AKP HÜKÜMETİ ALEVİLERİ ŞAŞIRTMADI

İlk döneminde Alevilere karşı ılımlı bir politika izleyen AKP, umduğu desteği alamayınca Alevilere karşı incitici ve öfkeli bir dil kullanmaya başladı. Alevi taleplerinin tümünü reddeden AKP’nin son olarak TBMM’de cemevi açılması talebini Diyanet’in bu konudaki görüşlerini gerekçe göstererek reddetmesi yeni bir gerginlik konusu oldu.

AKP HÜKÜMETİ ALEVİLERİ ŞAŞIRTMADI

Alevilere karşı ilk dönemdeki ‘ılımlı’ tutumunu umduğunu bulamayınca terk eden AKP gerilimi tırmandırdı.

Miyase İLKNUR-Cumhuriyet

Kurulduğu günden beri AKP’nin Kürt sorunu dışında ikinci başağrısı Alevi politikası oldu. İlk döneminde Alevilere karşı ılımlı bir politika izleyen AKP, umduğu desteği alamayınca Alevilere karşı incitici ve öfkeli bir dil kullanmaya başladı. Alevi taleplerinin tümünü reddeden AKP’nin son olarak TBMM’de cemevi açılması talebini Diyanet’in bu konudaki görüşlerini gerekçe göstererek reddetmesi yeni bir gerginlik konusu oldu.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygünün TBMMde cemevi açılması yönündeki talebi Diyanetin görüşleri dayanak gösterilerek reddedilince, AKP ile Aleviler arasında var olan gerginliği tırmandırdı. TBMM Başkanı Cemil Çiçekin Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde Müslümanların tek ibadethanesi camidir, cemevi ibadethane sayılmaz yönündeki görüşüne dayandırdığı ret talebi, Alevi cephesinde hükümet Diyanetten fetva istedi şeklinde yorumlanıyor.

AKPnin Alevilerle ilişkisi başlangıçtan beri hep sorunlu oldu. Aleviler toplumsal belleklerinde kendilerini yaralayan ya da öfkelendiren AKP kaynaklı epey materyal biriktirdi. Aslında AKPnin Alevi, Alevilerin de AKP sorunu yeni sayılmaz. Başbakan Erdoğanın İstanbul Belediye Başkanlığına seçilmesinin hemen ertesinde Karacaahmet Cemevini yıkmak için ekip göndermesi, Aleviler adına kolay unutulacak bir olay değildi. Erdoğanın da bu olayı unutturmak yönünde bir çaba içinde olduğu da söylenemez. Tersine Alevilerle ilişkilerinde yeni kırılmalar yaratacak icraatlar yapmakta gecikmedi. Belediye başkanlığı döneminde sürgüne gönderilmeyen Alevi bürokrat kalmadı. Her ramazan ayında belediyenin yemekhane ve çay ocaklarını kapatması da üstüne tüy dikti.

AKP’nin çıraklık döneminde Alevi politikası

2002 seçimleri öncesi AKP, toplumun tüm kesimleri gibi Alevilerin desteğini de arkasına almak istedi. Ancak bunu, Alevilerin temel taleplerine karşılık vermek yerine iki Alevi ismi milletvekili listelerine koyarak gerçekleştirmek istedi. Aslında AKPnin Alevilerden oy alma umudu yoktu, ama o dönemde önem verdikleri ABye karşı Alevileri de kucaklayan parti görüntüsüne veriyorlardı.

İstanbul Milletvekili Reha Çamuoğlunu Başbakan Tayyip Erdoğanın Alevilerle İlişkilerden sorumlu danışmanlığına getirilmesi de bu dönemde oldu. Başbakan ve bakanlar muharrem ayında Alevi sofralarına konuk olup oruç açtılar. Her ne kadar bu iftara katılan Ale-viler o cenahta tanınan ve tabanı olan isimler olmasalar da yine de dışarıya AKPnin Alevilerle diyaloğa açık olduğu görüntüsü vermesi açısından önemliydi. Ancak bu görüntünün AKPnin zahiri görüntüsü olduğu çok geçmeden ortaya çıktı.

AKPnin gerçek görüntüsü, Alevilerin zorunlu din derslerinin kaldırılması ve cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması yönündeki taleplerine karşı gösterdiği refleks ve geliştirdiği savunma mekanizmalarında saklıydı. Cemevlerinin ibadethane sayılması istendiğinde cemevi cümbüşevi söylemi devreye giriyor, zorunlu din derslerinin kaldırılması dile getirildiğinde ise Biz din dersi değil, din kültürü öğretiyoruz deniyordu.

