AKP'YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Türkiye’nin dört bir yanında halk meydanlara çıktı, Taksim direnişine destek verdi

AKP'YE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Yurttaşların Gezi Parkı direnişini sert sözlerle eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan “Biz birkaç tane çapulcunun o meydana gelip, insanımızı, halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle tahrik etmesine, pabuç bırakmayız” diyerek binlerce yurttaşa hakaret etti. Erdoğan, AKM’yi yıkarak opera binası ve cami yapacaklarını belirterek “Ben bunun iznini şimdi gidip de CHP’nin genel başkanından alacak değilim ve bu birkaç tane çapulcudan da alacak değilim” dedi. Twitter sayesin gerçekleşen Arap Baharı’nı destekleyen Erdoğan, yurttaşlar Türkiye’de sosyal medyada örgütlenince, “Twitter baş belası” dedi. Erdoğan, içki içen her insanın alkolik olduğunu da sözlerine ekledi.


İstanbul’da önceki geceyi Gezi Parkı’nda geçiren eylemciler, sabah saatlerinde parktaki ve çevresindeki çöpleri topladı. İstanbullular dün öğleden sonra yeniden Taksim’de toplanmaya başladı. Tarlabaşı ve Beşiktaş’tan meydana gelen yurttaşlar türküler söyledi, halaylar çekti. AKP hükümetini istifaya çağıran yurttaşlar sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı. Çok sayıda eylemci dün geceyi de Gezi Parkı’nda geçirdi. İstanbul’un pek çok semtinde dün gece bir araya gelen yurttaşlar yürüyüşler düzenleyerek polis şiddetini ve AKP’yi protesto etti. Bir çok yurttaş da evlerinden tencere çalarak, alkışlar ve ıslıklarla yürüyenlere destek verdi. Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilerek yerine AVM yapma projesine tepki gösterenlere yönelik polis şiddeti protestoları yurt genelinde devam etti. Gösterilerde Gaziantep’te 2’si gazeteci 16 kişi gözaltına alınırken önceki gün çeşitli kentlerde gözaltına alanınların çoğu serbest bırakıldı. Eskişehir’de AKP’li Odunpazarı Belediyesi’nin TOMA’lara su takviyesine izin vermediği bildirildi. Yurtta gerçekleştirilen protesto gösterileri şöyle:


MALATYA:Malatya’da bazı gruplar bir araya gelerek gece Taksim Gezi Parkı yıkılma girişimine karşı başlatılan direnişe destek için eylem yaptılar. Eylem yeri bu kez  Paşaköşkü Yeşilyurt Caddesi üzeriydi. Zaman zaman sol grupların eylem yaptığı bölgede kadınlı erkekli yaklaşık 300 kişilik grup, yolu bir süre trafiğe kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar attı. 24.00'e kadar devam eden eylemlere katılan kadınlar da tencere çaldı.CHP il başkanı Enver Kiraz ve partili bazı yöneticilerin de bulunduğu eylem sırasında polis çevrede önlem alırken, herhangi bir müdahalede bulunmadı.


GAZİANTEP: Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen kalabalık bir grup “Huzur isyanda”“Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Diren Gezi Parkı” pankartları açtı. “Hükümet istifa”“Şerefine Tayyip” sloganları atan grup Demokrasi Meydanı’na doğru yürüdü. Yolda geçen araç sürücüleri kornalar ile çevredeki esnaf ve bina sakinleri alkışlarla eyleme destek verdi. Eylemde konser vermek için kentte bulunan sanatçı Erdal Erzincan, Gaziantep’te çekimleri devam eden Karagül dizi ekibinin oyuncularından Yavuz BingölEce UsluÖzlem ConkerMesut Akusta ve Şerife Sezer de eyleme katılarak destek verdi. Gösteri sırasında kalabalık arasına giren bir grup ile bazı eylemciler arasında çıkan tartışmada Hüseyin Korkmaz (19) ile Vakkas Kılıç isimli iki eylemci yaralandı. Eylemler sırasında ayrıca 4 güvenlik görevlisinin yaralandığı açıklandı. Eylemde Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu muhabiri İnanç Yıldız ile DİHA muhabiri Nazım Daştan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı. 

