AKP CARİ AÇIĞI KAPATMAK İÇİN ZAMLARI YAPMIŞ

Hükümetin sürekli arttırdığı dolaylı vergilere gelen son zamlar, tepkiye yol açtı. Cari açığa çare olarak göstermek istedikleri artışlar otomotiv, iletişim, içki ve turizm sektörlerini vuracak.

AKP CARİ AÇIĞI KAPATMAK İÇİN ZAMLARI YAPMIŞ

Elektrik ve doğalgaz zamlarından sonra gelen artışlar yurttaşa yüzde 12-25 zam olarak yansıyacak

Hükümetin sürekli arttırdığı dolaylı vergilere gelen son zamlar, tepkiye yol açtı. Cari açığa çare olarak göstermek istedikleri artışlar otomotiv, iletişim, içki ve turizm sektörlerini vuracak.

İktidara geldiği günden itibaren vergi adaleti sağlayamayan AKP hükümeti, çareyi bir kez daha yurttaşın en çok kullandığı ürünlerden aldığı vergiyi arttırmakta buldu. Hükümet sigara, alkollü içki, cep telefonları, elektrikli araçlar hariç 1.600 cc üzeri otomobiller ve yük taşımacılığında kullanılan araçlarda ÖTV oranını ani bir kararla dün sabah arttırdı.

Geçen yıl yaklaşık 61 milyar liralık gelir ve kurumlar vergisi geliri elde ederken 83 milyar lira gelir elde ettiği KDV ve ÖTV gelirlerini kat kat arttıracak bir artış oranı yapan hükümet, bu kez de yaptığı zammı cari açığı kapatma gerekçesiyle perdelemeye çalıştı. 5.5 milyar lira ek gelir elde etmeyi planlayan hükümetin yaptığı ÖTV artışları, yurttaşa yüzde 12 ile yüzde 25 aralığında bir zam olarak yansıyacak.

Zam değil güncelleme

Marmara Depremi sonrası geçici konulan ancak gelir ve kurumlar vergilerinden yeterli tahsilat yapamayan hükümetin sürekli arttırdığı dolaylı vergilere gelen son zamlar, her kesiminden tepkiye yol açtı.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan ve bugünden itibaren yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararına göre ayrıca kabul kredili vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatta KKDF oranı yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarıldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapılan zamların, cari açığı kapatmaya yönelik bir önlem olduğunu belirtirken sektör temsilcileri, gelen artışların cari açığa herhangi bir yarar sağlamayacağını savundu.

Şimşek, gelen artışların zam değil güncelleme olduğunu savundu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar, “Türkiye’nin küresel oyuncu olması ve sektörün daha cazip hale getirilmesinin gündemde olduğu günlerde yapılan ani değişikliklerin pazar ve yatırım ortamı açısından uzun vadeli karar almayı zorlaştırdığına inanıyoruz” dedi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56