AKPnin ilk döneminde Hasan Zengin adlı bir Alevinin 2004 yılında AİHMye gitmesi ve AİHMnin de başvuruyu yerinde bularak Alevilere başka bir inancın zorla öğretilmesini insan haklarına aykırı bulması ve Alevi öğrencilerin bu dersten muaf tutulması yönündeki kararı, AKP için bir samimiyet testi niteliğindeydi. Ancak AKP hükümeti gerek AİHMye gönderdiği savunma, gerekse AİHM kararını uygulamamakta ayak diremesi nedeniyle bu testten sınıfta kaldı. Bu dönemde bürokraside yapılan Alevi kıyımı da At sahibine göre kişner ata- sözünü doğrular nitelikteydi.

Çıraklıktan ustalığa geçiş dönemi

AKP hükümetinin ikinci döneminde Alevilerle ilişkisi inişli çıkışlı bir seyir izledi. 2010 yılında CHP Genel Başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlunun seçilmesiyle AKPnin Alevilerle ilişkilerinde yeni bir kırılma yaşandı. Başbakan Erdoğanın Kemal Kılıçdaroğlunu Alevi kimliği üzerinden vurma çabaları ve meydanlarda yuhalatması, zaten gergin olan AKPnin Alevilerle ilişkisini tümüyle kopardı. Bir yandan Ale-vi çalıştayları düzenleyen, Dersim katliamı nedeniyle devlet adına Alevilerden özür dileyen AKPnin Alevileri incitecek söylemlerine her gün yenisi ekleniyordu.

Referandum öncesi Başbakan Erdoğanın mitinglerde Yüksek yargı Ale-vilerin elinde”, “Yargıda dedelerden talimat alma dönemi bitiyor sözleri Alevilerle köprüleri atan yeni dönemin başladığına işaret ediyordu. ÖYMlerin bir cemaatin eline geçtiği iddialarının ayyuka çıktığı ve bu dönemde Başbakan Erdoğanın bu mahkemeleri kaldıran yasal düzenlemeden sonra meydanlarda Yargıda hocaefendilerden talimat alma dönemi bitiyor demesini Aleviler boşuna beklediler.

Özel yetkili mahkemelerde çeşitli davalarda yargılanan askerlerin, özellikle alt kademedeki subayların önemli bir kısmının Alevi olması, bu cenahta Yargıdan sonra orduda da Aleviler tasfiye ediliyor kaygısına neden oldu.

O dönemde Devlet Bakanı Faruk Çelik tarafından başlatılan ve iki yılı aşkın bir süre devam eden Alevi Çalıştaylarıında ilk kez bütün Aleviler ortak taleplerde buluşmasına karşın alınan tavsiye kararlarının bir teki bile Alevilerin istediği şekilde yaşama geçirilmedi. Madımak Otelinin müze olması yönünde bir adım atıldıysa da otele katledilen Alevilerin yanında olaylarda ölen iki katliamcının da resminin asılması, olumlu başlayan bir işin nasıl olumsuza çevrileceğinin iyi bir örneğiydi. Bunun yanında Aleviliğin ders kitaplarına girmesi konusunda yapılan çalışmanın Alevilerden saklanması ve bakanlığın kendi belirlediği bir komisyon tarafından hazırlanması Alevilik öğretilecekse onu da biz yaparız anlaşının bir ürünü olarak algılandı.

Sivas katliamı davasında firari sanıklar için mahkemenin zamanaşımı kararına karşı hükümetin bir önlem almaması ve her 2 Temmuzda Sivasta anma toplantıları düzenlemek isteyen Alevilere engel çıkarılması da süreklilik arz eden bir sorun oldu.

Milli Eğitim’e bağlı okullarda öğretmenlerin Alevi öğrencilere yönelik kin ve nefret söylemi ile dayak atmaları olayının artış gösterdiği bu dönemde, seçmeli Kuran ya da Peygamberin hayatı derslerinin yanında Aleviler için de seçmeli ders talebi gündeme geldiğinde, Başbakan Erdoğanın Ya, Kuran sizin de kitabınız değil mi? diye tepki göstermesi, hükümetin Alevi taleplerine ne kadar kapalı olduğunu gösteriyordu.

AKP ile Aleviler arasında aylardan beri süren bir diğer tartışma da hükümetin Suriye politikasını eleştiren CHP ile Alevi gazetecilere yönelik, Esad ile mezhep dayanışması şeklinde yorumlanması oldu. Hükümetin Suriyede Sünni muhaliflere her türlü desteği vermesi, mezhep dayanışması olarak yoruma açıkken özellikle Başbakan Erdoğan ve Devlet Bakanı Bülent Arınçın sadece Alevileri hedef alması AKPnin ayrımcılık politikasının son örneği olarak görüldü.

En son örnek de Hüseyin Aygünün TBMMde cemevi açılması talebinin Diyanetten görüş alınarak reddedilmesi ile yaşandı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56