ALEVİ KANAT ÖNDERLERİ TOPLANTISI HACIBEKTAŞTA YAPILDI

Hacıbektaş‘ta toplanan Aleviler, dergâhta birleşmek üzere postnişin başkanlığında bir üst kurul oluşturulması kararı aldı.

ALEVİ KANAT ÖNDERLERİ TOPLANTISI HACIBEKTAŞTA YAPILDI
Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy’un daveti üzerine Alevi kanaat önderleri Dergâhta Birlik Toplantısıiçin Hacıbektaş’ta bir araya geldi. Toplantının dün yayımlanan sonuç bildirgesinde, dergâhta birleşmek üzere postnişin başkanlığında bir üst kurul ve bir de bunun yardımcı danışma kurulu oluşturulması, asimilasyonun önlenmesi için çalışmaların hızlandırılması ve gençlerin eğitimine önem verilmesi yönünde kararlar alındı.

Toplantıya Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı (ABF) ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel ve yönetim kurulu üyeleri, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve yönetim kurulu üyeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ve yönetim kurulu, üyeler, dedeler, analar, babalar, zâkir ve diğer  hizmet sahipleri ile sanatçı, yazar, akademisyen ve kurum yöneticileri ile birlikte çeşitli Avrupa Alevi sivil toplum örgütü yönetici ve temsilcileri katıldı.

2 gün süren toplantının sonuç bildirgesinde 3 karar alındı. Bildirgede dergâhları birleştirmek üzere postnişin başkanlığında Alevi Bektaşi inancı kurumsal bir yapıya kavuşturulması için her yıl dört kez toplanacak bir dergâh kurulu oluşturulmasına ve buna yardımcı bir danışma kurulu oluşturulmasına karar verildi. Ayrıca dergâh kurulu bünyesinde sekretarya, basın yayın birimi gibi alt komisyonlar kurulacak. Dergâh ve danışma kurulu yıl içerisinde yapacağı toplantılarla kamuoyu inanç ilkeleri doğrultusunda bilgilendirilecek. Bildirgede asimilasyona karşı önlem alınması kararı da alındı. Karar kapsamında Alevi ve Bektaşilik tüm dergâh ve derneklerde anlatılacak, yurttaşlar daha detaylı olarak bilgilendirilecek. Bu doğrultuda yurdun dört bir yanında kalımın sağlanacağı toplantılar yapılacak. Toplantılardan çıkan sonuçlar dergâh ve danışma kurulunca değerlendirilip olgunlaştırıldıktan sonra toplum ile paylaşılacak. Toplantıda, Alevilerin sorunlarının çözümüne ağırlık verilmesi, kadın ve gençlerin eğitimine önem verilmesi kararları da alındı.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56