ALEVİ KÜRT ÇATIŞMASI HEDEFLENİYOR

Cemevine yönelik saldırının Türk bayrağı nedeniyle yaşanmadığını belirten cemevi sözcüsü Ulusan, “Bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt ve Alevi çatışmasıysa buna izin vermeyeceğiz” dedi.

ALEVİ KÜRT ÇATIŞMASI HEDEFLENİYOR

CEMEVİNE SALDIRIYA TEPKİ:

Cemevine yönelik saldırının Türk bayrağı nedeniyle yaşanmadığını belirten cemevi sözcüsü Ulusan, “Bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt ve Alevi çatışmasıysa buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Başakşehir Karacaören Köyü Velibaba Cem ve Kültürevi Sözcüsü Bektaş Ulusan, cemevine yönelik gerçekleştirilen saldırıları kimin yaptığının belli olmadığını, söz konusu olayların Türk bayrağının indirilmek istenmesi sonucu yaşanmadığını belirterek Şahintepe Mahallesi Kürt ve Alevi nüfusunun kardeşçe birlikte yaşadığı bir mahalledir. Eğer bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt- Alevi çatışması ise bizler buna asla izin vermeyeceğizdedi.

Başakşehir’de önceki akşam yüzleri poşu ile sarılı olan, yaklaşık 100 kişilik grubun Karacaören Cemevi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırı sonrasında bölgede geniş güvenlik önlemlerinin alındığı dikkat çekti. Olay sonrası çok sayıda Alevi kurumu ile yurttaşlar cemevini ziyaret etti.

Cemevi önünde açıklama yapan Bektaş Ulusan, yaşanan olayın vahim ve düşündürücü olduğunu belirterek, “Bizler kim tarafından ve ne amaçla yapıldığını bilmediğimiz bu saldırıya bir anlam verememekteyiz. Burada kırılan camlar değil yüreğimizdir. Temennimiz odur ki yüreğimizi yakan bu olayın münferit saldırıdan öteye gitmemesidirdedi.

Ulusan, cemevinin 20 yıldır olduğunu ve bugüne dek böyle bir olay yaşanmadığını belirterek, şöyle devam etti: “Bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt ve Alevi çatışmasıysa buna izin vermeyeceğiz.

Açıklama sırasında cemevi önündeki yurttaşlar, Cemevine uzanan eller kırılsın”, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Fethullahın itleri, yıldıramaz bizleri” sloganları attılar. Açıklamanın ardından grup İstiklal Marşı okuyarak dağıldı.

Cemevini ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ise bölgede Alevi-Sünni, Türk-Kürt, mezhepsel bir kavga olmadığını belirterek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Sevigen, Yıllardır et ve tırnak gibi olan insanlar, 50 tane provokatörün yaptığı uygulamalar karşısında sağduyularını koruyarak, buradaki büyük kargaşayı önlemişlerdir. Biz bu filmi daha önce gördük. Ben Gazi Mahallesinde yaşıyorum. Gazi Mahallesinde biz bunu yaşadık, bu acıları gördük. Oradaki bir anlık öfkenin nelere mal olduğunu yaşayarak gördükdedi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu da saldırının bölgede Alevi-Kürt çatışması yaratmak isteyen güçler tarafından yapılan organizebir iş olduğunu ifade etti. Kenanoğlu, söz edildiği gibi bir bayrak meselesinin ortada olmadığını, ne olaydan önce, ne de olaydan sonra cemevi önünde bir bayrak bulunmadığını söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56