ANTALYA: Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protestolar sürerken, AKP İl Başkanlığı önünde polisle göstericiler yine karşı karşıya geldi. Dün akşam saatlerinde AKP Antalya İl Başkanlığı önünde toplanan 300 kişilik gruba polis ekipleri izin vermedi. Göstericiler, yol kenarlarındaki oturma gruplarını söküp cadde üzerine taşıyarak barikat kurdu. Ardından barikattaki malzemeleri ateşe veren göstericiler, polise de taş, şişe, kalem pil attı. Bunun üzerine polis, TOMA’lardan basınçlı su ve gaz bombalarıyla gruba karşılık verdi. Gazın etkisiyle ara sokaklara kaçan göstericiler, zaman zaman taş atmayı sürdürdü. Gezi Parkı protestoları nedeniyle gözaltına alınan ve bugün serbest bırakılan 137 kişiden büyük bölümünün göstericiler arasında olduğu kaydedildi. 

ADANA: Öğle saatlerinde Turgut Özal Bulvarı üzerinde toplanan bir grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Polis, TOMA ile müdahalede bulundu. Bazı yurttaşlar da balkonlara çıkıp ellerindeki tencere ve tavaları birbirine vurarak olayları protesto etti. Daha sonra Atatürk Parkı’nda bir araya gelen başka gruplar, Atatürk Caddesi’ni kapatarak AKP il binasına yürümek isteyince polis yine müdahale etti. Müdahale sırasında çevrede İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler de güvenlik önlemi aldı. Bazı göstericiler gözaltına alındı. 

TRABZON: Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) toplanan yüzlerce öğrenci, kent merkezindeki Atatürk Alanı’na kadar yürüdü. Yurttaşların da Maraş Caddesi’nde toplanmasıyla grubun sayısı on binlere ulaştı. Eylemde TGB, İP ve CHP adına konuşmalar yapılırken topluluğa seslenen Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Kararı siz vereceksiniz. Ortaçağ karanlığını mı istiyorsunuz yoksa çağdaş Türkiye mi? Kararı biz ve sizler vereceksiniz. Geldikleri gibi gidecekler” dedi. Gösteride çok renkli görüntüler de yaşandı. Yan yana 3 gençten birinin sol yumruğunu kaldırması, diğerinin zafer işareti, ülkücü gencin Bozkurt işareti yapmasının aynı kare içinde yer alması, en ilginç görüntülerden birini oluşturdu. 

BURSA: Atatürk Caddesi’nde toplanan on binler “Şerefine Tayyip” sloganları attı. Gece yarısına doğru alanda bir grup nöbet tutarken polis grubun dağılmasını istedi. Grubun dağılmaması üzerine polis gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ederek 20 kişiyi gözaltına aldı.

SAMSUN: Atakum ilçesi Amfi Tiyatro’da toplanan kalabalık grup, AKP İlçe Başkanlığı önüne kadar yürüdü. Gruptan bazıları binaya taş atınca polis tazyikli su ve biber gazlı müdahale etti. Bunun üzerine göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Taşlı sopalı çatışmaya dönüşen olaylar 4 saat sürdü. Gösterilerde 190 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan eylemciler savcılığın talimatıyla serbest bırakıldı.

SİVAS: Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup “AKP faşizmine teslim olmayacağız” yazılı pankart açtı. Grup adına açıklama yapan Halk Evleri Sivas Şube Başkanı Adnan Yılmaz, “AKP iktidarının emekten yana, halktan yana olan her şeye düşmanlığı yaşamın her alanında kendisini göstermektedir. Geleceğine, onuruna sahip çıkanlara vahşice saldırıyor, havada uçan kuşa bile gaz sıkar hale geldi. Artık AKP meydanlardan korksun çünkü AKP’nin sonunu meydanlardaki bu halk getirecek” diye konuştu.

AMASYA: Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup Atatürk Anıtı önünde toplandı, yaklaşık bin kişilik grup daha sonra İstasyon Köprüsü’ne kadar yürüdü. Yol boyunca vatandaşlar gençlere alkışlarla destek verdi. 

ESKİŞEHİR: Sosyal medya üzerinden örgütlenen kalabalık bir grup önceki gece AKP binasına yürümek istedi. Barikat kuran polis izin vermedi. Yürüyüşçülere yol boyunca, çok sayıda Eskişehirli de ellerinde tava ve tencerelere metal kepçe veya kaşık ile vurarak destek verdi. Eylemcileri dağıtmak için kullanılan tazyikli su sıkma aracı TOMA’lara su takviyesi için Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi ile görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı öğrenildi. Kentte gözaltına alınan 177 kişi, savcılığın talimatıyla serbest bırakıldı.

KONYA: Alperen Ocağı üyesi bir grup, Gezi Parkı’nın yıkılmasını protesto etmek isteyen gruba sopalarla saldırdı. Polis, Alperen Ocağı üyesi grubun saldırdığı 2 kızı güçlükle kurtardı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56