AKP' KATİLİ İSTEYEMEDİ

Sivas katliamı sanığı Vahit Kaynar, yakalandığı Polonya'dan, 40 günlük süre içinde iadesi istenemediği için serbest kaldı.

AKP' KATİLİ İSTEYEMEDİ
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 35 aydının yakılarak öldürülmesine ilişkin davada idam cezasına çarptırılan firari sanık Vahit Kaynar’ın tutuklu bulunduğu Polonya’da kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi. Sivas davası avukatlarından Şenal Sarıhan, “Devlet bir kez daha katliam sanığını yargının önüne getiremedi” dedi.

Vahit Kaynar, 25 Eylül’de Polonya’da yakalanmış ve tutuklanmıştı. Polonya yasalarına göre 40 gün içinde Türkiye’ye iade işlemi gerçekleşmemesi halinde Kaynar’ın serbest bırakılacağı belirtiliyordu. Kaynar’ın yakalandığı haberini Sivas davası avukatlarından Şenal Sarıhan, 5 Ekim’de yaptığı açıklama ile duyurdu. Sarıhan’ın başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı ancak 11 Ekim’de Kaynar’ın iadesiyle ilgili Polonya makamlarına başvurdu. Ancak bu süreçte Polonya mahkemesi Kaynar’ı yaklaşık 55 bin lira karşılığında serbest bıraktı. Avukat Şenal Sarıhan, Kaynar’ın Türkiye’ye iadesi konusunda devletin gerekli müdahaleyi yapmamasını eleştirerek, şunları söyledi:

“Hükümet isteseydi, ağırlığını koysaydı bu sorun çözülür, Kaynar iade edilirdi. Adalet Bakanlığı bizim başvurumuzdan günler sonra gerekli belgeleri toplayıp Polonya makamlarına başvurdular. 40 günlük iade süresi bürokratik işlemlerle dolduruldu. Bu aslında çok basit bir iştir, hemen çözülebilirdi. Üstelik bu cezası kesinleşmiş bir katliam sanığıdır. Devlet bir kez daha katliam sanığını yargının önüne getiremedi. Adi suçlarda dahi insanlar anında gö-zaltına alınabiliyorlar, ama bir katliam sanığını yargı önüne getirilemiyor” dedi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56