AKP ALEVİLERİN İSTEKLERİNİ GÖZ ARDI ETİ

Alevi örgütleri, AKP hükümeti tarafından seçim zamanında gerçekleştirilen Alevi çalıştaylarının sözde kaldığını, Alevilerin isteklerinin sürekli göz ardı edildiğini, din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmadığını, cemevlerinin ibadethane sayılmadığını belirttiler.

AKP ALEVİLERİN İSTEKLERİNİ GÖZ ARDI ETİ

Alevi örgütleri isteklerini AKP’nin sürekli göz ardı ettiğini söyledi

Alevi örgütleri, AKP hükümeti tarafından seçim zamanında gerçekleştirilen Alevi çalıştaylarının sözde kaldığını, Alevilerin isteklerinin sürekli göz ardı edildiğini, din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmadığını, cemevlerinin ibadethane sayılmadığını belirttiler. Alevi örgütlerinin görüşleri özetle şöyle:

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş: Alevi açılımlarının başından beri samimiyetsiz olduğunu ve bir sonuç çıkmayacağını söyledik. AKP, Alevi açılımı yaptı ve bu açılımın sonunda Alevilerin devletleştirme politikaları yapılıyor. Cemevleri hâlâ yasal anlamda bir yere oturmuş değil. Alevi çocukları AİHM’nin verdiği karar doğrultusunda hââ zorunlu din dersi görüyor. Diyanetin ülke gündeminde söz yetkisi giderek arttırılıyor. Yine Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin somut bir adım atılmadı. Tüm bu sözler seçim dönemlerinde Alevilere şirin görünmek adına seçim meydanlarında dile getirilirken siyasiler seçim sonrasında Alevilerin taleplerini görmezden geliyor. Aleviler artık iki yüzlü siyaset istemiyor.

Cem Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Akbayır: Alevilerin sorunları birkaç oturumla çözülmez. Hükümetin konuya bakış açısı kişisel doğrultuda. Meseleyi baştan beri takip ediyoruz. Aleviliğin din dersi kitabında yer almasını Alevi toplumunu şimdilik susturmaya yönelik bir hareket olduğunu biliyoruz.

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül: AKP hükümetinin seçim döneminde raporlar hazırlayarak Alevilerin sorununu çözecekmiş gibi bir hava yarattı, ancak somut hiç bir adım atmadı. Bizi Alevi çalıştayları yaparak oyaladılar. Osmanlı’dan beri hep yakılıp yıkıldık. Türkiye gerçek anlamıyla demokratikleşmeden Alevilerin sorunu çözülmez. Bunu mevcut iktidar ise hiç gerçekleştiremez.

Şahkulu Sultan Vakfı Müdürü ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Takmaz: Aleviler hep seçim döneminde hatırlanır, ancak kamu kuruluşları başta olmak üzere birçok alanda 2. sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz. Her şeyden önce en önemli sorunumuz Alevi gençlerinin kamu kurumlarında iş bulamaz hale gelmesidir. Yeni eğitim-öğretim döneminde din dersi içinde imam hatip çıkışlı eğitimcilerin Alevi çocuklarına vereceği ders de en büyük sıkıntımız. Alevilik asimile edilerek Sünnileştirilmek isteniyor.

Karacaahmet Sultan Vakfı dedesi İbrahim Bağrıyanık: Kimse bize gömlek giydirmeye çalışmasın. Ödediğimiz vergiler Diyanet’e akıtılmak yerine bizim ihtiyaçlarımız için kullanılsın. Seçim öncesi insanların ağzına bir parça bal çalarak susturmaya çalışıyorlar. Aleviler artık seçim döneminde verilen vaatlere inanmıyor.

Yazar Alişan Birlik: Kendi siyasi iklimlerini gerçekleştirmek için Alevileri her seçim döneminde kullanıyorlar. Gündem yaratmak peşinde koşuyorlar

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56