ALEVİ KÖYLERİNE YAKIN BÖLGEYE YAPILMASI PLANLANAN SURİYELİLER KAMPINA TEPKİ GÖSTERİLDİ

Maraş’ta Suriyeliler için yapılması planlanan 16 konteynır kent bölgesinden birinin Alevi köylerine yakın bir bölgede olması tepkiye neden oldu.

ALEVİ KÖYLERİNE YAKIN BÖLGEYE YAPILMASI PLANLANAN SURİYELİLER KAMPINA TEPKİ GÖSTERİLDİ
Maraş’ta Suriyeliler için yapılması planlanan 16 konteynır kent bölgesinden birinin Alevi köylerine yakın bir bölgede olması tepkiye neden oldu. Sivricehöyük köyünde kurulması planlanan konteynır kentin başka bir yere yapılması talebiyle dün eylem yapan yöre köylüleri ve kitle örgütleri, “Gelen insanlara karşı değiliz, tespit edilen yere karşıyız” dedi. Alevi örgütleri, 1978’te Maraş’ta yaşanan katliamın korkusunu dahi üzerinden atamamış Alevilerin yoğunlukta yaşadığı bölgenin tam ortasına yapılacak olan bu kampın provokasyon tehlikesi yaratacağına dikkat çekti.

‘YÖRE İNSANLARINA SORULMASI GEREKİR’
Çevre köylerdeki köylülerin yanı sıra aralarında PSAKD, AKD, İHD, Eğitim Sen, EMEP, HDP, CHP gibi siyasi parti ve kurumların da olduğu yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, Alevi köylüleri adına açıklama yapan Mahmut Deliter, kampa neden karşı çıktıklarını şu sözlerle anlattı: “Yurtlarında yaşanan savaştan kaçan mazlum Suriye halklarına niye geliyorsunuz demiyoruz. Şunu diyoruz. 78’te Maraş’ta yaşanan katliamın korkusunu dahi üzerinden atamamış Alevilerin yoğunlukta yaşadığı bölgenin tam ortasına yapılacak olan bu kamp Alevileri ve bölgede yaşayan Sünni mezhepteki insanları rahatsız etmektedir. Bu bakımdan yetkililere sesleniyoruz. Kampın yerinin tekrar düşünülmesini talep ediyoruz.” CHP 12 Şubat İlçe Başkanı Ünal Ateş de, “78 olayları ne zaman gündeme gelse Vali bize diyor ki o olayları dış güçler yaptı. Peki bu yabancı istihbaratlar 78’de olduğu gibi 2016’da da bir provokasyon yaparlarsa, ikinci bir katliama yol açan eylem yaparlarsa bunun sorumluluğunu sayın Vali, Kahramanmaraş’ın milletvekilleri, bu hükümet alabilecek mi?” diye sordu. İHD Maraş Şube Başkanı Selçuk Delibaş da, “Burada toplanma amacımız bu insanlara karşı çıkmak değil. Tam tersi bu insanlara destek vermektir. Çünkü bunlar yurdunu, yuvasını kaybetmiş insanlardır. Bir çevreyi yok ederken veya herhangi bir şey yaparken yapacağımız herhangi bir şeyde o çevre insanlarına mutlaka sormanız gerek” dedi.

‘KARDEŞLER KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEK İSTENİYOR’
Kampın yerinin tesadüf olmadığını dile getiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Maraş Şube Başkanı Salman Akdeniz de, “Biz bugün burada diyoruz ki eğer bu projeden vazgeçilmezse 78’in korkusunu atamamış Alevileri önümüzdeki süreçte daha tehlikeli süreç bekliyor. Bizler acılarımızla, katliamlarımızla anılmak istemiyoruz. Baskı ve korkuyla yaşamak istemiyoruz. Gelen insanlara karşı değiliz, tespit edilen yere karşıyız” dedi. Bugün yaşanan sorunun, 3 Milyar Avro’yu pazarlık konusu yaparak savaşın sürmesini isteyenlerden kaynaklandığını dile getiren HDP PM Üyesi Aziz Tunç da, “Buraya gelecek insanların insanca yaşayacakları koşulları gerçekleştirmek için aldılar o parayı. Ama bugün yaptıkları nedir. O insanları kardeşleriyle karşı karşıya getirerek düşmanlaştırmak istiyorlar. Bunlar Suriye’deki savaşı da sürdürenlerdir ve Suriye’de ki savaşı buraya taşımak isteyenlerdir” diye konuştu.

Basından

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 19:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Erdal
Erdal - 7 yıl Önce

alevi köyleri adıyla bir sınıflandırma ayrımcılıktır.
buna alevilerin bizzat sahiplenmesi ayrı bir garabettir.
her olayda bir komplo ile yaklaşarak herkesi art niyetli göstermek ayıptır.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56