AKP'NİN DİNDAR TOPLUM AJANDASI

Dindar nesil için tüm kesimlere ulaşmayı hedefleyen AKP 1 milyar TL harcayacak. Tayyip Erdoğan’ın “Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” açıklamasına Alevi dernekleri tepki gösterdiler.

AKP'NİN DİNDAR TOPLUM AJANDASI
AKP’nin dindar toplum projeleriyle bugün için yüzde 22 olan yaz Kuran kurslarına katılan ilköğretimdeki öğrenci oranı, 2016’da yüzde 35’e çıkarılacak. Kuran kursu öğrenci sayısı yüzde 50 arttırılacak. 5 yılda 560 bin engellinin evine din hizmeti götürülecek. “Ahlaki yozlaşmayı önlemek için” tam 130 bin hutbe ve vaaz okunacak.

Tayyip Erdoğan’ın “Muhafazakâr, demokrat, dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz” sözleriyle ilgili tartışma sürerken, AKP iktidarı “dindar toplum için” kesenin ağzını açacak. 7’den 70’e tüm kesimlere ulaşmayı hedefleyen iktidar, Diyanet’in projeleri için 5 yılda 1 milyar TL harcayacak.

Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında, kendisini “din tüccarı” diye eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Dindar nesil yetiştireceğiz. Muhafazakâr, demokrat partisi kimliğine sahip bir partiden ateist bir gençlik yetiştirmemizi mi bekliyorsun?” yanıtını vermişti. Erdoğan’ın bu sözleri gündemi değiştirirken, hükümetin dindar toplum için 5 yıllık ayrıntılı planı da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlandı. Türkiye’de cuma namazı kılan toplam cami cemaati sayısının 18 milyon 757 bin 740 olduğu belirtilen strateji raporunda, vakit namazı kılan cemaat sayısı da 14 milyon 206 bin 662 olarak ifade edildi.

Rapora göre Diyanet, 2012-2016 yılları arasında çocuklardan yaşlılara, camilerden cezaevlerine kadar birçok kesime ve gruba yönelik çalışmalar yapacak. Bu kapsamda Diyanet tarafından yurtiçinde düzenlenen konferans sempozyum ve benzeri faaliyetlere katılan kişi sayısının 2012’den 2016’ya kadar 200 bin kişi arttırılarak 450 bin kişiye ulaştırılması hedefleniyor. Bu yıl için cezaevleri, huzurevleri, yetiştirme yurtları ve hastanelerde kalan 160 bin kişiye hizmet götüren Diyanet, 5 yıl sonra bu rakamı da 400 bine çıkarmayı öngörüyor.

5 yılda 1 milyar lira harcanacak

Toplam 105 altında toplanan bu eylem planını uygulamak için devlet, elini cebine atacak. “Din hizmetlerini toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak ve etkinliğini arttırmak” ana başlığı için 2017’ye kadar tam 575 milyon 352 bin TL harcanacak. Diyanet, toplumsal sorunların çözümünde etkin rol alabilmek için de aynı dönemde 52 milyon 608 bin TL’lik bir bütçe kullanacak. Strateji planının hemen hemen en önemli konuları arasında yer alan “ahlaki yozlaşmayı önlemek” için de 42 milyon TL harcanacak. “Dindar toplum projesi” için 5 yılda toplam 1 milyar 5 milyon 80 bin TL’nin harcanması öngörülüyor.

ALEVİLERDEN TEPKİ: BAŞBAKAN SUÇ İŞLİYOR

‘Amaçları din devleti kurmak’

Tayyip Erdoğan’ın “Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz” açıklamasına Alevi dernekleri sert tepki gösterdiler.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, “Eskiden bunları gizli kapaklı yapıyorlardı şimdi daha ciddi bir şekilde aleni yapmaya başladılar. Milli Eğitim, Kuran kursları işbirliğine gitti, gelecek nesli zaten şekillendiriyorlardı. İmam hatip liseleri yetmedi şimdi direkt Milli Eğitim’i de işin içine katarak bu işi bakanıyla, Başbakan’ıyla, Diyanet’iyle birlikte götürecekler. Görünen köy kılavuz istemiyor. Başbakan resmen suç işliyor” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül de, “Amaç şeriattır. Zorunlu din derslerinde de amaç bu. Ve bunları İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Danıştay’ın, mahalli idarelerin verdiği hukuksal kararları yok sayarak yapıyorlar. Dindar gençlik yetiştirmek demek kafalarının arkasındaki din devletini kurmak demek. Fethullah Gülen de bunu böyle istiyor ve AKP de gereğini yerine getiriyor. Biz Pir Sultan’lar olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek ve teslim olmayacağız” diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “Türkiye laik bir devlet. Devlet dini tayin etmemeli. Görüyoruz ki Başbakan’ın kafasının arkasında daha insanların dini ile uğraşmak ve tüm Türkiye’yi din devleti yapmak var. Buna Alevilerden ziyade Sünnilerin din devletine göre çocuklarının yetiştirilmesine tepki göstermesi lazım” dedi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Ali Kenanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın bahsettiği dinin “resmi devlet Sünniliği” olduğunu vurgulayarak “Siz dünyanın gözüne baka baka insanlık suçu işliyor ve işlemeye devam edeceğinizi de beyan diyorsunuz. Ermeni, Rum, Süryani Hıristiyanlar, Yahudiler, Ezidiler, Caferiler, Bahailer, Aleviler, inanca sizin gibi bakmayan Müslümanlar, bunların gençlerini ‘dindar’ yetiştirme hakkı yok mudur?” dedi.
 
İSLAMCI YAZARDAN ERDOĞAN’A: ÖZGÜRLÜKLERİN ÖNÜNÜ AÇ

İktidarın böyle bir görevi mi var?

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Tayyip Erdoğan’ın “Dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz” sözlerine tepki gösterirken “Dindar gençlik yetiştirmeyi hedefliyoruz sözünü gayet totaliter buluyorum. İktidarların işi gençlik yetiştirmek veya halkı dönüştürmek değil; şartları değiştirmektir. Kapitalizme abdest aldırıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56