AKP FAİLİ MEÇHULLERE HAYIR DİYEREK MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIYOR

AKP’li milletvekilleri, son bir yıl içinde CHP ve BDP’nin faili meçhullerin araştırılmasına ilişkin hazırladığı yedi önergeye de hayır oyu vererek konunun Meclis gündemine taşınmasına engel oldu.

AKP FAİLİ MEÇHULLERE HAYIR DİYEREK MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIYOR

AKP’li milletvekilleri, son bir yıl içinde CHP ve BDP’nin faili meçhullerin araştırılmasına ilişkin hazırladığı yedi önergeye de hayır oyu vererek konunun Meclis gündemine taşınmasına engel oldu.

AKP iktidarı, CHP ve BDP’nin faili meçhullerle ilgili önergelerinin TBMM Genel Kurulu’nda ivedilikle görüşülerek araştırma komisyonu kurulması girişimlerine son bir yıl içinde 7 kez hayırdedi. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, İktidar faili meçhullerle hesaplaşmaktan korkmaktadır, samimi değillerdedi.

CHP ve BDP, TBMM’de faili meçhullerle ilgili araştırma komisyonu kurulması için çeşitli girişimlerde bulundu. Bu girişimler ve sonuçları şöyle:

3 Şubat 2010: BDP’nin JİTEM ve Doğu-Güneydoğu bölgesinde yaşanan faili meçhul cinayetler/kayıplarla ilgili önergesinin görüşülmesi istemi AKP oylarıyla reddedildi.

6 Nisan 2010: CHP grubunun faili meçhul cinayetlerle ilgili araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin önergesine AKP hayırdedi.

20 Nisan 2010: CHP’lilerin kanlı 1 Mayısolarak anılan 1 Mayıs 1977 katliamının araştırılması için verdiği önergenin görüşülmesi istemi AKP oylarıyla reddedildi.

22 Haziran 2010: CHP, önergesinin görüşülmesi için bir kez daha girişimde bulundu. AKP sözcüsü Ayhan Sefer Üstün Biz aslında öneriyi önemsiyoruz, ama Meclisimizin tatile girmesine az bir zaman kaldı. Tatilden sonra geleceğiz ve bu faili meçhul cinayetlerle ilgili komisyonu kuracağızdedi.

20 Ekim 2010: CHP tatilden sonrabir kez daha önergenin görüşülmesi için girişimde bulundu. Ancak, yine AKP oylarıyla reddedildi.

3 Kasım 2010: CHP’nin önergesi yine reddedildi.

25 Kasım 2010: BDP’nin önerisi bir kez daha reddedildi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, AKP’nin faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasıkonusunda samimi olmadığını vurgularken şu görüşleri dile getirdi:

Diyarbakır mitinginde ‘Ape Musa’nın acısını unutmadık’ diyen Başbakanın partisi neden önerimize ret oyu kullanıyor merak ediyoruz. Başbakan, son olarak Uğur Mumcu cinayetinin faili meçhul kapsamına girmeyeceğini söylüyor. Herhalde tetikçileri kastediyor. Bugüne kadar bu faili meçhul cinayetlerin araştırılması, soruşturulması, yargılanması yapılamadı. Mahkemelerin önü tıkanmıştır. Faili meçhul bırakılan bu siyasi cinayetler yargısal süreçte boğulmuştur. İktidar faili meçhullerle hesaplaşmaktan korkmaktadır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56