AKP HÜKÜMETİ HALKIN SOKAĞA ÇIKMASINI ADIM ADIM ENGELLİYOR

Tüm gösterileri güç kullanarak engelleyen iktidarın 29 Ekim kutlamasına da izin vermemesi isyan ettirdi.‘Hukuksuz karar’ Sivil örgütler ve siyasi partiler Ankara Valiliği’nin yasağına karşın Cumhuriyet Bayramı’nda 1. Meclis önünde olacaklarını açıkladı. STK’ler, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın açık hükmüne karşın valiliğin suç işlediğini belirtti.

AKP HÜKÜMETİ HALKIN SOKAĞA ÇIKMASINI ADIM ADIM ENGELLİYOR

AKP hükümeti halkın sokağa çıkarak tepki göstermesini adım adım engelliyor. Seymenlerin Yürüyüşü, Garnizon Koşusunu trafik gerekçesiyle engelleyen valilik, şehit ailelerinin ve gazilerin terörü lanetlemesini güvenlik gerekçesiyle yasakladı. 23 Nisan ve 19 Mayısta Ankarada resmi geçit töreni yaptırmayan hükümet, son olarak halkın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlamasını da yasakladı. İktidarın ve valiliklerin son iki yılda halkın sokağa çıkması ile ilgili aldığı kararlar şöyle:

Önce Atatürk’ü anmak yasaklandı: AKP iktidarı 2010 yılında, Atatürkün Ankaraya gelişi nedeniyle her yıl 27 Aralıkta düzenlenen etkinlikleri, kapsamında yapılan Seymen Alayı Yürüyüşünü yasakladı. Yasak Milli, mahalli törenlerinin uygulaması sırasında ana caddelerde genel yaşamı olumsuz etkileyebilecek yaya ve motorize herhangi bir program yapılamaz. Ankaranın ana caddelerinde yalnızca Ulusal ve uluslararası nitelikte takvim ve programlara bağlanmış faaliyetlere izin verilebilir. Bunun dışında gerekçesi ne olursa olsun hiçbir faaliyet programlara alınmayacak gerekçesi ile duyuruldu.

Garnizon Koşusu engellendi: 27 Aralık etkinlikleri kapsamında her yıl düzenlenen, Harp Okulu öğrencilerinin Atatürk Bulvarından Anıtkabire kadar koşmasını içeren Garnizon Koşusu Ankara Valiliği tarafından yine 2010 yılında engellendi. Genelkurmay Başkanlığı Atatürkün Ankaraya gelişinin 91inci yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen Garnizon Koşusu, kullanılacak güzergâhın tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştıraçıklamasını yaptı.

23 Nisan ve 19 Mayısa da sınırlama: Mayıs 2012de Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliğinin değiştirilmesi ile 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim bayramlarında düzenlenen resmi törenlere sınırlama getirildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının organizasyonunu Milli Eğitim Bakanlığına, 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramının organizasyonunu ise Gençlik ve Spor Bakanlığının sorumluluğuna veren yönetmelik değişikliği ile bu bayramlarda Ankarada stadyumlarda düzenlenen resmi geçit törenleri yasaklandı. Birçok il valiliği Atatürk heykellerine çelenk konulmasını engelledi.

Terörü lanetlemek de yasak: Ankara Valiliği Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin Ankarada düzenlemeyi planladığı Teröre Karşı Halk Mitinginegüvenlik gerekçesi ile izin vermedi.

Ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Son olarak yine Ankara Valiliği, Vatan ve Cumhuriyet Birlikteliğinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında 1. TBMM önünde kutlama yapmasını yasakladı ve engelleyeceğini açıkladı. Ancak yasak bu kez bayram yönetmeliğine değil, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına dayandırıldı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Celal KOÇ
Celal KOÇ - 11 yıl Önce

Valilik Mevcut Hükümet adına yasak getirebilir. Getirmek zorundadır. Ankara Valisi olmak kolay değil. Bu makamda oturmak her valinin gönlünde birinci sırada olan en büyük arzudur.
Çünkü; Ankara Cumhuriyetin BAŞKENTİDİR. Hem cumhuriyete karşı durup, hem gönlündeki 1.İdealinden vazgeçemez.
Oysa, gerçek şudur ki:
Atatürk Cumhuriyeti kurmasaydı, bu millet yani hepimiz olur muyduk?
Belki olabilirdik. Ama Ömer HAYYAM'ın şiirinde söz ettiği gibi belki olurduk. Hangi ırktan, hangi milletten babalarımız olurdu? Allah bilir.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bu hassas noktayı asla aklımızdan çıkarmamalıyız.
Dinimizi, dilimizi, aile bağlarımızı, toplumsal hoşgörümüzü yitirmeden: Mustafa K. ATATÜRK öncülüğünde dedelerimizin şehit kanları ile kazandıkları ülke sınırlarımızı korumak, bayrağımıza,ilke ve devrimlerine sahip çıkmak birinci vazifemizdir.
İşte, her insanın birinci vazifesi farklı olabiliyor. Makam-mevki öncelikleri değiştirmemelidir.
Sayın Valimiz bu gerçeği unutmuş. Saygılarımla

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56