AKP ANAYASASINA HAYIR

700’den fazla sendika, sivil toplum kuruluşu, akademisyen ve yazar, “12 Eylül Anayasası’na da AKP Anayasası’na da Hayır” kampanyası başlattı. Açıklanan ortak metinde “12 Eylül’ün ürünü olan darbe kurumları, yüzde 10 seçim barajı ve sendikal barajlar kaldırılmalıdır” ifadeleri yer aldı

AKP ANAYASASINA HAYIR
Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Demirel, “Referandumda ‘Hayır’ diyerek yalnızca aldatmacayı boşa çıkarmış olmayacağız, aynı zamanda emek ve demokrasi düşmanı AKP’ye ders vermiş olacağız” dedi.

İstanbul Haber Servisi - ÖDP, TKP, EMEP ve Hakevleri’nin öncülüğünde bir araya gelen 700’den fazla siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşu, akademisyen ve yazar, 12 Eylül Anayasasına da AKP Anayasasına da Hayırkampanyası başlattı.

12 Eylül Anayasa Referandumu’nda Hayırkampanyasına katılan kurum ve kişiler dün Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosu’nda basın toplantısı düzenledi. Ortak bildiriyi okuyan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Demirel, AKP’nin iktidarı elinde bulundurduğu 8 yıl boyunca ekonomik, sosyal ve siyasal saldırıları arttırdığına dikkat çekerek anayasa değişikliklerinin kabul edilmesi halinde işçi ve emekçilerin haklarını gasp ederek topyekûn saldırıya geçeceğini söyledi.

Referandumda ‘Hayır’ diyerek yalnızca aldatmacayı boşa çıkarmış olmayacağız, aynı zamanda emek ve demokrasi düşmanı AKPye ders vermiş olacağızdiyen Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: Değişiklik paketinin özü de 12 Eylül düzeninin yenilenerek sürmesini sağlamaktır. 12 Eylülcülerin yaptığı gibi yürütmenin ve Cumhurbaşkanının yetkilerini daha da arttırarak, yargıyı siyasal iktidara daha çok bağımlı kılmakta, demokrasi alanının daha da daral-tılacağı görülmektedir.

Kamuoyuna açıklanan ortak metinde anayasa değişikliği taleplerine ilişkin ise özetle şu bilgilere yer verildi:

Darbe kurumları, yüzde 10 seçim ve sendikal barajlar kaldırılmalıdır.

• Kürt ve Alevi yurttaşların kültür ve kimlik talepleri karşılanmalı, eşit haklar anayasal güvence altına alınmalıdır.

Zorunlu din dersi kaldırılmalı, kadına ayrımcılık yasaklanmalıdır.

• Özelleştirmeler durdurulmalı, çalışma saatleri 35 saate indirilmelidir.

Eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma haklarına ücretsiz ulaşılmalıdır.

EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, AKP’nin halk iradesisöyleminin meşru olmadığını kaydetti. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, hiçbir solcunun AKP’nin anayasasına Evetoyu vermesinin mümkün olmadığını belirtti.

Eylülde mitingler yapılacak

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol 12 Eylül referandumunun 12 Eylül darbesinin yanında olanlarınoynadığı bir oyun olduğunu söyledi. TKP Genel Başkanı Erkan Baş ise İşçiler, emekçiler, sosyalistler AKPye teslim olmayacaktırdedi.

Eylül ayında da çeşitli illerde 12 Eylül Anayasasına da AKP Anayasasına da Hayırmitingleri yapılacak.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56