına gelen bu tahliye dilekçesini inceleyen Yargıç Hasan Akçam, yeni görevlendirilen savcılar Veli Dalgalı ve Hakan Pektaşın tahliye etmeyin şeklindeki mütaalasını dikkate almadı. 11 Temmuzda tutuklanan Zahid Akman, Zekeriya Karaman, İsmail Karahan, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik ve sırasıyla 16 Temmuz ve 11 Ağustosta tutuklanan Ali Solak ve İzzet Kurumun tahliyesine karar veren Akçam, gerekçesini şöyle yazdı: Şüpheliler yaklaşık 4 ay cezaevinde bulunduklarından bu süreden daha fazlası şüpheliler yönünden cezaya dönüşebilir. Şüphelilerin tamamı soruşturma esnasında defalarca yurtdışına çıkarak geri gelmişlerdir. Bu nedenle kaçma şüphesi yoktur. Kaçma şüphesi adli kontrol ile denetlenebilir. Delillerin büyük kısmı toplanmıştır. Delilleri yok etme, gizleme, değiştirme, tanık ve mağdurlar üzerinde baskı yapma ihtimali ortadan kalkmıştır. Tutukluluk durumlarından istenilen amaca ulaşılmıştır. Yurtdışı yasağı konulmak suretiyle tahliyelerine karar verilmiştir.

3 kişi kaldı

Mahkemenin bu kararı kesinlik taşıyor ve savcıların itiraz hakkı bulunmuyor. Soruşturma kapsamında Mehmet Sıddık Balıkçı, Kanal 7 Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak ile kanalın Mali İşler Koordinatörü Harun Kapıyoldaş tutuklu bulunuyor.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56