AHMET KAYA ANILDI

Ahmet Kaya “An Gelir, Onsuz 10 Yıl” adlı gecede ölümünün 10. yılında şarkılarla şiirlerle anıldı.

AHMET KAYA ANILDI
‘Geri sar şu filmi makinist’
Moğollar’ın “Geri sar, geri sar şu filmi makinist” şarkısıyla başlayan geceye Yavuz Bingöl’den Hayko Cepkin’e, Kenan Işık’tan Banu Güven’e bir çok isim katıldı. Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ise “Büyük yalnızlığım bu gece hafifledi” dedi.
 “Geri sar, geri sar, geri sar, geri sar şu filmi makinist, geri sar. Selam olsun erenlere, sevgisini serenlere, lokmasını bölenlere geri sar.” Fransa’da sürgünde yaşamını yitiren Ahmet Kaya’nın ölümünün 10. yılında önceki akşam düzenlenen anma gecesinde bu şarkıyla seslendi Moğollar
Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın organize ettiği “An Gelir, Onsuz 10 Yıl” adlı gecede herkes 10 yıl öncesine geri dönmek istedi aslında. Bundan 11 yıl önce, 1999, 10 Şubat gecesinin ödül törenindeki konuşmasında “Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum” demişti Ahmet Kaya ve ardından yaşananları hepimiz biliyoruz. Önceki akşam neredeyse bütün TV kanalları oradaydı, 10 yılın sonunda…
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ndeki etkinliğe başta Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak, BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Akın Birdal, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile çok sayıda sanatçı, siyasetçi ve gazeteci katıldı. Etkinliğe katılması beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Mardin’de olması nedeniyle gelemediği öğrenildi.

Uçurtması tellere takılanlar
“Bunun için 10 yıl ve yüzlerce can vermek gerekti” diyordu geceyi Türkçe, Kürtçe ve Ermenice selamlayarak başlatan Sırrı Süreya Önder, “Güvercin kasaplarının katline sebep olduğu Ahmet Kaya için böyle bir anmayı ilk ve son kez yapmak” dileğinde bulunarak Ardından Rojin, “Ahmedo” şarkısını gözyaşları içinde söyledi: “Sesimde, şarkılarımda senin şarkılarını taşımaya çalışıyorum. Kimsenin bu ülkede bir daha linç edilmemesi dileğiyle.”
Gecede, Fuat Saka, Hayko Cepkin, Mor ve Ötesi, Levent Yüksel, Moğollar, Ezginin Günlüğü, Yavuz Bingöl, Banu Güven ve Ermeni Sayat Nova Korosu Ahmet Kaya şarkıları söyledi. Mehmet Aslantuğ ve Kenan Işık’ın da şiirler okuduğu gecede ayrıca Ümit Kıvanç’ın Ahmet Kaya için hazırladığı “Uçurtmam Tellere Takıldı” belgeselinin ilkgösterimi yapıldı.
Ahmet Kaya’nın “Dokunma Yanarsın” şarkısı eşliğinde bir dans gösterisi yapan Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası’ndan Mihran Tomasyan da gösterisinin sonunda ellerini bağladığı plastik kelepçenin bir benzerini Bakan Günay’a attı.
‘Yalnızlığım bu gece hafifledi’
Gecede son söz ise Gülten Kaya’nındı: “Uçurtması tellere takılanlardan biri olan sevgili yol arkadaşım Ahmet, eğer yeni bestelerini orada Yılmaz Güney’e, Hrant Dink’e, diğer güzel insanlara dinletiyorsan çok kıskanırım. Aslında biz üç kişiydik. Yan yanaydı ikisi yıllardır. Onlar gitti, ben kaldım. Canım Ahmet ve canım Yusuf ağabeyim, gidişinizle yaşadığım büyük yalnızlığım bu gece hafifledi. Artık üzülmeyin olur mu?”
Etkinlik sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Günay ise “Bu akşam, çok masum bir cümlenin, bir insanı nasıl büyük bir yurt hasreti içinde, ‘yorgansız olduğum için üşümüyorum, vatanımdan uzak kaldığım için üşüyorum’ diyerek bu ülkeden gencecik yaşında aramızdan ayrıldığını çarpıcı biçimde gördük. Lütfen bu hepimize ders olsun, kimse kimseyi susturmaya kalkmasın” şeklinde konuştu

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56